"practicesc" meaning in All languages combined

See practicesc on Wiktionary

Adjective [Romanian]

Etymology: From practic + -icesc. Etymology templates: {{af|ro|practic|-icesc}} practic + -icesc Head templates: {{ro-adj}} practicesc m or n (feminine singular practicească, plural practicești) Inflection templates: {{ro-decl-adj}} Forms: practicească [feminine, singular], practicești [plural], [table-tags], ro-decl-adj [inflection-template], practicesc [accusative, indefinite, masculine, neuter, nominative, singular], practicească [accusative, feminine, indefinite, nominative, singular], practicești [accusative, indefinite, masculine, nominative, plural], practicești [accusative, feminine, indefinite, neuter, nominative, plural], practicescul [accusative, definite, masculine, neuter, nominative, singular], practiceasca [accusative, definite, feminine, nominative, singular], practiceștii [accusative, definite, masculine, nominative, plural], practiceștile [accusative, definite, feminine, neuter, nominative, plural], practicesc [dative, genitive, indefinite, masculine, neuter, singular], practicești [dative, feminine, genitive, indefinite, singular], practicești [dative, genitive, indefinite, masculine, plural], practicești [dative, feminine, genitive, indefinite, neuter, plural], practicescului [dative, definite, genitive, masculine, neuter, singular], practiceștii [dative, definite, feminine, genitive, singular], practiceștilor [dative, definite, genitive, masculine, plural], practiceștilor [dative, definite, feminine, genitive, neuter, plural]
  1. (dated) practical Tags: dated, masculine, neuter
    Sense id: practicesc-ro-adj-LlegMs3R Categories (other): Romanian terms suffixed with -icesc

Download JSON data for practicesc meaning in All languages combined (3.0kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "practic",
        "3": "-icesc"
      },
      "expansion": "practic + -icesc",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From practic + -icesc.",
  "forms": [
    {
      "form": "practicească",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "practicesc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicească",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicescul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceasca",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicesc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicescului",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "practicesc m or n (feminine singular practicească, plural practicești)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian terms suffixed with -icesc",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "practical"
      ],
      "id": "practicesc-ro-adj-LlegMs3R",
      "raw_glosses": [
        "(dated) practical"
      ],
      "tags": [
        "dated",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "practicesc"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "practic",
        "3": "-icesc"
      },
      "expansion": "practic + -icesc",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From practic + -icesc.",
  "forms": [
    {
      "form": "practicească",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "practicesc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicească",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicescul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceasca",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicesc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicești",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practicescului",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "practiceștilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "practicesc m or n (feminine singular practicească, plural practicești)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian adjectives",
        "Romanian dated terms",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian terms suffixed with -icesc"
      ],
      "glosses": [
        "practical"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dated) practical"
      ],
      "tags": [
        "dated",
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "practicesc"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-26 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.