"põski" meaning in All languages combined

See põski on Wiktionary

Noun [Votic]

IPA: /ˈpɤski/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈpɤskʲi] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -ɤski Etymology: Possibly borrowed from Estonian põsk. Etymology templates: {{bor|vot|et|põsk}} Estonian põsk Head templates: {{head|vot|nouns|cat2=|g=|head=}} põski, {{vot-noun}} põski Forms: no-table-tags [table-tags], põski [nominative, singular], põzgõd [nominative, plural], põzgõ [genitive, singular], põskijõ [genitive, plural], põskii [genitive, plural], põskia [partitive, singular], põskiitõ [partitive, plural], põskii [partitive, plural], põskõsõ [illative, singular], põskõ [illative, singular], põskiisõ [illative, plural], põzgõz [inessive, plural], põskiiz [inessive], põzgõssõ [elative, plural], põskiissõ [elative], põzgõlõ [allative, plural], põskiilõ [allative], põzgõllõ [adessive, plural], põskiillõ [adessive], põzgõltõ [ablative, plural], põskiiltõ [ablative], põzgõssi [plural, translative], põskiissi [translative], ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. cheek Synonyms: liittsõ
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "et",
        "3": "põsk"
      },
      "expansion": "Estonian põsk",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly borrowed from Estonian põsk.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/nimi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sk-zg gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "VII/nimi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "põski",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskijõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskõsõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõssõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõlõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõllõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõssi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "põski",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "põski",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "põs‧ki"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "põs‧ki"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic nimi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "vot",
          "name": "Body",
          "orig": "vot:Body",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cheek"
      ],
      "id": "en-põski-vot-noun-NUmyogXm",
      "links": [
        [
          "cheek",
          "cheek"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "liittsõ"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɤski/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɤskʲi]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɤski"
    }
  ],
  "word": "põski"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "et",
        "3": "põsk"
      },
      "expansion": "Estonian põsk",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly borrowed from Estonian põsk.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/nimi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sk-zg gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "VII/nimi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "põski",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskijõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskõsõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõssõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõlõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõllõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "põzgõssi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "põskiissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "põski",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "põski",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "põs‧ki"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "põs‧ki"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Votic/ɤski",
        "Rhymes:Votic/ɤski/2 syllables",
        "Votic entries with incorrect language header",
        "Votic lemmas",
        "Votic nimi-type nominals",
        "Votic nouns",
        "Votic terms borrowed from Estonian",
        "Votic terms derived from Estonian",
        "Votic terms with IPA pronunciation",
        "vot:Body"
      ],
      "glosses": [
        "cheek"
      ],
      "links": [
        [
          "cheek",
          "cheek"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "liittsõ"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɤski/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɤskʲi]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɤski"
    }
  ],
  "word": "põski"
}

Download raw JSONL data for põski meaning in All languages combined (3.6kB)

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "põski"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "põski",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "põski"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "põski",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.