"monolevy" meaning in All languages combined

See monolevy on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmonoˌleʋy/, [ˈmo̞no̞ˌle̞ʋy]
Rhymes: -eʋy Etymology: mono + levy Etymology templates: {{affix|fi|mono|levy|id1=audio}} mono + levy Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} monolevy, {{fi-noun}} monolevy Inflection templates: {{fi-decl-valo|monolev|||y|ä}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 1/valo [class], monolevy [nominative, singular], monolevyt [nominative, plural], monolevy [accusative, nominative, singular], monolevyt [accusative, nominative, plural], monolevyn [accusative, genitive, singular], monolevyt [accusative, genitive, plural], monolevyn [genitive, singular], monolevyjen [genitive, plural], monolevyä [partitive, singular], monolevyjä [partitive, plural], monolevyssä [inessive, singular], monolevyissä [inessive, plural], monolevystä [elative, singular], monolevyistä [elative, plural], monolevyyn [illative, singular], monolevyihin [illative, plural], monolevyllä [adessive, singular], monolevyillä [adessive, plural], monolevyltä [ablative, singular], monolevyiltä [ablative, plural], monolevylle [allative, singular], monolevyille [allative, plural], monolevynä [essive, singular], monolevyinä [essive, plural], monolevyksi [singular, translative], monolevyiksi [plural, translative], - [instructive, singular], monolevyin [instructive, plural], monolevyttä [abessive, singular], monolevyittä [abessive, plural], - [comitative, singular], monolevyineen [comitative, plural], [table-tags], valo [class], monolevyni [first-person, possessive, singular], monolevymme [first-person, plural, possessive], monolevysi [possessive, second-person, singular], monolevynne [plural, possessive, second-person], monolevynsä [possessive, third-person]
  1. mono record
    Sense id: monolevy-fi-noun-vN1sX0W2 Categories (other): Finnish compound words, Finnish valo-type nominals

Download JSON data for monolevy meaning in All languages combined (4.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "mono",
        "3": "levy",
        "id1": "audio"
      },
      "expansion": "mono + levy",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "mono + levy",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevy",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevy",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyjen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyjä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyssä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevystä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyyn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyllä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevylle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevynä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyttä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevymme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevysi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevynne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevynsä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monolevy",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monolevy",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monolev",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "y",
        "5": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mono record"
      ],
      "id": "monolevy-fi-noun-vN1sX0W2",
      "raw_glosses": [
        "mono record"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonoˌleʋy/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞no̞ˌle̞ʋy]"
    },
    {
      "rhymes": "-eʋy"
    }
  ],
  "word": "monolevy"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "mono",
        "3": "levy",
        "id1": "audio"
      },
      "expansion": "mono + levy",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "mono + levy",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevy",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevy",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyt",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyjen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyjä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyssä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevystä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyyn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyllä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevylle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevynä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyttä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevyni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevymme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevysi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevynne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monolevynsä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monolevy",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monolevy",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monolev",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "y",
        "5": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish valo-type nominals",
        "Rhymes:Finnish/eʋy",
        "Rhymes:Finnish/eʋy/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "mono record"
      ],
      "raw_glosses": [
        "mono record"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmonoˌleʋy/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞no̞ˌle̞ʋy]"
    },
    {
      "rhymes": "-eʋy"
    }
  ],
  "word": "monolevy"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-11 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.