"monninen" meaning in All languages combined

See monninen on Wiktionary

Noun [Finnish]

Etymology: monni (“catfish, sheatfish”) + -nen (“diminutive ending”) Etymology templates: {{suffix|fi|monni|nen|gloss2=diminutive ending|t1=catfish, sheatfish}} monni (“catfish, sheatfish”) + -nen (“diminutive ending”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} monninen, {{fi-noun}} monninen Inflection templates: {{fi-decl-nainen|monni|a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 38/nainen [class], monninen [nominative, singular], monniset [nominative, plural], monninen [accusative, nominative, singular], monniset [accusative, nominative, plural], monnisen [accusative, genitive, singular], monniset [accusative, genitive, plural], monnisen [genitive, singular], monnisten [genitive, plural], monnisien [genitive, plural], monnista [partitive, singular], monnisia [partitive, plural], monnisessa [inessive, singular], monnisissa [inessive, plural], monnisesta [elative, singular], monnisista [elative, plural], monniseen [illative, singular], monnisiin [illative, plural], monnisella [adessive, singular], monnisilla [adessive, plural], monniselta [ablative, singular], monnisilta [ablative, plural], monniselle [allative, singular], monnisille [allative, plural], monnisena [essive, singular], monnisina [essive, plural], monniseksi [singular, translative], monnisiksi [plural, translative], - [instructive, singular], monnisin [instructive, plural], monnisetta [abessive, singular], monnisitta [abessive, plural], - [comitative, singular], monnisineen [comitative, plural], [table-tags], nainen [class], monniseni [first-person, possessive, singular], monnisemme [first-person, plural, possessive], monnisesi [possessive, second-person, singular], monnisenne [plural, possessive, second-person], monnisensa [possessive, third-person]
  1. any of South American freshwater catfish in the subfamily Corydoranidae
    Sense id: monninen-fi-noun-cpYxx74M Categories (other): Finnish nainen-type nominals Disambiguation of Finnish nainen-type nominals: 86 14
  2. cory, corydoras, cory catfish (fish belonging to the genus Corydoras within that subfamily)
    Sense id: monninen-fi-noun-tGQ5cOGG

Download JSON data for monninen meaning in All languages combined (4.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "monni",
        "3": "nen",
        "gloss2": "diminutive ending",
        "t1": "catfish, sheatfish"
      },
      "expansion": "monni (“catfish, sheatfish”) + -nen (“diminutive ending”)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "monni (“catfish, sheatfish”) + -nen (“diminutive ending”)",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monninen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monniset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monninen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monniset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monniset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniselta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniselle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniseksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monniseni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monninen",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monninen",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monni",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-nainen"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "86 14",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish nainen-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "any of South American freshwater catfish in the subfamily Corydoranidae"
      ],
      "id": "monninen-fi-noun-cpYxx74M",
      "raw_glosses": [
        "any of South American freshwater catfish in the subfamily Corydoranidae"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "cory, corydoras, cory catfish (fish belonging to the genus Corydoras within that subfamily)"
      ],
      "id": "monninen-fi-noun-tGQ5cOGG",
      "raw_glosses": [
        "cory, corydoras, cory catfish (fish belonging to the genus Corydoras within that subfamily)"
      ]
    }
  ],
  "word": "monninen"
}
{
  "categories": [
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nainen-type nominals",
    "Finnish nouns",
    "Finnish words suffixed with -nen"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "monni",
        "3": "nen",
        "gloss2": "diminutive ending",
        "t1": "catfish, sheatfish"
      },
      "expansion": "monni (“catfish, sheatfish”) + -nen (“diminutive ending”)",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "monni (“catfish, sheatfish”) + -nen (“diminutive ending”)",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monninen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monniset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monninen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monniset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monniset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniselta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniselle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monniseksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "monniseni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "monnisensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "monninen",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "monninen",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "monni",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-nainen"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "any of South American freshwater catfish in the subfamily Corydoranidae"
      ],
      "raw_glosses": [
        "any of South American freshwater catfish in the subfamily Corydoranidae"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Entries using missing taxonomic name (genus)"
      ],
      "glosses": [
        "cory, corydoras, cory catfish (fish belonging to the genus Corydoras within that subfamily)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "cory, corydoras, cory catfish (fish belonging to the genus Corydoras within that subfamily)"
      ]
    }
  ],
  "word": "monninen"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.