"mongolic" meaning in All languages combined

See mongolic on Wiktionary

Adjective [Romanian]

Etymology: From French mongolique. Etymology templates: {{bor|ro|fr|mongolique}} French mongolique Head templates: {{ro-adj}} mongolic m or n (feminine singular mongolică, masculine plural mongolici, feminine and neuter plural mongolice) Inflection templates: {{ro-decl-adj}} Forms: mongolică [feminine, singular], mongolici [masculine, plural], mongolice [feminine, neuter, plural], [table-tags], mongolic [accusative, indefinite, masculine, neuter, nominative, singular], mongolică [accusative, feminine, indefinite, nominative, singular], mongolici [accusative, indefinite, masculine, nominative, plural], mongolice [accusative, feminine, indefinite, neuter, nominative, plural], mongolicul [accusative, definite, masculine, neuter, nominative, singular], mongolica [accusative, definite, feminine, nominative, singular], mongolicii [accusative, definite, masculine, nominative, plural], mongolicele [accusative, definite, feminine, neuter, nominative, plural], mongolic [dative, genitive, indefinite, masculine, neuter, singular], mongolice [dative, feminine, genitive, indefinite, singular], mongolici [dative, genitive, indefinite, masculine, plural], mongolice [dative, feminine, genitive, indefinite, neuter, plural], mongolicului [dative, definite, genitive, masculine, neuter, singular], mongolicei [dative, definite, feminine, genitive, singular], mongolicilor [dative, definite, genitive, masculine, plural], mongolicelor [dative, definite, feminine, genitive, neuter, plural]
  1. Mongolic Tags: masculine, neuter
    Sense id: mongolic-ro-adj-IX5z5eok

Download JSON data for mongolic meaning in All languages combined (2.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "fr",
        "3": "mongolique"
      },
      "expansion": "French mongolique",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French mongolique.",
  "forms": [
    {
      "form": "mongolică",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolici",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolic",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolică",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolici",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicul",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolica",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicii",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolic",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolici",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicului",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicei",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicilor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicelor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mongolic m or n (feminine singular mongolică, masculine plural mongolici, feminine and neuter plural mongolice)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Mongolic"
      ],
      "id": "mongolic-ro-adj-IX5z5eok",
      "raw_glosses": [
        "Mongolic"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolic"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "fr",
        "3": "mongolique"
      },
      "expansion": "French mongolique",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French mongolique.",
  "forms": [
    {
      "form": "mongolică",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolici",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolic",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolică",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolici",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicul",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolica",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicii",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicele",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolic",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolici",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolice",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicului",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicei",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicilor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolicelor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "mongolic m or n (feminine singular mongolică, masculine plural mongolici, feminine and neuter plural mongolice)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian adjectives",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian terms borrowed from French",
        "Romanian terms derived from French"
      ],
      "glosses": [
        "Mongolic"
      ],
      "raw_glosses": [
        "Mongolic"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolic"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.