"mongolas" meaning in All languages combined

See mongolas on Wiktionary

Noun [Lithuanian]

Head templates: {{head|lt|nouns|||plural|mongòlai|feminine|mongòlė||{{{m}}}|g=m|g2=|head=mongòlas}} mongòlas m (plural mongòlai, feminine mongòlė), {{lt-noun|m|mongòlai|2|f=mongòlė|head=mongòlas}} mongòlas m (plural mongòlai, feminine mongòlė) stress pattern 2 Inflection templates: {{lt-decl-noun-stress|mongolas|mongòlas|mongolai|mongòlai|mongolo|mongòlo|mongolų|mongòlų|mongolui|mongòlui|mongolams|mongòlams|mongolą|mongòlą|mongolus|mongolùs|mongolu|mongolù|mongolais|mongòlais|mongole|mongolè|mongoluose|mongòluose|mongole|mongòle|mongolai|mongòlai}} Forms: mongòlas [canonical, masculine, stress-pattern-2], mongòlai [plural], mongòlė [feminine], [table-tags], mongòlas [nominative, singular], mongòlai [nominative, plural], mongòlo [genitive, singular], mongòlų [genitive, plural], mongòlui [dative, singular], mongòlams [dative, plural], mongòlą [accusative, singular], mongolùs [accusative, plural], mongolù [instrumental, singular], mongòlais [instrumental, plural], mongolè [locative, singular], mongòluose [locative, plural], mongòle [singular, vocative], mongòlai [plural, vocative]
  1. Mongolian (male from Mongolia) Categories (topical): Nationalities
    Sense id: mongolas-lt-noun-OI4MhPJx

Adjective [Spanish]

Head templates: {{head|es|adjective form|g=f-p}} mongolas f pl
  1. feminine plural of mongol Tags: feminine, form-of, plural Form of: mongol
    Sense id: mongolas-es-adj-AcVvLhjf

Noun [Spanish]

Head templates: {{head|es|noun form|g=f-p}} mongolas f pl
  1. plural of mongola Tags: feminine, form-of, plural Form of: mongola
    Sense id: mongolas-es-noun-CT96GLH5

Download JSON data for mongolas meaning in All languages combined (3.9kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "mongòlas",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine",
        "stress-pattern-2"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlai",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlė",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlas",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlai",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlų",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlui",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlams",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlą",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolùs",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolù",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlais",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolè",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòluose",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlai",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "10": "{{{m}}}",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "mongòlai",
        "7": "feminine",
        "8": "mongòlė",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "mongòlas"
      },
      "expansion": "mongòlas m (plural mongòlai, feminine mongòlė)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "mongòlai",
        "3": "2",
        "f": "mongòlė",
        "head": "mongòlas"
      },
      "expansion": "mongòlas m (plural mongòlai, feminine mongòlė) stress pattern 2",
      "name": "lt-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mongolas",
        "10": "mongòlui",
        "11": "mongolams",
        "12": "mongòlams",
        "13": "mongolą",
        "14": "mongòlą",
        "15": "mongolus",
        "16": "mongolùs",
        "17": "mongolu",
        "18": "mongolù",
        "19": "mongolais",
        "2": "mongòlas",
        "20": "mongòlais",
        "21": "mongole",
        "22": "mongolè",
        "23": "mongoluose",
        "24": "mongòluose",
        "25": "mongole",
        "26": "mongòle",
        "27": "mongolai",
        "28": "mongòlai",
        "3": "mongolai",
        "4": "mongòlai",
        "5": "mongolo",
        "6": "mongòlo",
        "7": "mongolų",
        "8": "mongòlų",
        "9": "mongolui"
      },
      "name": "lt-decl-noun-stress"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "lt",
          "name": "Nationalities",
          "orig": "lt:Nationalities",
          "parents": [
            "Demonyms",
            "List of sets",
            "People",
            "Names",
            "All sets",
            "Human",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "All topics",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Mongolian (male from Mongolia)"
      ],
      "id": "mongolas-lt-noun-OI4MhPJx",
      "raw_glosses": [
        "Mongolian (male from Mongolia)"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolas"
}

{
  "categories": [],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "adjective form",
        "g": "f-p"
      },
      "expansion": "mongolas f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mongol"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine plural of mongol"
      ],
      "id": "mongolas-es-adj-AcVvLhjf",
      "raw_glosses": [
        "feminine plural of mongol"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolas"
}

{
  "categories": [],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "noun form",
        "g": "f-p"
      },
      "expansion": "mongolas f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mongola"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of mongola"
      ],
      "id": "mongolas-es-noun-CT96GLH5",
      "raw_glosses": [
        "plural of mongola"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolas"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "mongòlas",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine",
        "stress-pattern-2"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlai",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlė",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlas",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlai",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlų",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlui",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlams",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlą",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolùs",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolù",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlais",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongolè",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòluose",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mongòlai",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "10": "{{{m}}}",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "mongòlai",
        "7": "feminine",
        "8": "mongòlė",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "mongòlas"
      },
      "expansion": "mongòlas m (plural mongòlai, feminine mongòlė)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "mongòlai",
        "3": "2",
        "f": "mongòlė",
        "head": "mongòlas"
      },
      "expansion": "mongòlas m (plural mongòlai, feminine mongòlė) stress pattern 2",
      "name": "lt-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mongolas",
        "10": "mongòlui",
        "11": "mongolams",
        "12": "mongòlams",
        "13": "mongolą",
        "14": "mongòlą",
        "15": "mongolus",
        "16": "mongolùs",
        "17": "mongolu",
        "18": "mongolù",
        "19": "mongolais",
        "2": "mongòlas",
        "20": "mongòlais",
        "21": "mongole",
        "22": "mongolè",
        "23": "mongoluose",
        "24": "mongòluose",
        "25": "mongole",
        "26": "mongòle",
        "27": "mongolai",
        "28": "mongòlai",
        "3": "mongolai",
        "4": "mongòlai",
        "5": "mongolo",
        "6": "mongòlo",
        "7": "mongolų",
        "8": "mongòlų",
        "9": "mongolui"
      },
      "name": "lt-decl-noun-stress"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Lithuanian lemmas",
        "Lithuanian masculine nouns",
        "Lithuanian nouns",
        "lt:Nationalities"
      ],
      "glosses": [
        "Mongolian (male from Mongolia)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "Mongolian (male from Mongolia)"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolas"
}

{
  "categories": [
    "Spanish adjective forms",
    "Spanish non-lemma forms",
    "Spanish noun forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "adjective form",
        "g": "f-p"
      },
      "expansion": "mongolas f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mongol"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine plural of mongol"
      ],
      "raw_glosses": [
        "feminine plural of mongol"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolas"
}

{
  "categories": [
    "Spanish adjective forms",
    "Spanish non-lemma forms",
    "Spanish noun forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "noun form",
        "g": "f-p"
      },
      "expansion": "mongolas f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mongola"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of mongola"
      ],
      "raw_glosses": [
        "plural of mongola"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mongolas"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-09 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.