"malaxorist" meaning in All languages combined

See malaxorist on Wiktionary

Noun [Romanian]

Etymology: From malaxor + -ist. Etymology templates: {{af|ro|malaxor|-ist}} malaxor + -ist Head templates: {{ro-noun|m|malaxoriști}} malaxorist m (plural malaxoriști) Inflection templates: {{ro-decl-noun|g=m|gpd=malaxoriștilor|gpi=malaxoriști|gsd=malaxoristului|gsi=malaxorist|n=|npd=malaxoriștii|npi=malaxoriști|nsd=malaxoristul|nsi=malaxorist|vp=malaxoriștilor|vs=malaxoristule|vs2=}} Forms: malaxoriști [plural], [table-tags], malaxorist [accusative, indefinite, nominative, singular], un malaxorist [accusative, indefinite, nominative, singular], malaxoristul [accusative, definite, nominative, singular], malaxoriști [accusative, indefinite, nominative, plural], niște malaxoriști [accusative, indefinite, nominative, plural], malaxoriștii [accusative, definite, nominative, plural], malaxorist [dative, genitive, indefinite, singular], unui malaxorist [dative, genitive, indefinite, singular], malaxoristului [dative, definite, genitive, singular], malaxoriști [dative, genitive, indefinite, plural], unor malaxoriști [dative, genitive, indefinite, plural], malaxoriștilor [dative, definite, genitive, plural], malaxoristule [singular, vocative], malaxoriștilor [plural, vocative]
  1. mixer operator Tags: masculine
    Sense id: malaxorist-ro-noun-laDKrkAl

Inflected forms

Download JSON data for malaxorist meaning in All languages combined (2.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "malaxor",
        "3": "-ist"
      },
      "expansion": "malaxor + -ist",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From malaxor + -ist.",
  "forms": [
    {
      "form": "malaxoriști",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "un malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoristul",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niște malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriștii",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "unui malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoristului",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unor malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriștilor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoristule",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriștilor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "malaxoriști"
      },
      "expansion": "malaxorist m (plural malaxoriști)",
      "name": "ro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gpd": "malaxoriștilor",
        "gpi": "malaxoriști",
        "gsd": "malaxoristului",
        "gsi": "malaxorist",
        "n": "",
        "npd": "malaxoriștii",
        "npi": "malaxoriști",
        "nsd": "malaxoristul",
        "nsi": "malaxorist",
        "vp": "malaxoriștilor",
        "vs": "malaxoristule",
        "vs2": ""
      },
      "name": "ro-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "mixer operator"
      ],
      "id": "malaxorist-ro-noun-laDKrkAl",
      "raw_glosses": [
        "mixer operator"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "malaxorist"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "malaxor",
        "3": "-ist"
      },
      "expansion": "malaxor + -ist",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From malaxor + -ist.",
  "forms": [
    {
      "form": "malaxoriști",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "un malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoristul",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niște malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriștii",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "unui malaxorist",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoristului",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unor malaxoriști",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriștilor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoristule",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "malaxoriștilor",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "malaxoriști"
      },
      "expansion": "malaxorist m (plural malaxoriști)",
      "name": "ro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gpd": "malaxoriștilor",
        "gpi": "malaxoriști",
        "gsd": "malaxoristului",
        "gsi": "malaxorist",
        "n": "",
        "npd": "malaxoriștii",
        "npi": "malaxoriști",
        "nsd": "malaxoristul",
        "nsi": "malaxorist",
        "vp": "malaxoriștilor",
        "vs": "malaxoristule",
        "vs2": ""
      },
      "name": "ro-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian countable nouns",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian masculine nouns",
        "Romanian nouns",
        "Romanian nouns with red links in their headword lines",
        "Romanian words suffixed with -ist"
      ],
      "glosses": [
        "mixer operator"
      ],
      "raw_glosses": [
        "mixer operator"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "malaxorist"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.