"malabarear" meaning in All languages combined

See malabarear on Wiktionary

Verb [Spanish]

IPA: /malabaɾeˈaɾ/, [ma.la.β̞a.ɾeˈaɾ]
Etymology: From malabar + -ear. Etymology templates: {{af|es|malabar|-ear}} malabar + -ear Head templates: {{es-verb}} malabarear (first-person singular present malabareo, first-person singular preterite malabareé, past participle malabareado) Inflection templates: {{es-conj|nocomb=1}} Forms: malabareo [first-person, present, singular], malabareé [first-person, preterite, singular], malabareado [participle, past], [table-tags], malabarear [infinitive], malabareando [gerund], malabareado [masculine, participle, past, singular], malabareada [feminine, participle, past, singular], malabareados [masculine, participle, past, plural], malabareadas [feminine, participle, past, plural], malabareo [first-person, indicative, present, singular], malabareas [indicative, informal, present, second-person, singular], malabareás [indicative, informal, present, second-person, singular, vos-form], malabarea [indicative, present, singular, third-person], malabareamos [first-person, indicative, plural, present], malabareáis [indicative, plural, present, second-person], malabarean [indicative, plural, present, third-person], malabareaba [first-person, imperfect, indicative, singular], malabareabas [imperfect, indicative, second-person, singular], malabareaba [imperfect, indicative, singular, third-person], malabareábamos [first-person, imperfect, indicative, plural], malabareabais [imperfect, indicative, plural, second-person], malabareaban [imperfect, indicative, plural, third-person], malabareé [first-person, indicative, preterite, singular], malabareaste [indicative, preterite, second-person, singular], malabareó [indicative, preterite, singular, third-person], malabareamos [first-person, indicative, plural, preterite], malabareasteis [indicative, plural, preterite, second-person], malabarearon [indicative, plural, preterite, third-person], malabarearé [first-person, future, indicative, singular], malabarearás [future, indicative, second-person, singular], malabareará [future, indicative, singular, third-person], malabarearemos [first-person, future, indicative, plural], malabarearéis [future, indicative, plural, second-person], malabarearán [future, indicative, plural, third-person], malabarearía [conditional, first-person, indicative, singular], malabarearías [conditional, indicative, second-person, singular], malabarearía [conditional, indicative, singular, third-person], malabarearíamos [conditional, first-person, indicative, plural], malabarearíais [conditional, indicative, plural, second-person], malabarearían [conditional, indicative, plural, third-person], malabaree [first-person, present, singular, subjunctive], malabarees [informal, present, second-person, singular, subjunctive], malabareés [informal, present, second-person, singular, subjunctive, vos-form], malabaree [present, singular, subjunctive, third-person], malabareemos [first-person, plural, present, subjunctive], malabareéis [plural, present, second-person, subjunctive], malabareen [plural, present, subjunctive, third-person], malabareara [first-person, imperfect, singular, subjunctive], malabarearas [imperfect, second-person, singular, subjunctive], malabareara [imperfect, singular, subjunctive, third-person], malabareáramos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], malabarearais [imperfect, plural, second-person, subjunctive], malabarearan [imperfect, plural, subjunctive, third-person], malabarease [first-person, imperfect, imperfect-se, singular, subjunctive], malabareases [imperfect, imperfect-se, second-person, singular, subjunctive], malabarease [imperfect, imperfect-se, singular, subjunctive, third-person], malabareásemos [first-person, imperfect, imperfect-se, plural, subjunctive], malabareaseis [imperfect, imperfect-se, plural, second-person, subjunctive], malabareasen [imperfect, imperfect-se, plural, subjunctive, third-person], malabareare [first-person, future, singular, subjunctive], malabareares [future, second-person, singular, subjunctive], malabareare [future, singular, subjunctive, third-person], malabareáremos [first-person, future, plural, subjunctive], malabareareis [future, plural, second-person, subjunctive], malabarearen [future, plural, subjunctive, third-person], malabarea [imperative, informal, second-person, singular], malabareá [imperative, informal, second-person, singular, vos-form], malabaree [formal, imperative, second-person-semantically, singular, third-person], malabaree [imperative, singular, third-person], malabareemos [first-person, imperative, plural], malabaread [imperative, plural, second-person], malabareen [formal, imperative, plural, second-person-semantically, third-person], malabareen [imperative, plural, third-person], malabarees [imperative, negative, second-person, singular], malabaree [formal, imperative, negative, second-person-semantically, singular, third-person], malabaree [imperative, negative, singular, third-person], malabareemos [first-person, imperative, negative, plural], malabareéis [imperative, negative, plural, second-person], malabareen [formal, imperative, negative, plural, second-person-semantically, third-person], malabareen [imperative, negative, plural, third-person]
  1. to juggle
    Sense id: malabarear-es-verb-t2Ku6-T7 Categories (other): Spanish verbs ending in -ar

Inflected forms

Download JSON data for malabarear meaning in All languages combined (9.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "malabar",
        "3": "-ear"
      },
      "expansion": "malabar + -ear",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From malabar + -ear.",
  "forms": [
    {
      "form": "malabareo",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareé",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareado",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareando",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareado",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareada",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareados",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareadas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareo",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareás",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarea",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareáis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarean",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaba",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareabas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaba",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareábamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareabais",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaban",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaste",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareó",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareasteis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearás",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareará",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearéis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearán",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearía",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearías",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearía",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearíamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearíais",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearían",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarees",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareés",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareéis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareara",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareara",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareáramos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearais",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarease",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareases",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarease",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareásemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaseis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareasen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareare",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareares",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareare",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareáremos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareareis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarea",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaread",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarees",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareéis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "malabarear (first-person singular present malabareo, first-person singular preterite malabareé, past participle malabareado)",
      "name": "es-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "nocomb": "1"
      },
      "name": "es-conj"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish verbs ending in -ar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to juggle"
      ],
      "id": "malabarear-es-verb-t2Ku6-T7",
      "raw_glosses": [
        "to juggle"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/malabaɾeˈaɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[ma.la.β̞a.ɾeˈaɾ]"
    }
  ],
  "word": "malabarear"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "malabar",
        "3": "-ear"
      },
      "expansion": "malabar + -ear",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From malabar + -ear.",
  "forms": [
    {
      "form": "malabareo",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareé",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareado",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareando",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareado",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareada",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareados",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareadas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareo",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareás",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarea",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareáis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarean",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaba",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareabas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaba",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareábamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareabais",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaban",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaste",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareó",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareasteis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearás",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareará",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearéis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearán",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearía",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearías",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearía",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearíamos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearíais",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearían",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarees",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareés",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareéis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareara",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareara",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareáramos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearais",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarease",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareases",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarease",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareásemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareaseis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareasen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareare",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareares",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareare",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareáremos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareareis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarearen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarea",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaread",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabarees",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabaree",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareemos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareéis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malabareen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "malabarear (first-person singular present malabareo, first-person singular preterite malabareé, past participle malabareado)",
      "name": "es-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "nocomb": "1"
      },
      "name": "es-conj"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Spanish 5-syllable words",
        "Spanish lemmas",
        "Spanish terms with IPA pronunciation",
        "Spanish verbs",
        "Spanish verbs ending in -ar",
        "Spanish words suffixed with -ear"
      ],
      "glosses": [
        "to juggle"
      ],
      "raw_glosses": [
        "to juggle"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/malabaɾeˈaɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[ma.la.β̞a.ɾeˈaɾ]"
    }
  ],
  "word": "malabarear"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-15 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.