"makuuvaunu" meaning in All languages combined

See makuuvaunu on Wiktionary

Noun [Finnish]

Etymology: makuu + vaunu Etymology templates: {{compound|fi|makuu|vaunu}} makuu + vaunu Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} makuuvaunu, {{fi-noun}} makuuvaunu Inflection templates: {{fi-decl-valo|makuuvaun|||u|a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 1/valo [class], makuuvaunu [nominative, singular], makuuvaunut [nominative, plural], makuuvaunu [accusative, nominative, singular], makuuvaunut [accusative, nominative, plural], makuuvaunun [accusative, genitive, singular], makuuvaunut [accusative, genitive, plural], makuuvaunun [genitive, singular], makuuvaunujen [genitive, plural], makuuvaunua [partitive, singular], makuuvaunuja [partitive, plural], makuuvaunussa [inessive, singular], makuuvaunuissa [inessive, plural], makuuvaunusta [elative, singular], makuuvaunuista [elative, plural], makuuvaunuun [illative, singular], makuuvaunuihin [illative, plural], makuuvaunulla [adessive, singular], makuuvaunuilla [adessive, plural], makuuvaunulta [ablative, singular], makuuvaunuilta [ablative, plural], makuuvaunulle [allative, singular], makuuvaunuille [allative, plural], makuuvaununa [essive, singular], makuuvaunuina [essive, plural], makuuvaunuksi [singular, translative], makuuvaunuiksi [plural, translative], - [instructive, singular], makuuvaunuin [instructive, plural], makuuvaunutta [abessive, singular], makuuvaunuitta [abessive, plural], - [comitative, singular], makuuvaunuineen [comitative, plural], [table-tags], valo [class], makuuvaununi [first-person, possessive, singular], makuuvaunumme [first-person, plural, possessive], makuuvaunusi [possessive, second-person, singular], makuuvaununne [plural, possessive, second-person], makuuvaununsa [possessive, third-person]
  1. sleeping car, sleeper (railroad car with sleeping facilities)
    Sense id: makuuvaunu-fi-noun-tDnAxqKs Categories (other): Finnish compound words, Finnish valo-type nominals Coordinate_terms: istumavaunu, ravintolavaunu, salonkivaunu, tavaravaunu

Download JSON data for makuuvaunu meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "vaunu"
      },
      "expansion": "makuu + vaunu",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu + vaunu",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunu",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunut",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunu",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunut",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunun",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunut",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunun",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunujen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunua",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunussa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunusta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuun",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunulla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunulta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunulle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunutta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunumme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunusi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununsa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuuvaunu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuuvaunu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuuvaun",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "u",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "coordinate_terms": [
        {
          "word": "istumavaunu"
        },
        {
          "word": "ravintolavaunu"
        },
        {
          "word": "salonkivaunu"
        },
        {
          "word": "tavaravaunu"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sleeping car, sleeper (railroad car with sleeping facilities)"
      ],
      "id": "makuuvaunu-fi-noun-tDnAxqKs",
      "raw_glosses": [
        "sleeping car, sleeper (railroad car with sleeping facilities)"
      ]
    }
  ],
  "word": "makuuvaunu"
}
{
  "coordinate_terms": [
    {
      "word": "istumavaunu"
    },
    {
      "word": "ravintolavaunu"
    },
    {
      "word": "salonkivaunu"
    },
    {
      "word": "tavaravaunu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "vaunu"
      },
      "expansion": "makuu + vaunu",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu + vaunu",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunu",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunut",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunu",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunut",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunun",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunut",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunun",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunujen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunua",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunussa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunusta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuun",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunulla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunulta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunulle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunutta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunuineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunumme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaunusi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuvaununsa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuuvaunu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuuvaunu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuuvaun",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "u",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish compound words",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish valo-type nominals"
      ],
      "glosses": [
        "sleeping car, sleeper (railroad car with sleeping facilities)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "sleeping car, sleeper (railroad car with sleeping facilities)"
      ]
    }
  ],
  "word": "makuuvaunu"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-11 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.