"makuusäkki" meaning in All languages combined

See makuusäkki on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑkuːˌsækːi/, [ˈmɑkuːˌs̠ækːi]
Rhymes: -ækːi Etymology: makuu + säkki Etymology templates: {{affix|fi|makuu|säkki}} makuu + säkki Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} makuusäkki, {{fi-noun}} makuusäkki Inflection templates: {{fi-decl-risti|makuusä|kk|k|ä}} Forms: [table-tags], kk-k gradation [class], 5*A/risti [class], makuusäkki [nominative, singular], makuusäkit [nominative, plural], makuusäkki [accusative, nominative, singular], makuusäkit [accusative, nominative, plural], makuusäkin [accusative, genitive, singular], makuusäkit [accusative, genitive, plural], makuusäkin [genitive, singular], makuusäkkien [genitive, plural], makuusäkkiä [partitive, singular], makuusäkkejä [partitive, plural], makuusäkissä [inessive, singular], makuusäkeissä [inessive, plural], makuusäkistä [elative, singular], makuusäkeistä [elative, plural], makuusäkkiin [illative, singular], makuusäkkeihin [illative, plural], makuusäkillä [adessive, singular], makuusäkeillä [adessive, plural], makuusäkiltä [ablative, singular], makuusäkeiltä [ablative, plural], makuusäkille [allative, singular], makuusäkeille [allative, plural], makuusäkkinä [essive, singular], makuusäkkeinä [essive, plural], makuusäkiksi [singular, translative], makuusäkeiksi [plural, translative], - [instructive, singular], makuusäkein [instructive, plural], makuusäkittä [abessive, singular], makuusäkeittä [abessive, plural], - [comitative, singular], makuusäkkeineen [comitative, plural], [table-tags], risti [class], makuusäkkini [first-person, possessive, singular], makuusäkkimme [first-person, plural, possessive], makuusäkkisi [possessive, second-person, singular], makuusäkkinne [plural, possessive, second-person], makuusäkkinsä [possessive, third-person]
  1. Synonym of makuupussi
    Sense id: makuusäkki-fi-noun-orM2jSEq Categories (other): Finnish compound words, Finnish risti-type nominals Synonyms: makuupussi [synonym, synonym-of]

Download JSON data for makuusäkki meaning in All languages combined (4.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "säkki"
      },
      "expansion": "makuu + säkki",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu + säkki",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*A/risti",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkki",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkki",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkiä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkejä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkeihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkeinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkeineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "risti",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkini",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkimme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkisi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkinne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkinsä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuusäkki",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuusäkki",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuusä",
        "2": "kk",
        "3": "k",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of makuupussi"
      ],
      "id": "makuusäkki-fi-noun-orM2jSEq",
      "raw_glosses": [
        "Synonym of makuupussi"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "makuupussi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkuːˌsækːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkuːˌs̠ækːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ækːi"
    }
  ],
  "word": "makuusäkki"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "säkki"
      },
      "expansion": "makuu + säkki",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu + säkki",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5*A/risti",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkki",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkki",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkit",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkiä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkejä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkeihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkeinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkeittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkeineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "risti",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkini",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkimme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkisi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkinne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuusäkkinsä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuusäkki",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuusäkki",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuusä",
        "2": "kk",
        "3": "k",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish risti-type nominals",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/ækːi",
        "Rhymes:Finnish/ækːi/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of makuupussi"
      ],
      "raw_glosses": [
        "Synonym of makuupussi"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "makuupussi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkuːˌsækːi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkuːˌs̠ækːi]"
    },
    {
      "rhymes": "-ækːi"
    }
  ],
  "word": "makuusäkki"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.