"makuuhuone" meaning in All languages combined

See makuuhuone on Wiktionary

Noun [Finnish]

Etymology: makuu + huone Etymology templates: {{compound|fi|makuu|huone}} makuu + huone Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} makuuhuone, {{fi-noun}} makuuhuone Inflection templates: {{fi-decl-hame|makuuhuon|||a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 48/hame [class], makuuhuone [nominative, singular], makuuhuoneet [nominative, plural], makuuhuone [accusative, nominative, singular], makuuhuoneet [accusative, nominative, plural], makuuhuoneen [accusative, genitive, singular], makuuhuoneet [accusative, genitive, plural], makuuhuoneen [genitive, singular], makuuhuoneiden [genitive, plural], makuuhuoneitten [genitive, plural], makuuhuonetta [partitive, singular], makuuhuoneita [partitive, plural], makuuhuoneessa [inessive, singular], makuuhuoneissa [inessive, plural], makuuhuoneesta [elative, singular], makuuhuoneista [elative, plural], makuuhuoneeseen [illative, singular], makuuhuoneisiin [illative, plural], makuuhuoneihin [illative, plural], makuuhuoneella [adessive, singular], makuuhuoneilla [adessive, plural], makuuhuoneelta [ablative, singular], makuuhuoneilta [ablative, plural], makuuhuoneelle [allative, singular], makuuhuoneille [allative, plural], makuuhuoneena [essive, singular], makuuhuoneina [essive, plural], makuuhuoneeksi [singular, translative], makuuhuoneiksi [plural, translative], - [instructive, singular], makuuhuonein [instructive, plural], makuuhuoneetta [abessive, singular], makuuhuoneitta [abessive, plural], - [comitative, singular], makuuhuoneineen [comitative, plural], [table-tags], hame [class], makuuhuoneeni [first-person, possessive, singular], makuuhuoneemme [first-person, plural, possessive], makuuhuoneesi [possessive, second-person, singular], makuuhuoneenne [plural, possessive, second-person], makuuhuoneensa [possessive, third-person]
  1. bedroom Categories (topical): Rooms
    Sense id: makuuhuone-fi-noun-oF5v63nI Categories (other): Finnish compound words, Finnish hame-type nominals

Alternative forms

Download JSON data for makuuhuone meaning in All languages combined (4.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "huone"
      },
      "expansion": "makuu + huone",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu + huone",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "48/hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuone",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuone",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneiden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneitten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuonetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneeseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneelta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuonein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuuhuone",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuuhuone",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuuhuon",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-hame"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish hame-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Rooms",
          "orig": "fi:Rooms",
          "parents": [
            "Buildings and structures",
            "Architecture",
            "Applied sciences",
            "Art",
            "Sciences",
            "Culture",
            "All topics",
            "Society",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bedroom"
      ],
      "id": "makuuhuone-fi-noun-oF5v63nI",
      "raw_glosses": [
        "bedroom"
      ]
    }
  ],
  "word": "makuuhuone"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "huone"
      },
      "expansion": "makuu + huone",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu + huone",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "48/hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuone",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuone",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneiden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneitten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuonetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneeseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneelta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuonein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhuoneensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuuhuone",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuuhuone",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuuhuon",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-hame"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish compound words",
        "Finnish hame-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "fi:Rooms"
      ],
      "glosses": [
        "bedroom"
      ],
      "raw_glosses": [
        "bedroom"
      ]
    }
  ],
  "word": "makuuhuone"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-11 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.