"makuuhaava" meaning in All languages combined

See makuuhaava on Wiktionary

Noun [Finnish]

Etymology: makuu (“lying”) + haava (“sore, ulcer”) Etymology templates: {{compound|fi|makuu|haava|t1=lying|t2=sore, ulcer}} makuu (“lying”) + haava (“sore, ulcer”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} makuuhaava, {{fi-noun}} makuuhaava Inflection templates: {{fi-decl-kala|makuuhaav|||a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 9/kala [class], makuuhaava [nominative, singular], makuuhaavat [nominative, plural], makuuhaava [accusative, nominative, singular], makuuhaavat [accusative, nominative, plural], makuuhaavan [accusative, genitive, singular], makuuhaavat [accusative, genitive, plural], makuuhaavan [genitive, singular], makuuhaavojen [genitive, plural], makuuhaavain [genitive, plural, rare], makuuhaavaa [partitive, singular], makuuhaavoja [partitive, plural], makuuhaavassa [inessive, singular], makuuhaavoissa [inessive, plural], makuuhaavasta [elative, singular], makuuhaavoista [elative, plural], makuuhaavaan [illative, singular], makuuhaavoihin [illative, plural], makuuhaavalla [adessive, singular], makuuhaavoilla [adessive, plural], makuuhaavalta [ablative, singular], makuuhaavoilta [ablative, plural], makuuhaavalle [allative, singular], makuuhaavoille [allative, plural], makuuhaavana [essive, singular], makuuhaavoina [essive, plural], makuuhaavaksi [singular, translative], makuuhaavoiksi [plural, translative], - [instructive, singular], makuuhaavoin [instructive, plural], makuuhaavatta [abessive, singular], makuuhaavoitta [abessive, plural], - [comitative, singular], makuuhaavoineen [comitative, plural], [table-tags], kala [class], makuuhaavani [first-person, possessive, singular], makuuhaavamme [first-person, plural, possessive], makuuhaavasi [possessive, second-person, singular], makuuhaavanne [plural, possessive, second-person], makuuhaavansa [possessive, third-person]
  1. (pathology) decubitus, bedsore, pressure ulcer Categories (topical): Pathology
    Sense id: makuuhaava-fi-noun-IWJYxk1k Categories (other): Finnish compound words, Finnish kala-type nominals Topics: medicine, pathology, sciences Synonyms: painehaava, painehaavauma

Inflected forms

Download JSON data for makuuhaava meaning in All languages combined (4.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "haava",
        "t1": "lying",
        "t2": "sore, ulcer"
      },
      "expansion": "makuu (“lying”) + haava (“sore, ulcer”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu (“lying”) + haava (“sore, ulcer”)",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaava",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaava",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavain",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuuhaava",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuuhaava",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuuhaav",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Pathology",
          "orig": "fi:Pathology",
          "parents": [
            "Medicine",
            "Biology",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "decubitus, bedsore, pressure ulcer"
      ],
      "id": "makuuhaava-fi-noun-IWJYxk1k",
      "raw_glosses": [
        "(pathology) decubitus, bedsore, pressure ulcer"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "painehaava"
        },
        {
          "word": "painehaavauma"
        }
      ],
      "topics": [
        "medicine",
        "pathology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "makuuhaava"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "makuu",
        "3": "haava",
        "t1": "lying",
        "t2": "sore, ulcer"
      },
      "expansion": "makuu (“lying”) + haava (“sore, ulcer”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "makuu (“lying”) + haava (“sore, ulcer”)",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaava",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaava",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavain",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuuhaavansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuuhaava",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuuhaava",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuuhaav",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish compound words",
        "Finnish kala-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "fi:Pathology"
      ],
      "glosses": [
        "decubitus, bedsore, pressure ulcer"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pathology) decubitus, bedsore, pressure ulcer"
      ],
      "topics": [
        "medicine",
        "pathology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "painehaava"
    },
    {
      "word": "painehaavauma"
    }
  ],
  "word": "makuuhaava"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.