"makusuunta" meaning in All languages combined

See makusuunta on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑkuˌsuːntɑ/, [ˈmɑkuˌs̠uːn̪t̪ɑ]
Rhymes: -uːntɑ Etymology: maku + suunta Etymology templates: {{affix|fi|maku|suunta}} maku + suunta Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} makusuunta, {{fi-noun}} makusuunta Inflection templates: {{fi-decl-koira|makusuu|nt|nn|a}} Forms: [table-tags], nt-nn gradation [class], 10*J/koira [class], makusuunta [nominative, singular], makusuunnat [nominative, plural], makusuunta [accusative, nominative, singular], makusuunnat [accusative, nominative, plural], makusuunnan [accusative, genitive, singular], makusuunnat [accusative, genitive, plural], makusuunnan [genitive, singular], makusuuntien [genitive, plural], makusuuntain [genitive, plural, rare], makusuuntaa [partitive, singular], makusuuntia [partitive, plural], makusuunnassa [inessive, singular], makusuunnissa [inessive, plural], makusuunnasta [elative, singular], makusuunnista [elative, plural], makusuuntaan [illative, singular], makusuuntiin [illative, plural], makusuunnalla [adessive, singular], makusuunnilla [adessive, plural], makusuunnalta [ablative, singular], makusuunnilta [ablative, plural], makusuunnalle [allative, singular], makusuunnille [allative, plural], makusuuntana [essive, singular], makusuuntina [essive, plural], makusuunnaksi [singular, translative], makusuunniksi [plural, translative], - [instructive, singular], makusuunnin [instructive, plural], makusuunnatta [abessive, singular], makusuunnitta [abessive, plural], - [comitative, singular], makusuuntineen [comitative, plural], [table-tags], koira [class], makusuuntani [first-person, possessive, singular], makusuuntamme [first-person, plural, possessive], makusuuntasi [possessive, second-person, singular], makusuuntanne [plural, possessive, second-person], makusuuntansa [possessive, third-person]
  1. fashion, trend, zeitgeist
    Sense id: makusuunta-fi-noun-FzfvsR7a Categories (other): Finnish compound words, Finnish koira-type nominals

Download JSON data for makusuunta meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maku",
        "3": "suunta"
      },
      "expansion": "maku + suunta",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maku + suunta",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10*J/koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntain",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunniksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makusuunta",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makusuunta",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makusuu",
        "2": "nt",
        "3": "nn",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fashion, trend, zeitgeist"
      ],
      "id": "makusuunta-fi-noun-FzfvsR7a",
      "raw_glosses": [
        "fashion, trend, zeitgeist"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkuˌsuːntɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkuˌs̠uːn̪t̪ɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːntɑ"
    }
  ],
  "word": "makusuunta"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maku",
        "3": "suunta"
      },
      "expansion": "maku + suunta",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maku + suunta",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10*J/koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntain",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunniksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuunnitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusuuntansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makusuunta",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makusuunta",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makusuu",
        "2": "nt",
        "3": "nn",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish koira-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/uːntɑ",
        "Rhymes:Finnish/uːntɑ/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "fashion, trend, zeitgeist"
      ],
      "raw_glosses": [
        "fashion, trend, zeitgeist"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkuˌsuːntɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkuˌs̠uːn̪t̪ɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-uːntɑ"
    }
  ],
  "word": "makusuunta"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.