"makustella" meaning in All languages combined

See makustella on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmɑkustelːɑˣ/, [ˈmɑkus̠ˌt̪e̞lːɑ(ʔ)]
Rhymes: -elːɑ Etymology: < maku Etymology templates: {{m|fi|maku}} maku Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|head=|sort=}} makustella, {{fi-verb}} makustella Inflection templates: {{fi-conj-tulla|makust|||el|a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 67/tulla [class], makustelen [first-person, indicative, present, singular], en makustele [first-person, indicative, negative, present, singular], olen makustellut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole makustellut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], makustelet [indicative, present, second-person, singular], et makustele [indicative, negative, present, second-person, singular], olet makustellut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole makustellut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], makustelee [indicative, present, singular, third-person], ei makustele [indicative, negative, present, singular, third-person], on makustellut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole makustellut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], makustelemme [first-person, indicative, plural, present], emme makustele [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme makustelleet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole makustelleet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], makustelette [indicative, plural, present, second-person], ette makustele [indicative, negative, plural, present, second-person], olette makustelleet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole makustelleet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], makustelevat [indicative, plural, present, third-person], eivät makustele [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat makustelleet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole makustelleet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], makustellaan [indicative, passive, present], ei makustella [indicative, negative, passive, present], on makusteltu [indicative, passive, perfect], ei ole makusteltu [indicative, negative, passive, perfect], makustelin [first-person, indicative, past, singular], en makustellut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin makustellut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut makustellut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], makustelit [indicative, past, second-person, singular], et makustellut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit makustellut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut makustellut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], makusteli [indicative, past, singular, third-person], ei makustellut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli makustellut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut makustellut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], makustelimme [first-person, indicative, past, plural], emme makustelleet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme makustelleet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet makustelleet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], makustelitte [indicative, past, plural, second-person], ette makustelleet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte makustelleet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet makustelleet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], makustelivat [indicative, past, plural, third-person], eivät makustelleet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat makustelleet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet makustelleet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], makusteltiin [indicative, passive, past], ei makusteltu [indicative, negative, passive, past], oli makusteltu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut makusteltu [indicative, negative, passive, pluperfect], makustelisin [conditional, first-person, present, singular], en makustelisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin makustellut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi makustellut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], makustelisit [conditional, present, second-person, singular], et makustelisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit makustellut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi makustellut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], makustelisi [conditional, present, singular, third-person], ei makustelisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi makustellut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi makustellut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], makustelisimme [conditional, first-person, plural, present], emme makustelisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme makustelleet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi makustelleet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], makustelisitte [conditional, plural, present, second-person], ette makustelisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte makustelleet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi makustelleet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], makustelisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät makustelisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat makustelleet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi makustelleet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], makusteltaisiin [conditional, passive, present], ei makusteltaisi [conditional, negative, passive, present], olisi makusteltu [conditional, passive, perfect], ei olisi makusteltu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], makustele [imperative, present, second-person, singular], älä makustele [imperative, negative, present, second-person, singular], ole makustellut [imperative, perfect, second-person, singular], älä ole makustellut [imperative, negative, perfect, second-person, singular], makustelkoon [imperative, present, singular, third-person], älköön makustelko [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon makustellut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko makustellut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], makustelkaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme makustelko [first-person, imperative, negative, plural, present], olkaamme makustelleet [first-person, imperative, perfect, plural], älkäämme olko makustelleet [first-person, imperative, negative, perfect, plural], makustelkaa [imperative, plural, present, second-person], älkää makustelko [imperative, negative, plural, present, second-person], olkaa makustelleet [imperative, perfect, plural, second-person], älkää olko makustelleet [imperative, negative, perfect, plural, second-person], makustelkoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt makustelko [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot makustelleet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko makustelleet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], makusteltakoon [imperative, passive, present], älköön makusteltako [imperative, negative, passive, present], olkoon makusteltu [imperative, passive, perfect], älköön olko makusteltu [imperative, negative, passive, perfect], makustellen [first-person, potential, present, singular], en makustelle [first-person, negative, potential, present, singular], lienen makustellut [first-person, perfect, potential, singular], en liene makustellut [first-person, negative, perfect, potential, singular], makustellet [potential, present, second-person, singular], et makustelle [negative, potential, present, second-person, singular], lienet makustellut [perfect, potential, second-person, singular], et liene makustellut [negative, perfect, potential, second-person, singular], makustellee [potential, present, singular, third-person], ei makustelle [negative, potential, present, singular, third-person], lienee makustellut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene makustellut [negative, perfect, potential, singular, third-person], makustellemme [first-person, plural, potential, present], emme makustelle [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme makustelleet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene makustelleet [first-person, negative, perfect, plural, potential], makustellette [plural, potential, present, second-person], ette makustelle [negative, plural, potential, present, second-person], lienette makustelleet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene makustelleet [negative, perfect, plural, potential, second-person], makustellevat [plural, potential, present, third-person], eivät makustelle [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät makustelleet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene makustelleet [negative, perfect, plural, potential, third-person], makusteltaneen [passive, potential, present], ei makusteltane [negative, passive, potential, present], lienee makusteltu [passive, perfect, potential], ei liene makusteltu [negative, passive, perfect, potential], makustella [infinitive, infinitive-i], makusteleva [active, participle, present], makusteltava [participle, passive, present], makustellakseen [infinitive, infinitive-i-long], makustellut [active, participle, past], makusteltu [participle, passive, past], makustellessa [active, inessive, infinitive, infinitive-ii], makusteltaessa [inessive, infinitive, infinitive-ii, passive], makustelema [agent, participle], makustellen [active, infinitive, infinitive-ii, instructive], - [infinitive, infinitive-ii, instructive, passive], makustelematon [negative, participle], makustelemassa [active, inessive, infinitive, infinitive-iii], - [inessive, infinitive, infinitive-iii, passive], makustelemasta [active, elative, infinitive, infinitive-iii], - [elative, infinitive, infinitive-iii, passive], makustelemaan [active, illative, infinitive, infinitive-iii], - [illative, infinitive, infinitive-iii, passive], makustelemalla [active, adessive, infinitive, infinitive-iii], - [adessive, infinitive, infinitive-iii, passive], makustelematta [abessive, active, infinitive, infinitive-iii], - [abessive, infinitive, infinitive-iii, passive], makusteleman [active, infinitive, infinitive-iii, instructive], makusteltaman [infinitive, infinitive-iii, instructive, passive], makusteleminen [infinitive, infinitive-iv, nominative], makustelemista [infinitive, infinitive-iv, partitive], makustelemaisillaan [infinitive, infinitive-v]
  1. (rare, humorous) Synonym of maistella Tags: humorous, rare
    Sense id: makustella-fi-verb-23mF8uAn Synonyms: maistella [synonym, synonym-of]

Download JSON data for makustella meaning in All languages combined (20.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maku"
      },
      "expansion": "maku",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "< maku",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "67/tulla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustella",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteli",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makusteltaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön makusteltako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makusteltane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "makustella",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteleva",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelema",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelematon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelematta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteleman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteleminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makustella",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makustella",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makust",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "el",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-conj-tulla"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Synonym of maistella"
      ],
      "id": "makustella-fi-verb-23mF8uAn",
      "raw_glosses": [
        "(rare, humorous) Synonym of maistella"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "maistella"
        }
      ],
      "tags": [
        "humorous",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkustelːɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkus̠ˌt̪e̞lːɑ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-elːɑ"
    }
  ],
  "word": "makustella"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maku"
      },
      "expansion": "maku",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "< maku",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "67/tulla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustella",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteli",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustelisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makusteltaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä makustele",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelkoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt makustelko",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön makusteltako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät makustelle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene makustelleet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei makusteltane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "makustella",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteleva",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelema",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "makustellen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelematon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelematta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteleman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteltaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "makusteleminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "makustelemaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makustella",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makustella",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makust",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "el",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-conj-tulla"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish humorous terms",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish terms with rare senses",
        "Finnish tulla-type verbs",
        "Finnish verbs",
        "Rhymes:Finnish/elːɑ",
        "Rhymes:Finnish/elːɑ/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of maistella"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, humorous) Synonym of maistella"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "maistella"
        }
      ],
      "tags": [
        "humorous",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkustelːɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkus̠ˌt̪e̞lːɑ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-elːɑ"
    }
  ],
  "word": "makustella"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-15 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.