"makuhaitta" meaning in All languages combined

See makuhaitta on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑkuˌhɑi̯tːɑ/, [ˈmɑkuˌhɑi̯t̪ːɑ]
Rhymes: -ɑitːɑ Etymology: maku + haitta Etymology templates: {{affix|fi|maku|haitta}} maku + haitta Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} makuhaitta, {{fi-noun}} makuhaitta Inflection templates: {{fi-decl-kala|makuhai|tt|t|a}} Forms: [table-tags], tt-t gradation [class], 9*C/kala [class], makuhaitta [nominative, singular], makuhaitat [nominative, plural], makuhaitta [accusative, nominative, singular], makuhaitat [accusative, nominative, plural], makuhaitan [accusative, genitive, singular], makuhaitat [accusative, genitive, plural], makuhaitan [genitive, singular], makuhaittojen [genitive, plural], makuhaittain [genitive, plural, rare], makuhaittaa [partitive, singular], makuhaittoja [partitive, plural], makuhaitassa [inessive, singular], makuhaitoissa [inessive, plural], makuhaitasta [elative, singular], makuhaitoista [elative, plural], makuhaittaan [illative, singular], makuhaittoihin [illative, plural], makuhaitalla [adessive, singular], makuhaitoilla [adessive, plural], makuhaitalta [ablative, singular], makuhaitoilta [ablative, plural], makuhaitalle [allative, singular], makuhaitoille [allative, plural], makuhaittana [essive, singular], makuhaittoina [essive, plural], makuhaitaksi [singular, translative], makuhaitoiksi [plural, translative], - [instructive, singular], makuhaitoin [instructive, plural], makuhaitatta [abessive, singular], makuhaitoitta [abessive, plural], - [comitative, singular], makuhaittoineen [comitative, plural], [table-tags], kala [class], makuhaittani [first-person, possessive, singular], makuhaittamme [first-person, plural, possessive], makuhaittasi [possessive, second-person, singular], makuhaittanne [plural, possessive, second-person], makuhaittansa [possessive, third-person]
  1. bad taste, such as of drinking water
    Sense id: makuhaitta-fi-noun-axKXE127 Categories (other): Finnish compound words, Finnish kala-type nominals

Download JSON data for makuhaitta meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maku",
        "3": "haitta"
      },
      "expansion": "maku + haitta",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maku + haitta",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9*C/kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittain",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuhaitta",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuhaitta",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuhai",
        "2": "tt",
        "3": "t",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bad taste, such as of drinking water"
      ],
      "id": "makuhaitta-fi-noun-axKXE127",
      "raw_glosses": [
        "bad taste, such as of drinking water"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkuˌhɑi̯tːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkuˌhɑi̯t̪ːɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑitːɑ"
    }
  ],
  "word": "makuhaitta"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maku",
        "3": "haitta"
      },
      "expansion": "maku + haitta",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maku + haitta",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9*C/kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittain",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaitoitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "kala",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "makuhaittansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "makuhaitta",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "makuhaitta",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "makuhai",
        "2": "tt",
        "3": "t",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish kala-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/ɑitːɑ",
        "Rhymes:Finnish/ɑitːɑ/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "bad taste, such as of drinking water"
      ],
      "raw_glosses": [
        "bad taste, such as of drinking water"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑkuˌhɑi̯tːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkuˌhɑi̯t̪ːɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑitːɑ"
    }
  ],
  "word": "makuhaitta"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-15 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.