"maksupääte" meaning in All languages combined

See maksupääte on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑksuˌpæːteˣ/, [ˈmɑks̠uˌpæːt̪e̞(ʔ)]
Rhymes: -æːte Etymology: maksu + pääte Etymology templates: {{affix|fi|maksu|pääte}} maksu + pääte Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksupääte, {{fi-noun}} maksupääte Inflection templates: {{fi-decl-hame|maksupää|t|tt|ä}} Forms: [table-tags], tt-t gradation [class], 48*C/hame [class], maksupääte [nominative, singular], maksupäätteet [nominative, plural], maksupääte [accusative, nominative, singular], maksupäätteet [accusative, nominative, plural], maksupäätteen [accusative, genitive, singular], maksupäätteet [accusative, genitive, plural], maksupäätteen [genitive, singular], maksupäätteiden [genitive, plural], maksupäätteitten [genitive, plural], maksupäätettä [partitive, singular], maksupäätteitä [partitive, plural], maksupäätteessä [inessive, singular], maksupäätteissä [inessive, plural], maksupäätteestä [elative, singular], maksupäätteistä [elative, plural], maksupäätteeseen [illative, singular], maksupäätteisiin [illative, plural], maksupäätteihin [illative, plural], maksupäätteellä [adessive, singular], maksupäätteillä [adessive, plural], maksupäätteeltä [ablative, singular], maksupäätteiltä [ablative, plural], maksupäätteelle [allative, singular], maksupäätteille [allative, plural], maksupäätteenä [essive, singular], maksupäätteinä [essive, plural], maksupäätteeksi [singular, translative], maksupäätteiksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksupäättein [instructive, plural], maksupäätteettä [abessive, singular], maksupäätteittä [abessive, plural], - [comitative, singular], maksupäätteineen [comitative, plural], [table-tags], hame [class], maksupäätteeni [first-person, possessive, singular], maksupäätteemme [first-person, plural, possessive], maksupäätteesi [possessive, second-person, singular], maksupäätteenne [plural, possessive, second-person], maksupäätteensä [possessive, third-person]
  1. point-of-sale terminal, payment terminal
    Sense id: maksupääte-fi-noun-O67w5ISc Categories (other): Finnish compound words, Finnish hame-type nominals

Download JSON data for maksupääte meaning in All languages combined (5.3kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksu",
        "3": "pääte"
      },
      "expansion": "maksu + pääte",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksu + pääte",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "48*C/hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupääte",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupääte",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteiden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteitten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätettä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteitä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteessä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteestä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteellä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteenä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäättein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteettä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteensä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksupääte",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksupääte",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksupää",
        "2": "t",
        "3": "tt",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-hame"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish hame-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "point-of-sale terminal, payment terminal"
      ],
      "id": "maksupääte-fi-noun-O67w5ISc",
      "raw_glosses": [
        "point-of-sale terminal, payment terminal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksuˌpæːteˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠uˌpæːt̪e̞(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-æːte"
    }
  ],
  "word": "maksupääte"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksu",
        "3": "pääte"
      },
      "expansion": "maksu + pääte",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksu + pääte",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "48*C/hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupääte",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupääte",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteiden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteitten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätettä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteitä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteessä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteestä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteellä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteiltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteenä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäättein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteettä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksupäätteensä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksupääte",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksupääte",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksupää",
        "2": "t",
        "3": "tt",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-hame"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish hame-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/æːte",
        "Rhymes:Finnish/æːte/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "point-of-sale terminal, payment terminal"
      ],
      "raw_glosses": [
        "point-of-sale terminal, payment terminal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksuˌpæːteˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠uˌpæːt̪e̞(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-æːte"
    }
  ],
  "word": "maksupääte"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.