"maksukausi" meaning in All languages combined

See maksukausi on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑksuˌkɑu̯si/, [ˈmɑks̠uˌkɑu̯s̠i]
Rhymes: -ɑusi Etymology: maksu + kausi Etymology templates: {{affix|fi|maksu|kausi}} maksu + kausi Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksukausi, {{fi-noun}} maksukausi Inflection templates: {{fi-decl-käsi|maksukau|a}} Forms: [table-tags], t-d gradation [class], 27/käsi [class], maksukausi [nominative, singular], maksukaudet [nominative, plural], maksukausi [accusative, nominative, singular], maksukaudet [accusative, nominative, plural], maksukauden [accusative, genitive, singular], maksukaudet [accusative, genitive, plural], maksukauden [genitive, singular], maksukausien [genitive, plural], maksukautten [genitive, plural, rare], maksukautta [partitive, singular], maksukausia [partitive, plural], maksukaudessa [inessive, singular], maksukausissa [inessive, plural], maksukaudesta [elative, singular], maksukausista [elative, plural], maksukauteen [illative, singular], maksukausiin [illative, plural], maksukaudella [adessive, singular], maksukausilla [adessive, plural], maksukaudelta [ablative, singular], maksukausilta [ablative, plural], maksukaudelle [allative, singular], maksukausille [allative, plural], maksukautena [essive, singular], maksukausina [essive, plural], maksukaudeksi [singular, translative], maksukausiksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksukausin [instructive, plural], maksukaudetta [abessive, singular], maksukausitta [abessive, plural], - [comitative, singular], maksukausineen [comitative, plural], [table-tags], käsi [class], maksukauteni [first-person, possessive, singular], maksukautemme [first-person, plural, possessive], maksukautesi [possessive, second-person, singular], maksukautenne [plural, possessive, second-person], maksukautensa [possessive, third-person]
  1. payment period
    Sense id: maksukausi-fi-noun-p-tpd-SS Categories (other): Finnish compound words, Finnish käsi-type nominals

Download JSON data for maksukausi meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksu",
        "3": "kausi"
      },
      "expansion": "maksu + kausi",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksu + kausi",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "27/käsi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauteen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudelta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "käsi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauteni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksukausi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksukausi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksukau",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-käsi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish käsi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "payment period"
      ],
      "id": "maksukausi-fi-noun-p-tpd-SS",
      "raw_glosses": [
        "payment period"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksuˌkɑu̯si/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠uˌkɑu̯s̠i]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑusi"
    }
  ],
  "word": "maksukausi"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksu",
        "3": "kausi"
      },
      "expansion": "maksu + kausi",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksu + kausi",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "27/käsi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauteen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudelta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukaudetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukausineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "käsi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukauteni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksukautensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksukausi",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksukausi",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksukau",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-käsi"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish käsi-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/ɑusi",
        "Rhymes:Finnish/ɑusi/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "payment period"
      ],
      "raw_glosses": [
        "payment period"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksuˌkɑu̯si/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠uˌkɑu̯s̠i]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑusi"
    }
  ],
  "word": "maksukausi"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.