"maksasyöpä" meaning in All languages combined

See maksasyöpä on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑksɑˌsyø̯pæ/, [ˈmɑks̠ɑˌs̠yø̞̯pæ]
Rhymes: -yøpæ Etymology: maksa + syöpä Etymology templates: {{compound|fi|maksa|syöpä}} maksa + syöpä Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksasyöpä, {{fi-noun}} maksasyöpä Inflection templates: {{fi-decl-koira|maksasyö|p|v|ä}} Forms: [table-tags], p-v gradation [class], 10*E/koira [class], maksasyöpä [nominative, singular], maksasyövät [nominative, plural], maksasyöpä [accusative, nominative, singular], maksasyövät [accusative, nominative, plural], maksasyövän [accusative, genitive, singular], maksasyövät [accusative, genitive, plural], maksasyövän [genitive, singular], maksasyöpien [genitive, plural], maksasyöpäin [genitive, plural, rare], maksasyöpää [partitive, singular], maksasyöpiä [partitive, plural], maksasyövässä [inessive, singular], maksasyövissä [inessive, plural], maksasyövästä [elative, singular], maksasyövistä [elative, plural], maksasyöpään [illative, singular], maksasyöpiin [illative, plural], maksasyövällä [adessive, singular], maksasyövillä [adessive, plural], maksasyövältä [ablative, singular], maksasyöviltä [ablative, plural], maksasyövälle [allative, singular], maksasyöville [allative, plural], maksasyöpänä [essive, singular], maksasyöpinä [essive, plural], maksasyöväksi [singular, translative], maksasyöviksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksasyövin [instructive, plural], maksasyövättä [abessive, singular], maksasyövittä [abessive, plural], - [comitative, singular], maksasyöpineen [comitative, plural], [table-tags], koira [class], maksasyöpäni [first-person, possessive, singular], maksasyöpämme [first-person, plural, possessive], maksasyöpäsi [possessive, second-person, singular], maksasyöpänne [plural, possessive, second-person], maksasyöpänsä [possessive, third-person]
  1. hepatoma, hepatocarcinoma, hepatic cancer, liver cancer
    Sense id: maksasyöpä-fi-noun-y8pqG8SN Categories (other): Finnish compound words, Finnish koira-type nominals

Download JSON data for maksasyöpä meaning in All languages combined (5.3kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa",
        "3": "syöpä"
      },
      "expansion": "maksa + syöpä",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksa + syöpä",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "p-v gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10*E/koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövät",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövät",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövän",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövät",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövän",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpäin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpää",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpiä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövässä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövästä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpään",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövällä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövältä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöviltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövälle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöville",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpänä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöväksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöviksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövättä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpäni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpämme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpäsi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpänne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpänsä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksasyöpä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksasyöpä",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksasyö",
        "2": "p",
        "3": "v",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I may develop a hepatic cancer and die.",
          "text": "Minä saatan saada maksasyövän ja kuolla."
        }
      ],
      "glosses": [
        "hepatoma, hepatocarcinoma, hepatic cancer, liver cancer"
      ],
      "id": "maksasyöpä-fi-noun-y8pqG8SN",
      "raw_glosses": [
        "hepatoma, hepatocarcinoma, hepatic cancer, liver cancer"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˌsyø̯pæ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌs̠yø̞̯pæ]"
    },
    {
      "rhymes": "-yøpæ"
    }
  ],
  "word": "maksasyöpä"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa",
        "3": "syöpä"
      },
      "expansion": "maksa + syöpä",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksa + syöpä",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "p-v gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10*E/koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövät",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövät",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövän",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövät",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövän",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpäin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpää",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpiä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövässä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövissä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövästä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövistä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpään",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövällä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövillä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövältä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöviltä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövälle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöville",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpänä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpinä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöväksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöviksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövättä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyövittä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "koira",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpäni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpämme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpäsi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpänne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasyöpänsä",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksasyöpä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksasyöpä",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksasyö",
        "2": "p",
        "3": "v",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish koira-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/yøpæ",
        "Rhymes:Finnish/yøpæ/4 syllables"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I may develop a hepatic cancer and die.",
          "text": "Minä saatan saada maksasyövän ja kuolla."
        }
      ],
      "glosses": [
        "hepatoma, hepatocarcinoma, hepatic cancer, liver cancer"
      ],
      "raw_glosses": [
        "hepatoma, hepatocarcinoma, hepatic cancer, liver cancer"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˌsyø̯pæ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌs̠yø̞̯pæ]"
    },
    {
      "rhymes": "-yøpæ"
    }
  ],
  "word": "maksasyöpä"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.