"maksapaise" meaning in All languages combined

See maksapaise on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑksɑˌpɑi̯seˣ/, [ˈmɑks̠ɑˌpɑi̯s̠e̞(ʔ)]
Rhymes: -ɑise Etymology: maksa + paise Etymology templates: {{affix|fi|maksa|paise}} maksa + paise Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksapaise, {{fi-noun}} maksapaise Inflection templates: {{fi-decl-hame|maksapais|||a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 48/hame [class], maksapaise [nominative, singular], maksapaiseet [nominative, plural], maksapaise [accusative, nominative, singular], maksapaiseet [accusative, nominative, plural], maksapaiseen [accusative, genitive, singular], maksapaiseet [accusative, genitive, plural], maksapaiseen [genitive, singular], maksapaiseiden [genitive, plural], maksapaiseitten [genitive, plural], maksapaisetta [partitive, singular], maksapaiseita [partitive, plural], maksapaiseessa [inessive, singular], maksapaiseissa [inessive, plural], maksapaiseesta [elative, singular], maksapaiseista [elative, plural], maksapaiseeseen [illative, singular], maksapaiseisiin [illative, plural], maksapaiseihin [illative, plural], maksapaiseella [adessive, singular], maksapaiseilla [adessive, plural], maksapaiseelta [ablative, singular], maksapaiseilta [ablative, plural], maksapaiseelle [allative, singular], maksapaiseille [allative, plural], maksapaiseena [essive, singular], maksapaiseina [essive, plural], maksapaiseeksi [singular, translative], maksapaiseiksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksapaisein [instructive, plural], maksapaiseetta [abessive, singular], maksapaiseitta [abessive, plural], - [comitative, singular], maksapaiseineen [comitative, plural], [table-tags], hame [class], maksapaiseeni [first-person, possessive, singular], maksapaiseemme [first-person, plural, possessive], maksapaiseesi [possessive, second-person, singular], maksapaiseenne [plural, possessive, second-person], maksapaiseensa [possessive, third-person]
  1. liver abscess
    Sense id: maksapaise-fi-noun-coKYJWH1 Categories (other): Finnish compound words, Finnish hame-type nominals

Download JSON data for maksapaise meaning in All languages combined (4.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa",
        "3": "paise"
      },
      "expansion": "maksa + paise",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksa + paise",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "48/hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaise",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaise",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseiden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseitten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaisetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseeseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseelta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaisein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksapaise",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksapaise",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksapais",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-hame"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish hame-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "liver abscess"
      ],
      "id": "maksapaise-fi-noun-coKYJWH1",
      "raw_glosses": [
        "liver abscess"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˌpɑi̯seˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌpɑi̯s̠e̞(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑise"
    }
  ],
  "word": "maksapaise"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa",
        "3": "paise"
      },
      "expansion": "maksa + paise",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksa + paise",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "48/hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaise",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaise",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseet",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseiden",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseitten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaisetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseita",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseeseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseelta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseelle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseeksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaisein",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hame",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseeni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksapaiseensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksapaise",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksapaise",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksapais",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-hame"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish hame-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Finnish/ɑise",
        "Rhymes:Finnish/ɑise/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "liver abscess"
      ],
      "raw_glosses": [
        "liver abscess"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˌpɑi̯seˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌpɑi̯s̠e̞(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑise"
    }
  ],
  "word": "maksapaise"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-09 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.