"maksamasta" meaning in All languages combined

See maksamasta on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmɑksɑmɑstɑ/, [ˈmɑks̠ɑˌmɑs̠t̪ɑ]
Rhymes: -ɑstɑ Head templates: {{head|fi|verb form}} maksamasta
  1. Third active infinitive of maksaa in elative case. Tags: active, elative, form-of, infinitive-iii Form of: maksaa in elative case
    Sense id: maksamasta-fi-verb-7RZfE3nW

Download JSON data for maksamasta meaning in All languages combined (0.7kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "maksamasta",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I refuse to pay.",
          "text": "Kieltäydyn maksamasta."
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa in elative case"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third active infinitive of maksaa in elative case."
      ],
      "id": "maksamasta-fi-verb-7RZfE3nW",
      "raw_glosses": [
        "Third active infinitive of maksaa in elative case."
      ],
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "form-of",
        "infinitive-iii"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑmɑstɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌmɑs̠t̪ɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑstɑ"
    }
  ],
  "word": "maksamasta"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "maksamasta",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish active third infinitives",
        "Finnish non-lemma forms",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish verb forms",
        "Rhymes:Finnish/ɑstɑ",
        "Rhymes:Finnish/ɑstɑ/4 syllables",
        "fi-infinitive of/no nocat"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I refuse to pay.",
          "text": "Kieltäydyn maksamasta."
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa in elative case"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third active infinitive of maksaa in elative case."
      ],
      "raw_glosses": [
        "Third active infinitive of maksaa in elative case."
      ],
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "form-of",
        "infinitive-iii"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑmɑstɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌmɑs̠t̪ɑ]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑstɑ"
    }
  ],
  "word": "maksamasta"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-15 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.