"maksakudos" meaning in All languages combined

See maksakudos on Wiktionary

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑksɑˌkudos/, [ˈmɑks̠ɑˌkudo̞s̠]
Rhymes: -udos Etymology: maksa + kudos Etymology templates: {{affix|fi|maksa|kudos}} maksa + kudos Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksakudos, {{fi-noun}} maksakudos Inflection templates: {{fi-decl-vastaus|maksakudo|a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 39/vastaus [class], maksakudos [nominative, singular], maksakudokset [nominative, plural], maksakudos [accusative, nominative, singular], maksakudokset [accusative, nominative, plural], maksakudoksen [accusative, genitive, singular], maksakudokset [accusative, genitive, plural], maksakudoksen [genitive, singular], maksakudosten [genitive, plural], maksakudoksien [genitive, plural], maksakudosta [partitive, singular], maksakudoksia [partitive, plural], maksakudoksessa [inessive, singular], maksakudoksissa [inessive, plural], maksakudoksesta [elative, singular], maksakudoksista [elative, plural], maksakudokseen [illative, singular], maksakudoksiin [illative, plural], maksakudoksella [adessive, singular], maksakudoksilla [adessive, plural], maksakudokselta [ablative, singular], maksakudoksilta [ablative, plural], maksakudokselle [allative, singular], maksakudoksille [allative, plural], maksakudoksena [essive, singular], maksakudoksina [essive, plural], maksakudokseksi [singular, translative], maksakudoksiksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksakudoksin [instructive, plural], maksakudoksetta [abessive, singular], maksakudoksitta [abessive, plural], - [comitative, singular], maksakudoksineen [comitative, plural], [table-tags], vastaus [class], maksakudokseni [first-person, possessive, singular], maksakudoksemme [first-person, plural, possessive], maksakudoksesi [possessive, second-person, singular], maksakudoksenne [plural, possessive, second-person], maksakudoksensa [possessive, third-person]
  1. liver tissue
    Sense id: maksakudos-fi-noun-5tTRBMmK Categories (other): Finnish compound words, Finnish vastaus-type nominals

Download JSON data for maksakudos meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa",
        "3": "kudos"
      },
      "expansion": "maksa + kudos",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksa + kudos",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudos",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudos",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudosten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudosta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokselta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokselle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokseksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vastaus",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokseni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksakudos",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksakudos",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksakudo",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish vastaus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "liver tissue"
      ],
      "id": "maksakudos-fi-noun-5tTRBMmK",
      "raw_glosses": [
        "liver tissue"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˌkudos/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌkudo̞s̠]"
    },
    {
      "rhymes": "-udos"
    }
  ],
  "word": "maksakudos"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa",
        "3": "kudos"
      },
      "expansion": "maksa + kudos",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksa + kudos",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudos",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudos",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudosten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudosta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokselta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokselle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokseksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vastaus",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudokseni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakudoksensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksakudos",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksakudos",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksakudo",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish vastaus-type nominals",
        "Rhymes:Finnish/udos",
        "Rhymes:Finnish/udos/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "liver tissue"
      ],
      "raw_glosses": [
        "liver tissue"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˌkudos/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠ɑˌkudo̞s̠]"
    },
    {
      "rhymes": "-udos"
    }
  ],
  "word": "maksakudos"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.