"maksājumos" meaning in All languages combined

See maksājumos on Wiktionary

Noun [Latvian]

Head templates: {{head|lv|noun form|g=m}} maksājumos m
  1. dative plural form of maksājums Tags: dative, form-of, masculine, plural Form of: maksājums
    Sense id: maksājumos-lv-noun-MSTJuyNt
  2. instrumental plural form of maksājums Tags: form-of, instrumental, masculine, plural Form of: maksājums
    Sense id: maksājumos-lv-noun-88Hq9U.T

Download JSON data for maksājumos meaning in All languages combined (0.7kB)

{
  "categories": [],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "maksājumos m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksājums"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative plural form of maksājums"
      ],
      "id": "maksājumos-lv-noun-MSTJuyNt",
      "raw_glosses": [
        "dative plural form of maksājums"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksājums"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental plural form of maksājums"
      ],
      "id": "maksājumos-lv-noun-88Hq9U.T",
      "raw_glosses": [
        "instrumental plural form of maksājums"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksājumos"
}
{
  "categories": [
    "Latvian non-lemma forms",
    "Latvian noun forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "maksājumos m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksājums"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative plural form of maksājums"
      ],
      "raw_glosses": [
        "dative plural form of maksājums"
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksājums"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental plural form of maksājums"
      ],
      "raw_glosses": [
        "instrumental plural form of maksājums"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksājumos"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-09 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.