"mēži" meaning in All languages combined

See mēži on Wiktionary

Noun [Livonian]

Head templates: {{head|liv|noun form}} mēži
  1. illative plural of mīez Tags: form-of, illative, plural Form of: mīez
    Sense id: en-mēži-liv-noun-dwqbSDrF Categories (other): Livonian entries with incorrect language header Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 46 54

Pronoun [Livonian]

Head templates: {{head|liv|pronoun form}} mēži
  1. illative plural of minā Tags: form-of, illative, plural Form of: minā
    Sense id: en-mēži-liv-pron-SOzIWTQR Categories (other): Livonian entries with incorrect language header Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 46 54

Download JSON data for mēži meaning in All languages combined (1.2kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "mēži",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "mīez"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative plural of mīez"
      ],
      "id": "en-mēži-liv-noun-dwqbSDrF",
      "links": [
        [
          "mīez",
          "mīez#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mēži"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "mēži",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "minā"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative plural of minā"
      ],
      "id": "en-mēži-liv-pron-SOzIWTQR",
      "links": [
        [
          "minā",
          "minā#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mēži"
}
{
  "categories": [
    "Livonian entries with incorrect language header",
    "Livonian non-lemma forms",
    "Livonian noun forms",
    "Livonian pronoun forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "mēži",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mīez"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative plural of mīez"
      ],
      "links": [
        [
          "mīez",
          "mīez#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mēži"
}

{
  "categories": [
    "Livonian entries with incorrect language header",
    "Livonian non-lemma forms",
    "Livonian noun forms",
    "Livonian pronoun forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "mēži",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "minā"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative plural of minā"
      ],
      "links": [
        [
          "minā",
          "minā#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "mēži"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.