See lannistumattomuus on Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lannistumaton", "3": "uus" }, "expansion": "lannistumaton + -uus", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "lannistumaton + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lannistumattomuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lannistumattomuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lannistumattomuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lannistumattomuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "perseverance, resilience; the mindset of not letting yourself be discouraged, of not giving up" ], "id": "en-lannistumattomuus-fi-noun-GeW4n6OQ", "links": [ [ "perseverance", "perseverance" ], [ "resilience", "resilience" ], [ "mindset", "mindset" ], [ "discouraged", "discouraged" ], [ "giving up", "giving up" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑnːistumɑtːomuːs/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝nːis̠tuˌmɑ̝t̪ːo̞muːs̠]" }, { "rhymes": "-ɑtːomuːs" } ], "word": "lannistumattomuus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lannistumaton", "3": "uus" }, "expansion": "lannistumaton + -uus", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "lannistumaton + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lannistumattomuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lannistumattomuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lannistumattomuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lannistumattomuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lannistumattomuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lannistumattomuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lannistumattomuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kalleus-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -uus", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑtːomuːs", "Rhymes:Finnish/ɑtːomuːs/6 syllables" ], "glosses": [ "perseverance, resilience; the mindset of not letting yourself be discouraged, of not giving up" ], "links": [ [ "perseverance", "perseverance" ], [ "resilience", "resilience" ], [ "mindset", "mindset" ], [ "discouraged", "discouraged" ], [ "giving up", "giving up" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑnːistumɑtːomuːs/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝nːis̠tuˌmɑ̝t̪ːo̞muːs̠]" }, { "rhymes": "-ɑtːomuːs" } ], "word": "lannistumattomuus" }
Download raw JSONL data for lannistumattomuus meaning in All languages combined (22.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-11-06 from the enwiktionary dump dated 2024-10-02 using wiktextract (fbeafe8 and 7f03c9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.