"ied" meaning in All languages combined

See ied on Wiktionary

Verb [Livonian]

Etymology: From Proto-Finnic *jäädäk. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*jäädäk}} Proto-Finnic *jäädäk Head templates: {{head|liv|verb}} ied
  1. (Salaca) to remain Tags: Salaca Synonyms: īedõ (Courland)
    Sense id: en-ied-liv-verb-Opdue8dB Categories (other): Livonian entries with incorrect language header

Noun [Romanian]

IPA: /jed/
Etymology: Inherited from Latin haedus, from a substrate language. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ro|la|haedus|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin haedus, {{inh+|ro|la|haedus}} Inherited from Latin haedus, {{der|ro|qfa-sub}} substrate Head templates: {{ro-noun|m|iezi|f=iadă}} ied m (plural iezi, feminine equivalent iadă) Inflection templates: {{ro-decl-noun|g=m|gpd=iezilor|gpi=iezi|gsd=iedului|gsi=ied|n=|npd=iezii|npi=iezi|nsd=iedul|nsi=ied|vp=iezilor|vs=iedule|vs2=}} Forms: iezi [plural], equivalent iadă [feminine], no-table-tags [table-tags], ied [accusative, indefinite, nominative, singular], un ied [accusative, indefinite, nominative, singular], iedul [accusative, definite, nominative, singular], iezi [accusative, indefinite, nominative, plural], niște iezi [accusative, indefinite, nominative, plural], iezii [accusative, definite, nominative, plural], ied [dative, genitive, indefinite, singular], unui ied [dative, genitive, indefinite, singular], iedului [dative, definite, genitive, singular], iezi [dative, genitive, indefinite, plural], unor iezi [dative, genitive, indefinite, plural], iezilor [dative, definite, genitive, plural], iedule [singular, vocative], iezilor [plural, vocative]
  1. kid (of a goat) Tags: masculine Categories (lifeform): Baby animals, Goats
    Sense id: en-ied-ro-noun-eF8oU-hv Categories (other): Romanian entries with incorrect language header

Inflected forms

Download JSONL data for ied meaning in All languages combined (4.2kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*jäädäk"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *jäädäk",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *jäädäk.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ied",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to remain"
      ],
      "id": "en-ied-liv-verb-Opdue8dB",
      "links": [
        [
          "remain",
          "remain"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Salaca) to remain"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "roman": "Courland",
          "word": "īedõ"
        }
      ],
      "tags": [
        "Salaca"
      ]
    }
  ],
  "word": "ied"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "haedus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin haedus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "haedus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin haedus",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "qfa-sub"
      },
      "expansion": "substrate",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin haedus, from a substrate language.",
  "forms": [
    {
      "form": "iezi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "equivalent iadă",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "un ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iedul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niște iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iezii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "unui ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iedului",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unor iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iezilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iedule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "iezilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "iezi",
        "f": "iadă"
      },
      "expansion": "ied m (plural iezi, feminine equivalent iadă)",
      "name": "ro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gpd": "iezilor",
        "gpi": "iezi",
        "gsd": "iedului",
        "gsi": "ied",
        "n": "",
        "npd": "iezii",
        "npi": "iezi",
        "nsd": "iedul",
        "nsi": "ied",
        "vp": "iezilor",
        "vs": "iedule",
        "vs2": ""
      },
      "name": "ro-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "ro",
          "name": "Baby animals",
          "orig": "ro:Baby animals",
          "parents": [
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "ro",
          "name": "Goats",
          "orig": "ro:Goats",
          "parents": [
            "Caprines",
            "Livestock",
            "Even-toed ungulates",
            "Agriculture",
            "Animals",
            "Mammals",
            "Applied sciences",
            "Lifeforms",
            "Vertebrates",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Life",
            "Chordates",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "kid (of a goat)"
      ],
      "id": "en-ied-ro-noun-eF8oU-hv",
      "links": [
        [
          "kid",
          "kid"
        ],
        [
          "goat",
          "goat"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jed/"
    }
  ],
  "word": "ied"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*jäädäk"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *jäädäk",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *jäädäk.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ied",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian entries with incorrect language header",
        "Livonian lemmas",
        "Livonian terms derived from Proto-Finnic",
        "Livonian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Livonian verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to remain"
      ],
      "links": [
        [
          "remain",
          "remain"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Salaca) to remain"
      ],
      "tags": [
        "Salaca"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "Courland",
      "word": "īedõ"
    }
  ],
  "word": "ied"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "haedus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin haedus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "haedus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin haedus",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "qfa-sub"
      },
      "expansion": "substrate",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin haedus, from a substrate language.",
  "forms": [
    {
      "form": "iezi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "equivalent iadă",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "un ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iedul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niște iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iezii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "unui ied",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iedului",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unor iezi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iezilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iedule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "iezilor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "iezi",
        "f": "iadă"
      },
      "expansion": "ied m (plural iezi, feminine equivalent iadă)",
      "name": "ro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gpd": "iezilor",
        "gpi": "iezi",
        "gsd": "iedului",
        "gsi": "ied",
        "n": "",
        "npd": "iezii",
        "npi": "iezi",
        "nsd": "iedul",
        "nsi": "ied",
        "vp": "iezilor",
        "vs": "iedule",
        "vs2": ""
      },
      "name": "ro-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian countable nouns",
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian masculine nouns",
        "Romanian nouns",
        "Romanian terms derived from Latin",
        "Romanian terms derived from substrate languages",
        "Romanian terms inherited from Latin",
        "Romanian terms with IPA pronunciation",
        "ro:Baby animals",
        "ro:Goats"
      ],
      "glosses": [
        "kid (of a goat)"
      ],
      "links": [
        [
          "kid",
          "kid"
        ],
        [
          "goat",
          "goat"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jed/"
    }
  ],
  "word": "ied"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.