"hwarjazuh" meaning in All languages combined

See hwarjazuh on Wiktionary

Determiner [Proto-Germanic]

IPA: /ˈxʷɑr.jɑ.zux/
Etymology: From *hwarjaz + *-hw. Compare Latin quisque. Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*kʷ-}}, {{af|gem-pro|*hwarjaz|*-hw}} *hwarjaz + *-hw Inflection templates: {{gem-decl-adj-a-st|hwar|j=j|suf=hw|sufc=uh}}, {{gem-decl-adj-table|*hwarjazuh|*hwarjanǭhw|*hwarjasuh, -isuh|*hwarjammaihw|*hwarjanōhw|*hwarjaihw|*hwarjanzuh|*hwarjaizǫ̂hw|*hwarjaimazuh|*hwarjaimizuh|*hwarjōhw|*hwarjǭhw|*hwarjaizōzuh|*hwarjaizōiuh|*hwarjaizōhw|*hwarjôzuh|*hwarjōzuh|*hwarjaizǫ̂hw|*hwarjaimazuh|*hwarjaimizuh|*hwarjahw|*hwarjahw|*hwarjasuh, -isuh|*hwarjammaihw|*hwarjanōhw|*hwarjōhw|*hwarjōhw|*hwarjaizǫ̂hw|*hwarjaimazuh|*hwarjaimizuh|title=*hwarjaz (a-stem, strong only)|type=}} Forms: strong [table-tags], hwarjazuh [masculine, nominative, singular], hwarjaihw [masculine, nominative, plural], hwarjōhw [feminine, nominative, singular], hwarjôzuh [feminine, nominative, plural], hwarjahw [neuter, nominative, singular], hwarjōhw [neuter, nominative, plural], hwarjanǭhw [accusative, masculine, singular], hwarjanzuh [accusative, masculine, plural], hwarjǭhw [accusative, feminine, singular], hwarjōzuh [accusative, feminine, plural], hwarjahw [accusative, neuter, singular], hwarjōhw [accusative, neuter, plural], hwarjasuh [genitive, masculine, singular], -isuh [genitive, masculine, singular], hwarjaizǫ̂hw [genitive, masculine, plural], hwarjaizōzuh [feminine, genitive, singular], hwarjaizǫ̂hw [feminine, genitive, plural], hwarjasuh [genitive, neuter, singular], -isuh [genitive, neuter, singular], hwarjaizǫ̂hw [genitive, neuter, plural], hwarjammaihw [dative, masculine, singular], hwarjaimazuh [dative, masculine, plural], hwarjaizōiuh [dative, feminine, singular], hwarjaimazuh [dative, feminine, plural], hwarjammaihw [dative, neuter, singular], hwarjaimazuh [dative, neuter, plural], hwarjanōhw [instrumental, masculine, singular], hwarjaimizuh [instrumental, masculine, plural], hwarjaizōhw [feminine, instrumental, singular], hwarjaimizuh [feminine, instrumental, plural], hwarjanōhw [instrumental, neuter, singular], hwarjaimizuh [instrumental, neuter, plural]
  1. each, every (of many) Tags: reconstruction Related terms: hwazuh, hwaþerazuh

Download JSON data for hwarjazuh meaning in All languages combined (5.6kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐌶𐌿𐌷"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐌶𐌿𐌷 (ƕarjizuh)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐌶𐌿𐌷 (ƕarjizuh)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*hwarjaz",
        "3": "*-hw"
      },
      "expansion": "*hwarjaz + *-hw",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *hwarjaz + *-hw. Compare Latin quisque.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a-st",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaihw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjôzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanǭhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjǭhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjasuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-isuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂hw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂hw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjasuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-isuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂hw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammaihw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōiuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammaihw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimizuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimizuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimizuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hwar",
        "j": "j",
        "suf": "hw",
        "sufc": "uh"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a-st"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*hwarjazuh",
        "10": "*hwarjaimizuh",
        "11": "*hwarjōhw",
        "12": "*hwarjǭhw",
        "13": "*hwarjaizōzuh",
        "14": "*hwarjaizōiuh",
        "15": "*hwarjaizōhw",
        "16": "*hwarjôzuh",
        "17": "*hwarjōzuh",
        "18": "*hwarjaizǫ̂hw",
        "19": "*hwarjaimazuh",
        "2": "*hwarjanǭhw",
        "20": "*hwarjaimizuh",
        "21": "*hwarjahw",
        "22": "*hwarjahw",
        "23": "*hwarjasuh, -isuh",
        "24": "*hwarjammaihw",
        "25": "*hwarjanōhw",
        "26": "*hwarjōhw",
        "27": "*hwarjōhw",
        "28": "*hwarjaizǫ̂hw",
        "29": "*hwarjaimazuh",
        "3": "*hwarjasuh, -isuh",
        "30": "*hwarjaimizuh",
        "4": "*hwarjammaihw",
        "5": "*hwarjanōhw",
        "6": "*hwarjaihw",
        "7": "*hwarjanzuh",
        "8": "*hwarjaizǫ̂hw",
        "9": "*hwarjaimazuh",
        "title": "*hwarjaz (a-stem, strong only)",
        "type": ""
      },
      "name": "gem-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hwarjazuh",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic indefinite determiners",
          "parents": [
            "Indefinite determiners",
            "Determiners",
            "Indefinite pro-forms",
            "Lemmas",
            "Pro-forms",
            "Terms by semantic function"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic terms suffixed with *-hw",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "each, every (of many)"
      ],
      "id": "en-hwarjazuh-gem-pro-det-9MOOKUNS",
      "links": [
        [
          "each",
          "each"
        ],
        [
          "every",
          "every"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "hwazuh"
        },
        {
          "word": "hwaþerazuh"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxʷɑr.jɑ.zux/"
    }
  ],
  "word": "hwarjazuh"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐌶𐌿𐌷"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐌶𐌿𐌷 (ƕarjizuh)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍈𐌰𐍂𐌾𐌹𐌶𐌿𐌷 (ƕarjizuh)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*hwarjaz",
        "3": "*-hw"
      },
      "expansion": "*hwarjaz + *-hw",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *hwarjaz + *-hw. Compare Latin quisque.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a-st",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaihw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjôzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanǭhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjǭhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjasuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-isuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂hw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōzuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂hw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjasuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-isuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizǫ̂hw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammaihw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōiuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjammaihw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimazuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimizuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaizōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimizuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjanōhw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hwarjaimizuh",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hwar",
        "j": "j",
        "suf": "hw",
        "sufc": "uh"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a-st"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*hwarjazuh",
        "10": "*hwarjaimizuh",
        "11": "*hwarjōhw",
        "12": "*hwarjǭhw",
        "13": "*hwarjaizōzuh",
        "14": "*hwarjaizōiuh",
        "15": "*hwarjaizōhw",
        "16": "*hwarjôzuh",
        "17": "*hwarjōzuh",
        "18": "*hwarjaizǫ̂hw",
        "19": "*hwarjaimazuh",
        "2": "*hwarjanǭhw",
        "20": "*hwarjaimizuh",
        "21": "*hwarjahw",
        "22": "*hwarjahw",
        "23": "*hwarjasuh, -isuh",
        "24": "*hwarjammaihw",
        "25": "*hwarjanōhw",
        "26": "*hwarjōhw",
        "27": "*hwarjōhw",
        "28": "*hwarjaizǫ̂hw",
        "29": "*hwarjaimazuh",
        "3": "*hwarjasuh, -isuh",
        "30": "*hwarjaimizuh",
        "4": "*hwarjammaihw",
        "5": "*hwarjanōhw",
        "6": "*hwarjaihw",
        "7": "*hwarjanzuh",
        "8": "*hwarjaizǫ̂hw",
        "9": "*hwarjaimazuh",
        "title": "*hwarjaz (a-stem, strong only)",
        "type": ""
      },
      "name": "gem-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hwarjazuh",
  "pos": "det",
  "related": [
    {
      "word": "hwazuh"
    },
    {
      "word": "hwaþerazuh"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic a-stem adjectives",
        "Proto-Germanic determiners",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic indefinite determiners",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *kʷ-",
        "Proto-Germanic terms suffixed with *-hw",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "each, every (of many)"
      ],
      "links": [
        [
          "each",
          "each"
        ],
        [
          "every",
          "every"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxʷɑr.jɑ.zux/"
    }
  ],
  "word": "hwarjazuh"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.