"hlaamu" meaning in All languages combined

See hlaamu on Wiktionary

Noun [Votic]

IPA: /ˈhlɑːmu/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈhɫɑːmu] (note: Luutsa, Liivtšülä), /ˈxlɑːmu/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈxɫɑːmu] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -ɑːmu Etymology: Borrowed from Russian хлам (xlam). Etymology templates: {{bor|vot|ru|хлам}} Russian хлам (xlam) Head templates: {{head|vot|noun}} hlaamu Forms: no-table-tags [table-tags], hlaamu [nominative, singular], hlaamud [nominative, plural], hlaamu [genitive, singular], hlaamujõ [genitive, plural], hlaamui [genitive, plural], hlaamua [partitive, singular], hlaamuitõ [partitive, plural], hlaamui [partitive, plural], hlaamusõ [illative, singular], hlaamu [illative, singular], hlaamuisõ [illative, plural], hlaamuz [inessive, plural], hlaamuiz [inessive], hlaamussõ [elative, plural], hlaamuissõ [elative], hlaamulõ [allative, plural], hlaamuilõ [allative], hlaamullõ [adessive, plural], hlaamuillõ [adessive], hlaamultõ [ablative, plural], hlaamuiltõ [ablative], hlaamussi [plural, translative], hlaamuissi [translative], ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. trash, garbage, rubbish
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "ru",
        "3": "хлам"
      },
      "expansion": "Russian хлам (xlam)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Russian хлам (xlam).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamujõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamusõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamussõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamulõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamullõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamultõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamussi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "hlaamu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "hlaa‧mu"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "hlaa‧mu"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic võrkko-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "trash, garbage, rubbish"
      ],
      "id": "en-hlaamu-vot-noun-bkkJRPVK",
      "links": [
        [
          "trash",
          "trash"
        ],
        [
          "garbage",
          "garbage"
        ],
        [
          "rubbish",
          "rubbish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhlɑːmu/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈhɫɑːmu]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈxlɑːmu/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈxɫɑːmu]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑːmu"
    }
  ],
  "word": "hlaamu"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "ru",
        "3": "хлам"
      },
      "expansion": "Russian хлам (xlam)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Russian хлам (xlam).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II/võrkko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamujõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamui",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamusõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamussõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamulõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamullõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamultõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamussi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "hlaamuissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "hlaamu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "hlaa‧mu"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "hlaa‧mu"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Votic/ɑːmu",
        "Rhymes:Votic/ɑːmu/2 syllables",
        "Votic entries with incorrect language header",
        "Votic lemmas",
        "Votic nouns",
        "Votic terms borrowed from Russian",
        "Votic terms derived from Russian",
        "Votic terms with IPA pronunciation",
        "Votic võrkko-type nominals"
      ],
      "glosses": [
        "trash, garbage, rubbish"
      ],
      "links": [
        [
          "trash",
          "trash"
        ],
        [
          "garbage",
          "garbage"
        ],
        [
          "rubbish",
          "rubbish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈhlɑːmu/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈhɫɑːmu]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈxlɑːmu/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈxɫɑːmu]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑːmu"
    }
  ],
  "word": "hlaamu"
}

Download raw JSONL data for hlaamu meaning in All languages combined (3.7kB)

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "hlaamu"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "hlaamu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "hlaamu"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "hlaamu",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.