"agamacht" meaning in All languages combined

Noun [Irish]

Etymology: From a- (“a-”) +‎ -gamacht (“-gamy”). Etymology templates: {{af|ga|a-|-gamacht|t1=a-|t2=-gamy}} a- (“a-”) +‎ -gamacht (“-gamy”) Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|agamachta||||||||-|||||cat2=|f1request=1|f4request=1|g=f|g2=|g3=|head=}} agamacht f (genitive singular agamachta), {{ga-noun|f|~a|-}} agamacht f (genitive singular agamachta) Inflection templates: {{ga-decl-f3-nopl|a|gamacht|gamachta}}, {{ga-mut}} Forms: agamachta [genitive, singular], [table-tags], agamacht [no-plural, nominative, singular], a agamacht [no-plural, singular, vocative], agamachta [genitive, no-plural, singular], agamacht [dative, no-plural, singular], [table-tags], an agamacht [definite, nominative, singular], na hagamachta [definite, genitive, singular], leis an agamacht [dative, definite, singular], don agamacht [dative, definite, singular], [table-tags], agamacht [mutation, mutation-radical], n-agamacht [eclipsis, mutation], hagamacht [mutation, prothesis-h], - [mutation, prothesis-t]
  1. agamy Tags: feminine
    Sense id: agamacht-ga-noun-ZqwgfS9.

Download JSON data for agamacht meaning in All languages combined (2.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "a-",
        "3": "-gamacht",
        "t1": "a-",
        "t2": "-gamy"
      },
      "expansion": "a- (“a-”) +‎ -gamacht (“-gamy”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From a- (“a-”) +‎ -gamacht (“-gamy”).",
  "forms": [
    {
      "form": "agamachta",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "no-plural",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "a agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "no-plural",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "agamachta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na hagamachta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agamacht",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agamacht",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagamacht",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "agamachta",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "agamacht f (genitive singular agamachta)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "~a",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "agamacht f (genitive singular agamachta)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "gamacht",
        "3": "gamachta"
      },
      "name": "ga-decl-f3-nopl"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "agamy"
      ],
      "id": "agamacht-ga-noun-ZqwgfS9.",
      "raw_glosses": [
        "agamy"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "agamacht"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "a-",
        "3": "-gamacht",
        "t1": "a-",
        "t2": "-gamy"
      },
      "expansion": "a- (“a-”) +‎ -gamacht (“-gamy”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From a- (“a-”) +‎ -gamacht (“-gamy”).",
  "forms": [
    {
      "form": "agamachta",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "no-plural",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "a agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "no-plural",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "agamachta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na hagamachta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don agamacht",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agamacht",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agamacht",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagamacht",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "agamachta",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "agamacht f (genitive singular agamachta)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "~a",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "agamacht f (genitive singular agamachta)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "gamacht",
        "3": "gamachta"
      },
      "name": "ga-decl-f3-nopl"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish feminine nouns",
        "Irish lemmas",
        "Irish nouns",
        "Irish third-declension nouns",
        "Irish words prefixed with a-",
        "Irish words suffixed with -gamacht"
      ],
      "glosses": [
        "agamy"
      ],
      "raw_glosses": [
        "agamy"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "agamacht"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-01-20 from the enwiktionary dump dated 2022-01-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.