"añiciaremos" meaning in All languages combined

See añiciaremos on Wiktionary

Verb [Asturian]

Head templates: {{head|ast|verb form|head=|sort=}} añiciaremos, {{ast-verb form}} añiciaremos
  1. first-person plural future indicative of añiciar Tags: first-person, form-of, future, indicative, plural Form of: añiciar
    Sense id: añiciaremos-ast-verb-zXNIGOue

Download JSON data for añiciaremos meaning in All languages combined (0.6kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "verb form",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "añiciaremos",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "añiciaremos",
      "name": "ast-verb form"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "añiciar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person plural future indicative of añiciar"
      ],
      "id": "añiciaremos-ast-verb-zXNIGOue",
      "raw_glosses": [
        "first-person plural future indicative of añiciar"
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "añiciaremos"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "verb form",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "añiciaremos",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "añiciaremos",
      "name": "ast-verb form"
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Asturian non-lemma forms",
        "Asturian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "añiciar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person plural future indicative of añiciar"
      ],
      "raw_glosses": [
        "first-person plural future indicative of añiciar"
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "añiciaremos"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-10-02 from the enwiktionary dump dated 2022-10-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.