"aðgengismál" meaning in All languages combined

See aðgengismál on Wiktionary

Noun [Icelandic]

Etymology: From aðgengi + mál. Etymology templates: {{af|is|aðgengi|mál}} aðgengi + mál Head templates: {{head|is|nouns||{{{2}}}|||||plurale tantum|||{{{3}}}|||||g=n-p|g2=|g3=|head=}} aðgengismál n pl (plurale tantum), {{is-noun|n-p}} aðgengismál n pl (plurale tantum) Inflection templates: {{is-decl-noun-n-s|aðgengism|á|l|sg=-}}, {{is-decl-noun-base|n-s||accp=aðgengismál|accpd=aðgengismálin|accs=aðgengismál|accsd=aðgengismálið|datp=aðgengismálum|datpd=aðgengismálunum|dats=aðgengismáli|datsd=aðgengismálinu|def={{{def}}}|genp=aðgengismála|genpd=aðgengismálanna|gens=aðgengismáls|gensd=aðgengismálsins|indef={{{indef}}}|nomp=aðgengismál|nompd=aðgengismálin|noms=aðgengismál|nomsd=aðgengismálið|pl={{{pl}}}|sg=-}}, {{is-decl-noun-base/pl|n-s|accp=aðgengismál|accpd=aðgengismálin|datp=aðgengismálum|datpd=aðgengismálunum|genp=aðgengismála|genpd=aðgengismálanna|nomp=aðgengismál|nompd=aðgengismálin}} Forms: [table-tags], aðgengismál [indefinite, nominative, plural], aðgengismálin [definite, nominative, plural], aðgengismál [accusative, indefinite, plural], aðgengismálin [accusative, definite, plural], aðgengismálum [dative, indefinite, plural], aðgengismálunum [dative, definite, plural], aðgengismála [genitive, indefinite, plural], aðgengismálanna [definite, genitive, plural]
  1. accessibility Tags: neuter, plural, plural-only
    Sense id: aðgengismál-is-noun-cU24nfQr Categories (other): Icelandic pluralia tantum

Download JSON data for aðgengismál meaning in All languages combined (3.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðgengi",
        "3": "mál"
      },
      "expansion": "aðgengi + mál",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðgengi + mál.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismál",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismál",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismála",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálanna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "{{{3}}}",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "{{{2}}}",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "plurale tantum",
        "g": "n-p",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðgengismál n pl (plurale tantum)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-p"
      },
      "expansion": "aðgengismál n pl (plurale tantum)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðgengism",
        "2": "á",
        "3": "l",
        "sg": "-"
      },
      "name": "is-decl-noun-n-s"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "2": "",
        "accp": "aðgengismál",
        "accpd": "aðgengismálin",
        "accs": "aðgengismál",
        "accsd": "aðgengismálið",
        "datp": "aðgengismálum",
        "datpd": "aðgengismálunum",
        "dats": "aðgengismáli",
        "datsd": "aðgengismálinu",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðgengismála",
        "genpd": "aðgengismálanna",
        "gens": "aðgengismáls",
        "gensd": "aðgengismálsins",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðgengismál",
        "nompd": "aðgengismálin",
        "noms": "aðgengismál",
        "nomsd": "aðgengismálið",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "-"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "accp": "aðgengismál",
        "accpd": "aðgengismálin",
        "datp": "aðgengismálum",
        "datpd": "aðgengismálunum",
        "genp": "aðgengismála",
        "genpd": "aðgengismálanna",
        "nomp": "aðgengismál",
        "nompd": "aðgengismálin"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/pl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accessibility"
      ],
      "id": "aðgengismál-is-noun-cU24nfQr",
      "raw_glosses": [
        "accessibility"
      ],
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "plural-only"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðgengismál"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðgengi",
        "3": "mál"
      },
      "expansion": "aðgengi + mál",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðgengi + mál.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismál",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismál",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismála",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðgengismálanna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "{{{3}}}",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "{{{2}}}",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "plurale tantum",
        "g": "n-p",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðgengismál n pl (plurale tantum)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-p"
      },
      "expansion": "aðgengismál n pl (plurale tantum)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðgengism",
        "2": "á",
        "3": "l",
        "sg": "-"
      },
      "name": "is-decl-noun-n-s"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "2": "",
        "accp": "aðgengismál",
        "accpd": "aðgengismálin",
        "accs": "aðgengismál",
        "accsd": "aðgengismálið",
        "datp": "aðgengismálum",
        "datpd": "aðgengismálunum",
        "dats": "aðgengismáli",
        "datsd": "aðgengismálinu",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðgengismála",
        "genpd": "aðgengismálanna",
        "gens": "aðgengismáls",
        "gensd": "aðgengismálsins",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðgengismál",
        "nompd": "aðgengismálin",
        "noms": "aðgengismál",
        "nomsd": "aðgengismálið",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "-"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "accp": "aðgengismál",
        "accpd": "aðgengismálin",
        "datp": "aðgengismálum",
        "datpd": "aðgengismálunum",
        "genp": "aðgengismála",
        "genpd": "aðgengismálanna",
        "nomp": "aðgengismál",
        "nompd": "aðgengismálin"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/pl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic compound terms",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic neuter nouns",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic pluralia tantum"
      ],
      "glosses": [
        "accessibility"
      ],
      "raw_glosses": [
        "accessibility"
      ],
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "plural-only"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðgengismál"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-10-02 from the enwiktionary dump dated 2022-10-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.