"aðalnámskrá" meaning in All languages combined

See aðalnámskrá on Wiktionary

Noun [Icelandic]

Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|aðalnámskrár|||||||nominative plural|aðalnámskráar|||||g=f|g2=|g3=|head=}} aðalnámskrá f (genitive singular aðalnámskrár, nominative plural aðalnámskráar), {{is-noun|f|aðalnámskrár|aðalnámskráar|aðalnámskrár}} aðalnámskrá f (genitive singular aðalnámskrár, nominative plural aðalnámskráar) Inflection templates: {{is-decl-noun-f-s1|aðalnámskr|á|ar=?}}, {{is-decl-noun-base|f-s1||accp=aðalnámskrár|accpd=aðalnámskrárnar|accs=aðalnámskrá|accsd=aðalnámskrána|datp=aðalnámskrám|datpd=aðalnámskránum|dats=aðalnámskrá|datsd=aðalnámskránni|def={{{def}}}|genp=aðalnámskráa|genpd=aðalnámskránna|gens=aðalnámskrár / aðalnámskráar|gensd=aðalnámskrárinnar / aðalnámskráarinnar|indef={{{indef}}}|nomp=aðalnámskrár|nompd=aðalnámskrárnar|noms=aðalnámskrá|nomsd=aðalnámskráin|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|f-s1|accp=aðalnámskrár|accpd=aðalnámskrárnar|accs=aðalnámskrá|accsd=aðalnámskrána|datp=aðalnámskrám|datpd=aðalnámskránum|dats=aðalnámskrá|datsd=aðalnámskránni|genp=aðalnámskráa|genpd=aðalnámskránna|gens=aðalnámskrár / aðalnámskráar|gensd=aðalnámskrárinnar / aðalnámskráarinnar|nomp=aðalnámskrár|nompd=aðalnámskrárnar|noms=aðalnámskrá|nomsd=aðalnámskráin}} Forms: aðalnámskrár [genitive, singular], aðalnámskráar [nominative, plural], [table-tags], aðalnámskrá [indefinite, nominative, singular], aðalnámskráin [definite, nominative, singular], aðalnámskrár [indefinite, nominative, plural], aðalnámskrárnar [definite, nominative, plural], aðalnámskrá [accusative, indefinite, singular], aðalnámskrána [accusative, definite, singular], aðalnámskrár [accusative, indefinite, plural], aðalnámskrárnar [accusative, definite, plural], aðalnámskrá [dative, indefinite, singular], aðalnámskránni [dative, definite, singular], aðalnámskrám [dative, indefinite, plural], aðalnámskránum [dative, definite, plural], aðalnámskrár [genitive, indefinite, singular], aðalnámskráar [genitive, indefinite, singular], aðalnámskrárinnar [definite, genitive, singular], aðalnámskráarinnar [definite, genitive, singular], aðalnámskráa [genitive, indefinite, plural], aðalnámskránna [definite, genitive, plural]
  1. Alternative form of aðalnámsskrá Tags: alt-of, alternative, feminine Alternative form of: aðalnámsskrá
    Sense id: aðalnámskrá-is-noun-3JMh4ogj

Download JSON data for aðalnámskrá meaning in All languages combined (5.1kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrá",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrárnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrá",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrána",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrárnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrá",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskránni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrám",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskránum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrárinnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráarinnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskránna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðalnámskráar",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðalnámskrár",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðalnámskrá f (genitive singular aðalnámskrár, nominative plural aðalnámskráar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "aðalnámskrár",
        "3": "aðalnámskráar",
        "4": "aðalnámskrár"
      },
      "expansion": "aðalnámskrá f (genitive singular aðalnámskrár, nominative plural aðalnámskráar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðalnámskr",
        "2": "á",
        "ar": "?"
      },
      "name": "is-decl-noun-f-s1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-s1",
        "2": "",
        "accp": "aðalnámskrár",
        "accpd": "aðalnámskrárnar",
        "accs": "aðalnámskrá",
        "accsd": "aðalnámskrána",
        "datp": "aðalnámskrám",
        "datpd": "aðalnámskránum",
        "dats": "aðalnámskrá",
        "datsd": "aðalnámskránni",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðalnámskráa",
        "genpd": "aðalnámskránna",
        "gens": "aðalnámskrár / aðalnámskráar",
        "gensd": "aðalnámskrárinnar / aðalnámskráarinnar",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðalnámskrár",
        "nompd": "aðalnámskrárnar",
        "noms": "aðalnámskrá",
        "nomsd": "aðalnámskráin",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-s1",
        "accp": "aðalnámskrár",
        "accpd": "aðalnámskrárnar",
        "accs": "aðalnámskrá",
        "accsd": "aðalnámskrána",
        "datp": "aðalnámskrám",
        "datpd": "aðalnámskránum",
        "dats": "aðalnámskrá",
        "datsd": "aðalnámskránni",
        "genp": "aðalnámskráa",
        "genpd": "aðalnámskránna",
        "gens": "aðalnámskrár / aðalnámskráar",
        "gensd": "aðalnámskrárinnar / aðalnámskráarinnar",
        "nomp": "aðalnámskrár",
        "nompd": "aðalnámskrárnar",
        "noms": "aðalnámskrá",
        "nomsd": "aðalnámskráin"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "aðalnámsskrá"
        }
      ],
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Alternative form of aðalnámsskrá"
      ],
      "id": "aðalnámskrá-is-noun-3JMh4ogj",
      "raw_glosses": [
        "Alternative form of aðalnámsskrá"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðalnámskrá"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrá",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrárnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrá",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrána",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrárnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrá",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskránni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrám",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskránum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrár",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskrárinnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráarinnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskráa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalnámskránna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðalnámskráar",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðalnámskrár",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðalnámskrá f (genitive singular aðalnámskrár, nominative plural aðalnámskráar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "aðalnámskrár",
        "3": "aðalnámskráar",
        "4": "aðalnámskrár"
      },
      "expansion": "aðalnámskrá f (genitive singular aðalnámskrár, nominative plural aðalnámskráar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðalnámskr",
        "2": "á",
        "ar": "?"
      },
      "name": "is-decl-noun-f-s1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-s1",
        "2": "",
        "accp": "aðalnámskrár",
        "accpd": "aðalnámskrárnar",
        "accs": "aðalnámskrá",
        "accsd": "aðalnámskrána",
        "datp": "aðalnámskrám",
        "datpd": "aðalnámskránum",
        "dats": "aðalnámskrá",
        "datsd": "aðalnámskránni",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðalnámskráa",
        "genpd": "aðalnámskránna",
        "gens": "aðalnámskrár / aðalnámskráar",
        "gensd": "aðalnámskrárinnar / aðalnámskráarinnar",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðalnámskrár",
        "nompd": "aðalnámskrárnar",
        "noms": "aðalnámskrá",
        "nomsd": "aðalnámskráin",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-s1",
        "accp": "aðalnámskrár",
        "accpd": "aðalnámskrárnar",
        "accs": "aðalnámskrá",
        "accsd": "aðalnámskrána",
        "datp": "aðalnámskrám",
        "datpd": "aðalnámskránum",
        "dats": "aðalnámskrá",
        "datsd": "aðalnámskránni",
        "genp": "aðalnámskráa",
        "genpd": "aðalnámskránna",
        "gens": "aðalnámskrár / aðalnámskráar",
        "gensd": "aðalnámskrárinnar / aðalnámskráarinnar",
        "nomp": "aðalnámskrár",
        "nompd": "aðalnámskrárnar",
        "noms": "aðalnámskrá",
        "nomsd": "aðalnámskráin"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "aðalnámsskrá"
        }
      ],
      "categories": [
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic feminine nouns",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic nouns"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of aðalnámsskrá"
      ],
      "raw_glosses": [
        "Alternative form of aðalnámsskrá"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðalnámskrá"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-10-03 from the enwiktionary dump dated 2022-10-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.