"aðalmarkmið" meaning in All languages combined

See aðalmarkmið on Wiktionary

Noun [Icelandic]

Etymology: From aðal- + markmið. Etymology templates: {{af|is|aðal-|markmið}} aðal- + markmið Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|aðalmarkmiðs|||||||nominative plural|aðalmarkmið|||||g=n|g2=|g3=|head=}} aðalmarkmið n (genitive singular aðalmarkmiðs, nominative plural aðalmarkmið), {{is-noun|n|aðalmarkmiðs|aðalmarkmið}} aðalmarkmið n (genitive singular aðalmarkmiðs, nominative plural aðalmarkmið) Inflection templates: {{is-decl-noun-n-s|aðalmarkm|i|ð}}, {{is-decl-noun-base|n-s||accp=aðalmarkmið|accpd=aðalmarkmiðin|accs=aðalmarkmið|accsd=aðalmarkmiðið|datp=aðalmarkmiðum|datpd=aðalmarkmiðunum|dats=aðalmarkmiði|datsd=aðalmarkmiðinu|def={{{def}}}|genp=aðalmarkmiða|genpd=aðalmarkmiðanna|gens=aðalmarkmiðs|gensd=aðalmarkmiðsins|indef={{{indef}}}|nomp=aðalmarkmið|nompd=aðalmarkmiðin|noms=aðalmarkmið|nomsd=aðalmarkmiðið|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|n-s|accp=aðalmarkmið|accpd=aðalmarkmiðin|accs=aðalmarkmið|accsd=aðalmarkmiðið|datp=aðalmarkmiðum|datpd=aðalmarkmiðunum|dats=aðalmarkmiði|datsd=aðalmarkmiðinu|genp=aðalmarkmiða|genpd=aðalmarkmiðanna|gens=aðalmarkmiðs|gensd=aðalmarkmiðsins|nomp=aðalmarkmið|nompd=aðalmarkmiðin|noms=aðalmarkmið|nomsd=aðalmarkmiðið}} Forms: aðalmarkmiðs [genitive, singular], aðalmarkmið [nominative, plural], [table-tags], aðalmarkmið [indefinite, nominative, singular], aðalmarkmiðið [definite, nominative, singular], aðalmarkmið [indefinite, nominative, plural], aðalmarkmiðin [definite, nominative, plural], aðalmarkmið [accusative, indefinite, singular], aðalmarkmiðið [accusative, definite, singular], aðalmarkmið [accusative, indefinite, plural], aðalmarkmiðin [accusative, definite, plural], aðalmarkmiði [dative, indefinite, singular], aðalmarkmiðinu [dative, definite, singular], aðalmarkmiðum [dative, indefinite, plural], aðalmarkmiðunum [dative, definite, plural], aðalmarkmiðs [genitive, indefinite, singular], aðalmarkmiðsins [definite, genitive, singular], aðalmarkmiða [genitive, indefinite, plural], aðalmarkmiðanna [definite, genitive, plural]
  1. main objective, main purpose Tags: neuter
    Sense id: aðalmarkmið-is-noun-bXFMce5T Categories (other): Icelandic terms prefixed with aðal-

Download JSON data for aðalmarkmið meaning in All languages combined (4.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal-",
        "3": "markmið"
      },
      "expansion": "aðal- + markmið",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + markmið.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðalmarkmiðs",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiði",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðinu",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðs",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðsins",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiða",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðanna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðalmarkmið",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðalmarkmiðs",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðalmarkmið n (genitive singular aðalmarkmiðs, nominative plural aðalmarkmið)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "aðalmarkmiðs",
        "3": "aðalmarkmið"
      },
      "expansion": "aðalmarkmið n (genitive singular aðalmarkmiðs, nominative plural aðalmarkmið)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðalmarkm",
        "2": "i",
        "3": "ð"
      },
      "name": "is-decl-noun-n-s"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "2": "",
        "accp": "aðalmarkmið",
        "accpd": "aðalmarkmiðin",
        "accs": "aðalmarkmið",
        "accsd": "aðalmarkmiðið",
        "datp": "aðalmarkmiðum",
        "datpd": "aðalmarkmiðunum",
        "dats": "aðalmarkmiði",
        "datsd": "aðalmarkmiðinu",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðalmarkmiða",
        "genpd": "aðalmarkmiðanna",
        "gens": "aðalmarkmiðs",
        "gensd": "aðalmarkmiðsins",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðalmarkmið",
        "nompd": "aðalmarkmiðin",
        "noms": "aðalmarkmið",
        "nomsd": "aðalmarkmiðið",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "accp": "aðalmarkmið",
        "accpd": "aðalmarkmiðin",
        "accs": "aðalmarkmið",
        "accsd": "aðalmarkmiðið",
        "datp": "aðalmarkmiðum",
        "datpd": "aðalmarkmiðunum",
        "dats": "aðalmarkmiði",
        "datsd": "aðalmarkmiðinu",
        "genp": "aðalmarkmiða",
        "genpd": "aðalmarkmiðanna",
        "gens": "aðalmarkmiðs",
        "gensd": "aðalmarkmiðsins",
        "nomp": "aðalmarkmið",
        "nompd": "aðalmarkmiðin",
        "noms": "aðalmarkmið",
        "nomsd": "aðalmarkmiðið"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic terms prefixed with aðal-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "main objective, main purpose"
      ],
      "id": "aðalmarkmið-is-noun-bXFMce5T",
      "raw_glosses": [
        "main objective, main purpose"
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðalmarkmið"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal-",
        "3": "markmið"
      },
      "expansion": "aðal- + markmið",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + markmið.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðalmarkmiðs",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmið",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiði",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðinu",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðs",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðsins",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiða",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalmarkmiðanna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðalmarkmið",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðalmarkmiðs",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðalmarkmið n (genitive singular aðalmarkmiðs, nominative plural aðalmarkmið)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "aðalmarkmiðs",
        "3": "aðalmarkmið"
      },
      "expansion": "aðalmarkmið n (genitive singular aðalmarkmiðs, nominative plural aðalmarkmið)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðalmarkm",
        "2": "i",
        "3": "ð"
      },
      "name": "is-decl-noun-n-s"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "2": "",
        "accp": "aðalmarkmið",
        "accpd": "aðalmarkmiðin",
        "accs": "aðalmarkmið",
        "accsd": "aðalmarkmiðið",
        "datp": "aðalmarkmiðum",
        "datpd": "aðalmarkmiðunum",
        "dats": "aðalmarkmiði",
        "datsd": "aðalmarkmiðinu",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðalmarkmiða",
        "genpd": "aðalmarkmiðanna",
        "gens": "aðalmarkmiðs",
        "gensd": "aðalmarkmiðsins",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðalmarkmið",
        "nompd": "aðalmarkmiðin",
        "noms": "aðalmarkmið",
        "nomsd": "aðalmarkmiðið",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n-s",
        "accp": "aðalmarkmið",
        "accpd": "aðalmarkmiðin",
        "accs": "aðalmarkmið",
        "accsd": "aðalmarkmiðið",
        "datp": "aðalmarkmiðum",
        "datpd": "aðalmarkmiðunum",
        "dats": "aðalmarkmiði",
        "datsd": "aðalmarkmiðinu",
        "genp": "aðalmarkmiða",
        "genpd": "aðalmarkmiðanna",
        "gens": "aðalmarkmiðs",
        "gensd": "aðalmarkmiðsins",
        "nomp": "aðalmarkmið",
        "nompd": "aðalmarkmiðin",
        "noms": "aðalmarkmið",
        "nomsd": "aðalmarkmiðið"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic neuter nouns",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic terms prefixed with aðal-"
      ],
      "glosses": [
        "main objective, main purpose"
      ],
      "raw_glosses": [
        "main objective, main purpose"
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðalmarkmið"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-10-03 from the enwiktionary dump dated 2022-10-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.