"aðalkennari" meaning in All languages combined

See aðalkennari on Wiktionary

Noun [Icelandic]

Etymology: From aðal- + kennari. Etymology templates: {{prefix|is|aðal|kennari}} aðal- + kennari Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|aðalkennara|||||||nominative plural|aðalkennarar|||||g=m|g2=|g3=|head=}} aðalkennari m (genitive singular aðalkennara, nominative plural aðalkennarar), {{is-noun|m|aðalkennara|aðalkennarar}} aðalkennari m (genitive singular aðalkennara, nominative plural aðalkennarar) Inflection templates: {{is-decl-noun-m-w1|aðalkenn|a|r}}, {{is-decl-noun-base|m-w1||accp=aðalkennara|accpd=aðalkennarana|accs=aðalkennara|accsd=aðalkennarann|datp=aðalkennörum|datpd=aðalkennörunum|dats=aðalkennara|datsd=aðalkennaranum|def={{{def}}}|genp=aðalkennara|genpd=aðalkennaranna|gens=aðalkennara|gensd=aðalkennarans|indef={{{indef}}}|nomp=aðalkennarar|nompd=aðalkennararnir|noms=aðalkennari|nomsd=aðalkennarinn|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|m-w1|accp=aðalkennara|accpd=aðalkennarana|accs=aðalkennara|accsd=aðalkennarann|datp=aðalkennörum|datpd=aðalkennörunum|dats=aðalkennara|datsd=aðalkennaranum|genp=aðalkennara|genpd=aðalkennaranna|gens=aðalkennara|gensd=aðalkennarans|nomp=aðalkennarar|nompd=aðalkennararnir|noms=aðalkennari|nomsd=aðalkennarinn}} Forms: aðalkennara [genitive, singular], aðalkennarar [nominative, plural], [table-tags], aðalkennari [indefinite, nominative, singular], aðalkennarinn [definite, nominative, singular], aðalkennarar [indefinite, nominative, plural], aðalkennararnir [definite, nominative, plural], aðalkennara [accusative, indefinite, singular], aðalkennarann [accusative, definite, singular], aðalkennara [accusative, indefinite, plural], aðalkennarana [accusative, definite, plural], aðalkennara [dative, indefinite, singular], aðalkennaranum [dative, definite, singular], aðalkennörum [dative, indefinite, plural], aðalkennörunum [dative, definite, plural], aðalkennara [genitive, indefinite, singular], aðalkennarans [definite, genitive, singular], aðalkennara [genitive, indefinite, plural], aðalkennaranna [definite, genitive, plural]
  1. form tutor, form master Tags: masculine Categories (topical): Education
    Sense id: aðalkennari-is-noun-0GUlhUVC Categories (other): Icelandic terms prefixed with aðal-

Download JSON data for aðalkennari meaning in All languages combined (4.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal",
        "3": "kennari"
      },
      "expansion": "aðal- + kennari",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + kennari.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðalkennara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennari",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarinn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennararnir",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarann",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennaranum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennörum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennörunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarans",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennaranna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðalkennarar",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðalkennara",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðalkennari m (genitive singular aðalkennara, nominative plural aðalkennarar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "aðalkennara",
        "3": "aðalkennarar"
      },
      "expansion": "aðalkennari m (genitive singular aðalkennara, nominative plural aðalkennarar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðalkenn",
        "2": "a",
        "3": "r"
      },
      "name": "is-decl-noun-m-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "2": "",
        "accp": "aðalkennara",
        "accpd": "aðalkennarana",
        "accs": "aðalkennara",
        "accsd": "aðalkennarann",
        "datp": "aðalkennörum",
        "datpd": "aðalkennörunum",
        "dats": "aðalkennara",
        "datsd": "aðalkennaranum",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðalkennara",
        "genpd": "aðalkennaranna",
        "gens": "aðalkennara",
        "gensd": "aðalkennarans",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðalkennarar",
        "nompd": "aðalkennararnir",
        "noms": "aðalkennari",
        "nomsd": "aðalkennarinn",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "accp": "aðalkennara",
        "accpd": "aðalkennarana",
        "accs": "aðalkennara",
        "accsd": "aðalkennarann",
        "datp": "aðalkennörum",
        "datpd": "aðalkennörunum",
        "dats": "aðalkennara",
        "datsd": "aðalkennaranum",
        "genp": "aðalkennara",
        "genpd": "aðalkennaranna",
        "gens": "aðalkennara",
        "gensd": "aðalkennarans",
        "nomp": "aðalkennarar",
        "nompd": "aðalkennararnir",
        "noms": "aðalkennari",
        "nomsd": "aðalkennarinn"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic terms prefixed with aðal-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "is",
          "name": "Education",
          "orig": "is:Education",
          "parents": [
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form tutor, form master"
      ],
      "id": "aðalkennari-is-noun-0GUlhUVC",
      "raw_glosses": [
        "form tutor, form master"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðalkennari"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal",
        "3": "kennari"
      },
      "expansion": "aðal- + kennari",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + kennari.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðalkennara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennari",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarinn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennararnir",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarann",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennaranum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennörum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennörunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennarans",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennara",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðalkennaranna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðalkennarar",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðalkennara",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðalkennari m (genitive singular aðalkennara, nominative plural aðalkennarar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "aðalkennara",
        "3": "aðalkennarar"
      },
      "expansion": "aðalkennari m (genitive singular aðalkennara, nominative plural aðalkennarar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðalkenn",
        "2": "a",
        "3": "r"
      },
      "name": "is-decl-noun-m-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "2": "",
        "accp": "aðalkennara",
        "accpd": "aðalkennarana",
        "accs": "aðalkennara",
        "accsd": "aðalkennarann",
        "datp": "aðalkennörum",
        "datpd": "aðalkennörunum",
        "dats": "aðalkennara",
        "datsd": "aðalkennaranum",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðalkennara",
        "genpd": "aðalkennaranna",
        "gens": "aðalkennara",
        "gensd": "aðalkennarans",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðalkennarar",
        "nompd": "aðalkennararnir",
        "noms": "aðalkennari",
        "nomsd": "aðalkennarinn",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "accp": "aðalkennara",
        "accpd": "aðalkennarana",
        "accs": "aðalkennara",
        "accsd": "aðalkennarann",
        "datp": "aðalkennörum",
        "datpd": "aðalkennörunum",
        "dats": "aðalkennara",
        "datsd": "aðalkennaranum",
        "genp": "aðalkennara",
        "genpd": "aðalkennaranna",
        "gens": "aðalkennara",
        "gensd": "aðalkennarans",
        "nomp": "aðalkennarar",
        "nompd": "aðalkennararnir",
        "noms": "aðalkennari",
        "nomsd": "aðalkennarinn"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic masculine nouns",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic terms prefixed with aðal-",
        "is:Education"
      ],
      "glosses": [
        "form tutor, form master"
      ],
      "raw_glosses": [
        "form tutor, form master"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðalkennari"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-09-30 from the enwiktionary dump dated 2022-09-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.