"aðaleigandi" meaning in All languages combined

See aðaleigandi on Wiktionary

Noun [Icelandic]

Etymology: From aðal- + eigandi. Etymology templates: {{af|is|aðal-|eigandi}} aðal- + eigandi Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|aðaleiganda|||||||nominative plural|aðaleigendur|||||g=m|g2=|g3=|head=}} aðaleigandi m (genitive singular aðaleiganda, nominative plural aðaleigendur), {{is-noun|m|aðaleiganda|aðaleigendur}} aðaleigandi m (genitive singular aðaleiganda, nominative plural aðaleigendur) Inflection templates: {{is-decl-noun-m-w2|aðaleig|a|nd}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-i-mutation|a}}, {{is-decl-noun-base|m-w2||accp=aðaleigendur|accpd=aðaleigendurna|accs=aðaleiganda|accsd=aðaleigandann|datp=aðaleigendum|datpd=aðaleigendunum|dats=aðaleiganda|datsd=aðaleigandanum|def={{{def}}}|genp=aðaleigenda|genpd=aðaleigendanna|gens=aðaleiganda|gensd=aðaleigandans|indef={{{indef}}}|nomp=aðaleigendur|nompd=aðaleigendurnir|noms=aðaleigandi|nomsd=aðaleigandinn|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|m-w2|accp=aðaleigendur|accpd=aðaleigendurna|accs=aðaleiganda|accsd=aðaleigandann|datp=aðaleigendum|datpd=aðaleigendunum|dats=aðaleiganda|datsd=aðaleigandanum|genp=aðaleigenda|genpd=aðaleigendanna|gens=aðaleiganda|gensd=aðaleigandans|nomp=aðaleigendur|nompd=aðaleigendurnir|noms=aðaleigandi|nomsd=aðaleigandinn}} Forms: aðaleiganda [genitive, singular], aðaleigendur [nominative, plural], [table-tags], aðaleigandi [indefinite, nominative, singular], aðaleigandinn [definite, nominative, singular], aðaleigendur [indefinite, nominative, plural], aðaleigendurnir [definite, nominative, plural], aðaleiganda [accusative, indefinite, singular], aðaleigandann [accusative, definite, singular], aðaleigendur [accusative, indefinite, plural], aðaleigendurna [accusative, definite, plural], aðaleiganda [dative, indefinite, singular], aðaleigandanum [dative, definite, singular], aðaleigendum [dative, indefinite, plural], aðaleigendunum [dative, definite, plural], aðaleiganda [genitive, indefinite, singular], aðaleigandans [definite, genitive, singular], aðaleigenda [genitive, indefinite, plural], aðaleigendanna [definite, genitive, plural]
  1. main owner Tags: masculine
    Sense id: aðaleigandi-is-noun-9uqNugzW Categories (other): Icelandic terms prefixed with aðal-

Download JSON data for aðaleigandi meaning in All languages combined (4.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal-",
        "3": "eigandi"
      },
      "expansion": "aðal- + eigandi",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + eigandi.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandinn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendurnir",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandann",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendurna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandanum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandans",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigenda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendanna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðaleigendur",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðaleiganda",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðaleigandi m (genitive singular aðaleiganda, nominative plural aðaleigendur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "aðaleiganda",
        "3": "aðaleigendur"
      },
      "expansion": "aðaleigandi m (genitive singular aðaleiganda, nominative plural aðaleigendur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðaleig",
        "2": "a",
        "3": "nd"
      },
      "name": "is-decl-noun-m-w2"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w2",
        "2": "",
        "accp": "aðaleigendur",
        "accpd": "aðaleigendurna",
        "accs": "aðaleiganda",
        "accsd": "aðaleigandann",
        "datp": "aðaleigendum",
        "datpd": "aðaleigendunum",
        "dats": "aðaleiganda",
        "datsd": "aðaleigandanum",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðaleigenda",
        "genpd": "aðaleigendanna",
        "gens": "aðaleiganda",
        "gensd": "aðaleigandans",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðaleigendur",
        "nompd": "aðaleigendurnir",
        "noms": "aðaleigandi",
        "nomsd": "aðaleigandinn",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w2",
        "accp": "aðaleigendur",
        "accpd": "aðaleigendurna",
        "accs": "aðaleiganda",
        "accsd": "aðaleigandann",
        "datp": "aðaleigendum",
        "datpd": "aðaleigendunum",
        "dats": "aðaleiganda",
        "datsd": "aðaleigandanum",
        "genp": "aðaleigenda",
        "genpd": "aðaleigendanna",
        "gens": "aðaleiganda",
        "gensd": "aðaleigandans",
        "nomp": "aðaleigendur",
        "nompd": "aðaleigendurnir",
        "noms": "aðaleigandi",
        "nomsd": "aðaleigandinn"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic terms prefixed with aðal-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "main owner"
      ],
      "id": "aðaleigandi-is-noun-9uqNugzW",
      "raw_glosses": [
        "main owner"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðaleigandi"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal-",
        "3": "eigandi"
      },
      "expansion": "aðal- + eigandi",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + eigandi.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandinn",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendurnir",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandann",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendurna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandanum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleiganda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigandans",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigenda",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaleigendanna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðaleigendur",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðaleiganda",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðaleigandi m (genitive singular aðaleiganda, nominative plural aðaleigendur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "aðaleiganda",
        "3": "aðaleigendur"
      },
      "expansion": "aðaleigandi m (genitive singular aðaleiganda, nominative plural aðaleigendur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðaleig",
        "2": "a",
        "3": "nd"
      },
      "name": "is-decl-noun-m-w2"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "is-i-mutation"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w2",
        "2": "",
        "accp": "aðaleigendur",
        "accpd": "aðaleigendurna",
        "accs": "aðaleiganda",
        "accsd": "aðaleigandann",
        "datp": "aðaleigendum",
        "datpd": "aðaleigendunum",
        "dats": "aðaleiganda",
        "datsd": "aðaleigandanum",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðaleigenda",
        "genpd": "aðaleigendanna",
        "gens": "aðaleiganda",
        "gensd": "aðaleigandans",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðaleigendur",
        "nompd": "aðaleigendurnir",
        "noms": "aðaleigandi",
        "nomsd": "aðaleigandinn",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w2",
        "accp": "aðaleigendur",
        "accpd": "aðaleigendurna",
        "accs": "aðaleiganda",
        "accsd": "aðaleigandann",
        "datp": "aðaleigendum",
        "datpd": "aðaleigendunum",
        "dats": "aðaleiganda",
        "datsd": "aðaleigandanum",
        "genp": "aðaleigenda",
        "genpd": "aðaleigendanna",
        "gens": "aðaleiganda",
        "gensd": "aðaleigandans",
        "nomp": "aðaleigendur",
        "nompd": "aðaleigendurnir",
        "noms": "aðaleigandi",
        "nomsd": "aðaleigandinn"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic masculine nouns",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic terms prefixed with aðal-"
      ],
      "glosses": [
        "main owner"
      ],
      "raw_glosses": [
        "main owner"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðaleigandi"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-09-30 from the enwiktionary dump dated 2022-09-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.