"aðaláhersla" meaning in All languages combined

See aðaláhersla on Wiktionary

Noun [Icelandic]

Etymology: From aðal- + áhersla. Etymology templates: {{af|is|aðal-|áhersla}} aðal- + áhersla Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|aðaláherslu|||||||nominative plural|aðaláherslur|||||g=f|g2=|g3=|head=}} aðaláhersla f (genitive singular aðaláherslu, nominative plural aðaláherslur), {{is-noun|f|aðaláherslu|aðaláherslur}} aðaláhersla f (genitive singular aðaláherslu, nominative plural aðaláherslur) Inflection templates: {{is-decl-noun-f-w1|aðaláh|e|rsla|n=n}}, {{is-decl-noun-base|f-w1||accp=aðaláherslaur|accpd=aðaláherslaurnar|accs=aðaláherslau|accsd=aðaláherslauna|datp=aðaláherslaum|datpd=aðaláherslaunum|dats=aðaláherslau|datsd=aðaláherslaunni|def={{{def}}}|genp=aðaláherslana|genpd=aðaláherslananna|gens=aðaláherslau|gensd=aðaláherslaunnar|indef={{{indef}}}|nomp=aðaláherslaur|nompd=aðaláherslaurnar|noms=aðaláherslaa|nomsd=aðaláherslaan|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|f-w1|accp=aðaláherslaur|accpd=aðaláherslaurnar|accs=aðaláherslau|accsd=aðaláherslauna|datp=aðaláherslaum|datpd=aðaláherslaunum|dats=aðaláherslau|datsd=aðaláherslaunni|genp=aðaláherslana|genpd=aðaláherslananna|gens=aðaláherslau|gensd=aðaláherslaunnar|nomp=aðaláherslaur|nompd=aðaláherslaurnar|noms=aðaláherslaa|nomsd=aðaláherslaan}} Forms: aðaláherslu [genitive, singular], aðaláherslur [nominative, plural], [table-tags], aðaláherslaa [indefinite, nominative, singular], aðaláherslaan [definite, nominative, singular], aðaláherslaur [indefinite, nominative, plural], aðaláherslaurnar [definite, nominative, plural], aðaláherslau [accusative, indefinite, singular], aðaláherslauna [accusative, definite, singular], aðaláherslaur [accusative, indefinite, plural], aðaláherslaurnar [accusative, definite, plural], aðaláherslau [dative, indefinite, singular], aðaláherslaunni [dative, definite, singular], aðaláherslaum [dative, indefinite, plural], aðaláherslaunum [dative, definite, plural], aðaláherslau [genitive, indefinite, singular], aðaláherslaunnar [definite, genitive, singular], aðaláherslana [genitive, indefinite, plural], aðaláherslananna [definite, genitive, plural]
  1. main emphasis Tags: feminine
    Sense id: aðaláhersla-is-noun-RLi6MD3G Categories (other): Icelandic terms prefixed with aðal-

Download JSON data for aðaláhersla meaning in All languages combined (4.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal-",
        "3": "áhersla"
      },
      "expansion": "aðal- + áhersla",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + áhersla.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðaláherslu",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaurnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslau",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslauna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaurnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslau",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaunni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslau",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaunnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslananna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðaláherslur",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðaláherslu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðaláhersla f (genitive singular aðaláherslu, nominative plural aðaláherslur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "aðaláherslu",
        "3": "aðaláherslur"
      },
      "expansion": "aðaláhersla f (genitive singular aðaláherslu, nominative plural aðaláherslur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðaláh",
        "2": "e",
        "3": "rsla",
        "n": "n"
      },
      "name": "is-decl-noun-f-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "2": "",
        "accp": "aðaláherslaur",
        "accpd": "aðaláherslaurnar",
        "accs": "aðaláherslau",
        "accsd": "aðaláherslauna",
        "datp": "aðaláherslaum",
        "datpd": "aðaláherslaunum",
        "dats": "aðaláherslau",
        "datsd": "aðaláherslaunni",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðaláherslana",
        "genpd": "aðaláherslananna",
        "gens": "aðaláherslau",
        "gensd": "aðaláherslaunnar",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðaláherslaur",
        "nompd": "aðaláherslaurnar",
        "noms": "aðaláherslaa",
        "nomsd": "aðaláherslaan",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "accp": "aðaláherslaur",
        "accpd": "aðaláherslaurnar",
        "accs": "aðaláherslau",
        "accsd": "aðaláherslauna",
        "datp": "aðaláherslaum",
        "datpd": "aðaláherslaunum",
        "dats": "aðaláherslau",
        "datsd": "aðaláherslaunni",
        "genp": "aðaláherslana",
        "genpd": "aðaláherslananna",
        "gens": "aðaláherslau",
        "gensd": "aðaláherslaunnar",
        "nomp": "aðaláherslaur",
        "nompd": "aðaláherslaurnar",
        "noms": "aðaláherslaa",
        "nomsd": "aðaláherslaan"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic terms prefixed with aðal-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "main emphasis"
      ],
      "id": "aðaláhersla-is-noun-RLi6MD3G",
      "raw_glosses": [
        "main emphasis"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðaláhersla"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "aðal-",
        "3": "áhersla"
      },
      "expansion": "aðal- + áhersla",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From aðal- + áhersla.",
  "forms": [
    {
      "form": "aðaláherslu",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaurnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslau",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslauna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaur",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaurnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslau",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaunni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaunum",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslau",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslaunnar",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aðaláherslananna",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "aðaláherslur",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "aðaláherslu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aðaláhersla f (genitive singular aðaláherslu, nominative plural aðaláherslur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "aðaláherslu",
        "3": "aðaláherslur"
      },
      "expansion": "aðaláhersla f (genitive singular aðaláherslu, nominative plural aðaláherslur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aðaláh",
        "2": "e",
        "3": "rsla",
        "n": "n"
      },
      "name": "is-decl-noun-f-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "2": "",
        "accp": "aðaláherslaur",
        "accpd": "aðaláherslaurnar",
        "accs": "aðaláherslau",
        "accsd": "aðaláherslauna",
        "datp": "aðaláherslaum",
        "datpd": "aðaláherslaunum",
        "dats": "aðaláherslau",
        "datsd": "aðaláherslaunni",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "aðaláherslana",
        "genpd": "aðaláherslananna",
        "gens": "aðaláherslau",
        "gensd": "aðaláherslaunnar",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "aðaláherslaur",
        "nompd": "aðaláherslaurnar",
        "noms": "aðaláherslaa",
        "nomsd": "aðaláherslaan",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "accp": "aðaláherslaur",
        "accpd": "aðaláherslaurnar",
        "accs": "aðaláherslau",
        "accsd": "aðaláherslauna",
        "datp": "aðaláherslaum",
        "datpd": "aðaláherslaunum",
        "dats": "aðaláherslau",
        "datsd": "aðaláherslaunni",
        "genp": "aðaláherslana",
        "genpd": "aðaláherslananna",
        "gens": "aðaláherslau",
        "gensd": "aðaláherslaunnar",
        "nomp": "aðaláherslaur",
        "nompd": "aðaláherslaurnar",
        "noms": "aðaláherslaa",
        "nomsd": "aðaláherslaan"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic feminine nouns",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic terms prefixed with aðal-"
      ],
      "glosses": [
        "main emphasis"
      ],
      "raw_glosses": [
        "main emphasis"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aðaláhersla"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-09-30 from the enwiktionary dump dated 2022-09-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.