"-oi-" meaning in All languages combined

See -oi- on Wiktionary

Interfix [Finnish]

Forms: -öi- [front-vowel]
Etymology: The -i- has labialized the preceding -a- (initially only for back vowels, but the suffix has been later generalized for front vowels as well). Head templates: {{head|fi|interfixes|front vowel harmony variant|-öi-|linguistic notation|-Oi-|cat2=|f2nolink=1|head=}} -oi- (front vowel harmony variant -öi-, linguistic notation -Oi-), {{fi-interfix|var=öi}} -oi- (front vowel harmony variant -öi-, linguistic notation -Oi-)
  1. Alternative form of -i- (“plural marker”) Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -i- (extra: plural marker)
    Sense id: en--oi--fi-interfix-opONE8O8 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish interfixes

Download JSON data for -oi- meaning in All languages combined (1.3kB)

{
  "etymology_text": "The -i- has labialized the preceding -a- (initially only for back vowels, but the suffix has been later generalized for front vowels as well).",
  "forms": [
    {
      "form": "-öi-",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "interfixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-öi-",
        "5": "linguistic notation",
        "6": "-Oi-",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-oi- (front vowel harmony variant -öi-, linguistic notation -Oi-)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "var": "öi"
      },
      "expansion": "-oi- (front vowel harmony variant -öi-, linguistic notation -Oi-)",
      "name": "fi-interfix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "interfix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "plural marker",
          "word": "-i-"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish interfixes",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "in the pile - in the piles",
          "text": "kasassa - kasoissa",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -i- (“plural marker”)"
      ],
      "id": "en--oi--fi-interfix-opONE8O8",
      "links": [
        [
          "-i-",
          "-i-#Finnish:_plural"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-oi-"
}
{
  "etymology_text": "The -i- has labialized the preceding -a- (initially only for back vowels, but the suffix has been later generalized for front vowels as well).",
  "forms": [
    {
      "form": "-öi-",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "interfixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-öi-",
        "5": "linguistic notation",
        "6": "-Oi-",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-oi- (front vowel harmony variant -öi-, linguistic notation -Oi-)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "var": "öi"
      },
      "expansion": "-oi- (front vowel harmony variant -öi-, linguistic notation -Oi-)",
      "name": "fi-interfix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "interfix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "plural marker",
          "word": "-i-"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish interfixes",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "in the pile - in the piles",
          "text": "kasassa - kasoissa",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -i- (“plural marker”)"
      ],
      "links": [
        [
          "-i-",
          "-i-#Finnish:_plural"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-oi-"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-16 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e268c0e and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.