"𑀕𑀸𑀑" meaning in All languages combined

See 𑀕𑀸𑀑 on Wiktionary

Noun [Prakrit]

Etymology: Inherited from Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna). Etymology templates: {{root|pra|sa|ΰ€—ΰ₯ˆ|id=}}, {{root|pra|ine-pro|*geH-}}, {{sa-root|ΰ€—ΰ₯ˆ|PIE=geH|c=1|l=pra}}, {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pra|sa|ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna), {{inh+|pra|sa|ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨}} Inherited from Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna) Head templates: {{pra-head/Deva|d|head=𑀕𑀸𑀑}} Devanagari, {{pra-head/Deva|c|head=𑀕𑀸𑀑}} ΰ€—ΰ€Ύΰ€£, {{head|pra|noun|Devanagari|<i class="Deva mention" lang="pra">ΰ€—ΰ€Ύΰ€£</i>||<small>[Term?]</small>||<small>[Term?]</small>|||||||f1nolink=0|g=n|g2=|head=|sccat=1|tr=}} 𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£), {{pra-head||||||||||brah=|deva=|f=|g=n|g2=|head=|knda=|m=|n=|pos=noun|tr=}} 𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£), {{pra-noun|g=n}} 𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£) Inflection templates: {{pra-mah-decl-noun|n}} Forms: gāṇa [romanization], ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ [Devanagari], neuter [table-tags], 𑀕𑀸𑀑𑀁 [nominative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁 [nominative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇 [nominative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀁 [accusative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁 [accusative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇 [accusative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑁂𑀑 [instrumental, singular], 𑀕𑀸𑀑𑁂𑀑𑀁 [instrumental, singular], 𑀕𑀸𑀑𑁂𑀳𑀺 [instrumental, plural], 𑀕𑀸𑀑𑁂𑀳𑀺𑀁 [instrumental, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀅 [dative, singular], - [dative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑 [ablative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀉 [ablative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸 [ablative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀳𑀺 [ablative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀳𑀺𑀁𑀒𑁄 [ablative, singular], - [ablative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀲𑁆𑀲 [genitive, singular], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑 [genitive, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑𑀁 [genitive, plural], 𑀕𑀸𑀑𑀫𑁆𑀫𑀺 [locative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑁂 [locative, singular], 𑀕𑀸𑀑𑁂𑀲𑀼 [locative, plural], 𑀕𑀸𑀑𑁂𑀲𑀼𑀁 [locative, plural], 𑀕𑀸𑀑 [singular, vocative], 𑀕𑀸𑀑𑀸 [singular, vocative], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁 [plural, vocative], 𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇 [plural, vocative]
  1. singing, song Tags: neuter Derived forms: ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ΰ€Ύ [Hindi], Ϊ―Ψ§Ω†Ψ§ [Urdu], gānā, π‘˜π‘˜°π‘˜œπ‘˜Ήπ‘˜½ [Modi, character], ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ΰ₯‡ΰ€‚ [Devanagari, character], ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ΰ₯‡ (gāṇe) [Marathi], gāṇeαΉƒ, *𑀕𑀸𑀑-π‘€… (alt: *gāṇa-a)
    Sense id: en-𑀕𑀸𑀑-pra-noun-bEie~qRC Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Prakrit entries with incorrect language header, Music
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "sa",
        "3": "ΰ€—ΰ₯ˆ",
        "id": ""
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*geH-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ΰ€—ΰ₯ˆ",
        "PIE": "geH",
        "c": "1",
        "l": "pra"
      },
      "expansion": "",
      "name": "sa-root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "sa",
        "3": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "sa",
        "3": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨"
      },
      "expansion": "Inherited from Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna).",
  "forms": [
    {
      "form": "gāṇa",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£",
      "tags": [
        "Devanagari"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇaαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁",
      "roman": "gāṇāiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇",
      "roman": "gāṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇaαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁",
      "roman": "gāṇāiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇",
      "roman": "gāṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀑",
      "roman": "gāṇeαΉ‡a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇeαΉ‡aαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀳𑀺",
      "roman": "gāṇehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀳𑀺𑀁",
      "roman": "gāṇehiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀅",
      "roman": "gāṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑",
      "roman": "gāṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀉",
      "roman": "gāṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸",
      "roman": "gāṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀳𑀺",
      "roman": "gāṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀳𑀺𑀁𑀒𑁄",
      "roman": "gāṇāhiαΉƒto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀲𑁆𑀲",
      "roman": "gāṇassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑",
      "roman": "gāṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇāṇaαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀫𑁆𑀫𑀺",
      "roman": "gāṇammi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂",
      "roman": "gāṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀲𑀼",
      "roman": "gāṇesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀲𑀼𑀁",
      "roman": "gāṇesuαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑",
      "roman": "gāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸",
      "roman": "gāṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁",
      "roman": "gāṇāiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇",
      "roman": "gāṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "head": "𑀕𑀸𑀑"
      },
      "expansion": "Devanagari",
      "name": "pra-head/Deva"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "head": "𑀕𑀸𑀑"
      },
      "expansion": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£",
      "name": "pra-head/Deva"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "2": "noun",
        "3": "Devanagari",
        "4": "<i class=\"Deva mention\" lang=\"pra\">ΰ€—ΰ€Ύΰ€£</i>",
        "5": "",
        "6": "<small>[Term?]</small>",
        "7": "",
        "8": "<small>[Term?]</small>",
        "9": "",
        "f1nolink": "0",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sccat": "1",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "brah": "",
        "deva": "",
        "f": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "head": "",
        "knda": "",
        "m": "",
        "n": "",
        "pos": "noun",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£)",
      "name": "pra-head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "n"
      },
      "expansion": "𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£)",
      "name": "pra-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Prakrit",
  "lang_code": "pra",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Prakrit entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pra",
          "name": "Music",
          "orig": "pra:Music",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "tags": [
            "Hindi"
          ],
          "word": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ΰ€Ύ"
        },
        {
          "tags": [
            "Urdu"
          ],
          "word": "Ϊ―Ψ§Ω†Ψ§"
        },
        {
          "word": "gānā"
        },
        {
          "tags": [
            "Modi",
            "character"
          ],
          "word": "π‘˜π‘˜°π‘˜œπ‘˜Ήπ‘˜½"
        },
        {
          "tags": [
            "Devanagari",
            "character"
          ],
          "word": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ΰ₯‡ΰ€‚"
        },
        {
          "roman": "gāṇe",
          "tags": [
            "Marathi"
          ],
          "word": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ΰ₯‡"
        },
        {
          "word": "gāṇeαΉƒ"
        },
        {
          "alt": "*gāṇa-a",
          "word": "*𑀕𑀸𑀑-π‘€…"
        }
      ],
      "glosses": [
        "singing, song"
      ],
      "id": "en-𑀕𑀸𑀑-pra-noun-bEie~qRC",
      "links": [
        [
          "singing",
          "singing"
        ],
        [
          "song",
          "song"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "𑀕𑀸𑀑"
}
{
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "Hindi"
      ],
      "word": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ΰ€Ύ"
    },
    {
      "tags": [
        "Urdu"
      ],
      "word": "Ϊ―Ψ§Ω†Ψ§"
    },
    {
      "word": "gānā"
    },
    {
      "tags": [
        "Modi",
        "character"
      ],
      "word": "π‘˜π‘˜°π‘˜œπ‘˜Ήπ‘˜½"
    },
    {
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ΰ₯‡ΰ€‚"
    },
    {
      "roman": "gāṇe",
      "tags": [
        "Marathi"
      ],
      "word": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£ΰ₯‡"
    },
    {
      "word": "gāṇeαΉƒ"
    },
    {
      "alt": "*gāṇa-a",
      "word": "*𑀕𑀸𑀑-π‘€…"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "sa",
        "3": "ΰ€—ΰ₯ˆ",
        "id": ""
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*geH-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ΰ€—ΰ₯ˆ",
        "PIE": "geH",
        "c": "1",
        "l": "pra"
      },
      "expansion": "",
      "name": "sa-root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "sa",
        "3": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "2": "sa",
        "3": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨"
      },
      "expansion": "Inherited from Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Sanskrit ΰ€—ΰ€Ύΰ€¨ (gāna).",
  "forms": [
    {
      "form": "gāṇa",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£",
      "tags": [
        "Devanagari"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇaαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁",
      "roman": "gāṇāiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇",
      "roman": "gāṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇaαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁",
      "roman": "gāṇāiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇",
      "roman": "gāṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀑",
      "roman": "gāṇeαΉ‡a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇeαΉ‡aαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀳𑀺",
      "roman": "gāṇehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀳𑀺𑀁",
      "roman": "gāṇehiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀅",
      "roman": "gāṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑",
      "roman": "gāṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀉",
      "roman": "gāṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸",
      "roman": "gāṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀳𑀺",
      "roman": "gāṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀳𑀺𑀁𑀒𑁄",
      "roman": "gāṇāhiαΉƒto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀲𑁆𑀲",
      "roman": "gāṇassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑",
      "roman": "gāṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀑𑀁",
      "roman": "gāṇāṇaαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀫𑁆𑀫𑀺",
      "roman": "gāṇammi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂",
      "roman": "gāṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀲𑀼",
      "roman": "gāṇesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑁂𑀲𑀼𑀁",
      "roman": "gāṇesuαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑",
      "roman": "gāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸",
      "roman": "gāṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇𑀁",
      "roman": "gāṇāiαΉƒ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "𑀕𑀸𑀑𑀸𑀇",
      "roman": "gāṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "head": "𑀕𑀸𑀑"
      },
      "expansion": "Devanagari",
      "name": "pra-head/Deva"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "head": "𑀕𑀸𑀑"
      },
      "expansion": "ΰ€—ΰ€Ύΰ€£",
      "name": "pra-head/Deva"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pra",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "2": "noun",
        "3": "Devanagari",
        "4": "<i class=\"Deva mention\" lang=\"pra\">ΰ€—ΰ€Ύΰ€£</i>",
        "5": "",
        "6": "<small>[Term?]</small>",
        "7": "",
        "8": "<small>[Term?]</small>",
        "9": "",
        "f1nolink": "0",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sccat": "1",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "brah": "",
        "deva": "",
        "f": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "head": "",
        "knda": "",
        "m": "",
        "n": "",
        "pos": "noun",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£)",
      "name": "pra-head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "n"
      },
      "expansion": "𑀕𑀸𑀑 (gāṇa) n (Devanagari ΰ€—ΰ€Ύΰ€£)",
      "name": "pra-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Prakrit",
  "lang_code": "pra",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Prakrit entries with incorrect language header",
        "Prakrit lemmas",
        "Prakrit neuter nouns",
        "Prakrit nouns",
        "Prakrit nouns in Brahmi script",
        "Prakrit terms derived from Proto-Indo-European",
        "Prakrit terms derived from Sanskrit",
        "Prakrit terms derived from the Proto-Indo-European root *geH-",
        "Prakrit terms derived from the Sanskrit root ΰ€—ΰ₯ˆ",
        "Prakrit terms inherited from Sanskrit",
        "pra:Music"
      ],
      "glosses": [
        "singing, song"
      ],
      "links": [
        [
          "singing",
          "singing"
        ],
        [
          "song",
          "song"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "𑀕𑀸𑀑"
}

Download raw JSONL data for 𑀕𑀸𑀑 meaning in All languages combined (6.5kB)

{
  "called_from": "linkages/371",
  "msg": "unrecognized linkage prefix: Hindustani: gānā desc=Hindustani rest=gānā cls=romanization cls2=romanization e1=True e2=False",
  "path": [
    "𑀕𑀸𑀑"
  ],
  "section": "Prakrit",
  "subsection": "noun",
  "title": "𑀕𑀸𑀑",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "linkages/371",
  "msg": "unrecognized linkage prefix: Old Marathi: gāṇeαΉƒ desc=Old Marathi rest=gāṇeαΉƒ cls=romanization cls2=romanization e1=True e2=False",
  "path": [
    "𑀕𑀸𑀑"
  ],
  "section": "Prakrit",
  "subsection": "noun",
  "title": "𑀕𑀸𑀑",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.