"चउगुण" meaning in All languages combined

See चउगुण on Wiktionary

Adjective [Prakrit]

Head templates: {{head|inc-pra|adjective||<small>[Term?]</small>||<small>[Term?]</small>||{{{m}}}||{{{f}}}||{{{n}}}|g=|g2=|head=|sccat=1|tr=}} चउगुण (caüguṇa) Inflection templates: {{pra-mah-decl-adj|f=चउगुणा}}, {{pra-mah-decl-noun|m|चउगुण}}, {{pra-mah-decl-noun|f|चउगुणा}}, {{pra-mah-decl-noun|n|चउगुण}} Forms: caüguṇa [romanization], masculine [table-tags], चउगुणो [nominative, singular], चउगुणा [nominative, plural], चउगुणं [accusative, singular], चउगुणे [accusative, plural], चउगुणा [accusative, plural], चउगुणेण [instrumental, singular], चउगुणेणं [instrumental, singular], चउगुणेहि [instrumental, plural], चउगुणेहिं [instrumental, plural], चउगुणाअ [dative, singular], - [dative, plural], चउगुणाओ [ablative, singular], चउगुणाउ [ablative, singular], चउगुणा [ablative, singular], चउगुणाहि [ablative, singular], चउगुणाहिंतो [ablative, singular], - [ablative, plural], चउगुणस्स [genitive, singular], चउगुणाण [genitive, plural], चउगुणाणं [genitive, plural], चउगुणम्मि [locative, singular], चउगुणे [locative, singular], चउगुणेसु [locative, plural], चउगुणेसुं [locative, plural], चउगुण [singular, vocative], चउगुणा [singular, vocative], चउगुणा [plural, vocative], feminine [table-tags], चउगुणा [nominative, singular], चउगुणाओ [nominative, plural], चउगुणाउ [nominative, plural], चउगुणा [nominative, plural], चउगुणं [accusative, singular], चउगुणाओ [accusative, plural], चउगुणाउ [accusative, plural], चउगुणा [accusative, plural], चउगुणाए [instrumental, singular], चउगुणाइ [instrumental, singular], चउगुणाअ [instrumental, singular], चउगुणाहि [instrumental, plural], चउगुणाहिं [instrumental, plural], - [dative, singular], - [dative, plural], चउगुणाओ [ablative, singular], चउगुणाउ [ablative, singular], चउगुणाहिंतो [ablative, plural], चउगुणाए [genitive, singular], चउगुणाइ [genitive, singular], चउगुणाअ [genitive, singular], चउगुणाण [genitive, plural], चउगुणाणं [genitive, plural], चउगुणाए [locative, singular], चउगुणाइ [locative, singular], चउगुणाअ [locative, singular], चउगुणासु [locative, plural], चउगुणासुं [locative, plural], चउगुणे [singular, vocative], चउगुणा [singular, vocative], चउगुणाओ [plural, vocative], चउगुणाउ [plural, vocative], चउगुणा [plural, vocative], neuter [table-tags], चउगुणं [nominative, singular], चउगुणाइं [nominative, plural], चउगुणाइ [nominative, plural], चउगुणं [accusative, singular], चउगुणाइं [accusative, plural], चउगुणाइ [accusative, plural], चउगुणेण [instrumental, singular], चउगुणेणं [instrumental, singular], चउगुणेहि [instrumental, plural], चउगुणेहिं [instrumental, plural], चउगुणाअ [dative, singular], - [dative, plural], चउगुणाओ [ablative, singular], चउगुणाउ [ablative, singular], चउगुणा [ablative, singular], चउगुणाहि [ablative, singular], चउगुणाहिंतो [ablative, singular], - [ablative, plural], चउगुणस्स [genitive, singular], चउगुणाण [genitive, plural], चउगुणाणं [genitive, plural], चउगुणम्मि [locative, singular], चउगुणे [locative, singular], चउगुणेसु [locative, plural], चउगुणेसुं [locative, plural], चउगुण [singular, vocative], चउगुणा [singular, vocative], चउगुणाइं [plural, vocative], चउगुणाइ [plural, vocative]
  1. Devanagari script form of 𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡 (“quadruple”) Tags: Devanagari, alt-of Alternative form of: 𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡 (extra: quadruple)
{
  "forms": [
    {
      "form": "caüguṇa",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणो",
      "roman": "caüguṇo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेण",
      "roman": "caüguṇeṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेणं",
      "roman": "caüguṇeṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहि",
      "roman": "caüguṇehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहिं",
      "roman": "caüguṇehiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहि",
      "roman": "caüguṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिंतो",
      "roman": "caüguṇāhiṃto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणस्स",
      "roman": "caüguṇassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाण",
      "roman": "caüguṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाणं",
      "roman": "caüguṇāṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणम्मि",
      "roman": "caüguṇammi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसु",
      "roman": "caüguṇesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसुं",
      "roman": "caüguṇesuṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुण",
      "roman": "caüguṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "feminine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाए",
      "roman": "caüguṇāe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहि",
      "roman": "caüguṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिं",
      "roman": "caüguṇāhiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिंतो",
      "roman": "caüguṇāhiṃto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाए",
      "roman": "caüguṇāe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाण",
      "roman": "caüguṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाणं",
      "roman": "caüguṇāṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाए",
      "roman": "caüguṇāe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणासु",
      "roman": "caüguṇāsu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणासुं",
      "roman": "caüguṇāsuṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइं",
      "roman": "caüguṇāiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइं",
      "roman": "caüguṇāiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेण",
      "roman": "caüguṇeṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेणं",
      "roman": "caüguṇeṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहि",
      "roman": "caüguṇehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहिं",
      "roman": "caüguṇehiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहि",
      "roman": "caüguṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिंतो",
      "roman": "caüguṇāhiṃto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणस्स",
      "roman": "caüguṇassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाण",
      "roman": "caüguṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाणं",
      "roman": "caüguṇāṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणम्मि",
      "roman": "caüguṇammi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसु",
      "roman": "caüguṇesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसुं",
      "roman": "caüguṇesuṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुण",
      "roman": "caüguṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइं",
      "roman": "caüguṇāiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "inc-pra",
        "10": "{{{f}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{n}}}",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "<small>[Term?]</small>",
        "5": "",
        "6": "<small>[Term?]</small>",
        "7": "",
        "8": "{{{m}}}",
        "9": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sccat": "1",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "चउगुण (caüguṇa)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "f": "चउगुणा"
      },
      "name": "pra-mah-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "चउगुण"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "चउगुणा"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "चउगुण"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Prakrit",
  "lang_code": "inc-pra",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "quadruple",
          "word": "𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Devanagari script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Prakrit adjectives in Devanagari script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Prakrit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Devanagari script form of 𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡 (“quadruple”)"
      ],
      "id": "en-चउगुण-inc-pra-adj-ShgqbXQM",
      "links": [
        [
          "𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡",
          "𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡#Prakrit"
        ],
        [
          "quadruple",
          "quadruple"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Devanagari",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "चउगुण"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "caüguṇa",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणो",
      "roman": "caüguṇo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेण",
      "roman": "caüguṇeṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेणं",
      "roman": "caüguṇeṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहि",
      "roman": "caüguṇehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहिं",
      "roman": "caüguṇehiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहि",
      "roman": "caüguṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिंतो",
      "roman": "caüguṇāhiṃto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणस्स",
      "roman": "caüguṇassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाण",
      "roman": "caüguṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाणं",
      "roman": "caüguṇāṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणम्मि",
      "roman": "caüguṇammi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसु",
      "roman": "caüguṇesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसुं",
      "roman": "caüguṇesuṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुण",
      "roman": "caüguṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "feminine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाए",
      "roman": "caüguṇāe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहि",
      "roman": "caüguṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिं",
      "roman": "caüguṇāhiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिंतो",
      "roman": "caüguṇāhiṃto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाए",
      "roman": "caüguṇāe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाण",
      "roman": "caüguṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाणं",
      "roman": "caüguṇāṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाए",
      "roman": "caüguṇāe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणासु",
      "roman": "caüguṇāsu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणासुं",
      "roman": "caüguṇāsuṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pra-mah-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइं",
      "roman": "caüguṇāiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणं",
      "roman": "caüguṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइं",
      "roman": "caüguṇāiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेण",
      "roman": "caüguṇeṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेणं",
      "roman": "caüguṇeṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहि",
      "roman": "caüguṇehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेहिं",
      "roman": "caüguṇehiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाअ",
      "roman": "caüguṇāa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाओ",
      "roman": "caüguṇāo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाउ",
      "roman": "caüguṇāu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहि",
      "roman": "caüguṇāhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाहिंतो",
      "roman": "caüguṇāhiṃto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणस्स",
      "roman": "caüguṇassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाण",
      "roman": "caüguṇāṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाणं",
      "roman": "caüguṇāṇaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणम्मि",
      "roman": "caüguṇammi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणे",
      "roman": "caüguṇe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसु",
      "roman": "caüguṇesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणेसुं",
      "roman": "caüguṇesuṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुण",
      "roman": "caüguṇa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणा",
      "roman": "caüguṇā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइं",
      "roman": "caüguṇāiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "चउगुणाइ",
      "roman": "caüguṇāi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "inc-pra",
        "10": "{{{f}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{n}}}",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "<small>[Term?]</small>",
        "5": "",
        "6": "<small>[Term?]</small>",
        "7": "",
        "8": "{{{m}}}",
        "9": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sccat": "1",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "चउगुण (caüguṇa)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "f": "चउगुणा"
      },
      "name": "pra-mah-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "चउगुण"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "चउगुणा"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "चउगुण"
      },
      "name": "pra-mah-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Prakrit",
  "lang_code": "inc-pra",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "quadruple",
          "word": "𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡"
        }
      ],
      "categories": [
        "Devanagari script",
        "Pages with 1 entry",
        "Prakrit adjectives",
        "Prakrit adjectives in Devanagari script",
        "Prakrit entries with incorrect language header",
        "Prakrit lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "Devanagari script form of 𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡 (“quadruple”)"
      ],
      "links": [
        [
          "𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡",
          "𑀘𑀉𑀕𑀼𑀡#Prakrit"
        ],
        [
          "quadruple",
          "quadruple"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Devanagari",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "चउगुण"
}

Download raw JSONL data for चउगुण meaning in All languages combined (11.8kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-09-01 from the enwiktionary dump dated 2024-08-20 using wiktextract (8e41825 and f99c758). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.