See хваліць on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "zle-ort",
"3": "хвалити",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Ruthenian хвалити (xvaliti)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "zle-ort",
"3": "хвалити"
},
"expansion": "Inherited from Old Ruthenian хвалити (xvaliti)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "orv",
"3": "хвалити"
},
"expansion": "Old East Slavic хвалити (xvaliti)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "sla-pro",
"3": "*xvaliti"
},
"expansion": "Proto-Slavic *xvaliti",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "хвала́",
"3": "-і́ць"
},
"expansion": "By surface analysis, хвала́ (xvalá) + -і́ць (-ícʹ)",
"name": "surf"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Ruthenian хвалити (xvaliti), from Old East Slavic хвалити (xvaliti), from Proto-Slavic *xvaliti. By surface analysis, хвала́ (xvalá) + -і́ць (-ícʹ).",
"forms": [
{
"form": "хвалі́ць",
"tags": [
"canonical",
"imperfective"
]
},
{
"form": "xvalícʹ",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "пахвалі́ць",
"tags": [
"perfective"
]
},
{
"form": "imperfective transitive",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "be-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "4c",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "хвалі́ць",
"roman": "xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"infinitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "хва́лены",
"roman": "xváljeny",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "хва́лячы",
"roman": "xváljačy",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"imperfective",
"present"
]
},
{
"form": "хвалі́ўшы",
"roman": "xvalíwšy",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"imperfective",
"past"
]
},
{
"form": "хвалю́",
"roman": "xvaljú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "бу́ду хвалі́ць",
"roman": "búdu xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"imperfective",
"singular"
]
},
{
"form": "хва́ліш",
"roman": "xváliš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "бу́дзеш хвалі́ць",
"roman": "búdzješ xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "хва́ліць",
"roman": "xválicʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "бу́дзе хвалі́ць",
"roman": "búdzje xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "хва́лім",
"roman": "xválim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "бу́дзем хвалі́ць",
"roman": "búdzjem xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"imperfective",
"plural"
]
},
{
"form": "хва́ліце",
"roman": "xválicje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "бу́дзеце хвалі́ць",
"roman": "búdzjecje xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "хва́ляць",
"roman": "xváljacʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "бу́дуць хвалі́ць",
"roman": "búducʹ xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "хвалі́",
"roman": "xvalí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́це",
"roman": "xvalícje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "хвалі́ў",
"roman": "xvalíw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́лі",
"roman": "xvalíli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "хвалі́ла",
"roman": "xvalíla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́лі",
"roman": "xvalíli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "хвалі́ла",
"roman": "xvalíla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́лі",
"roman": "xvalíli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"past",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "хвалі́ць",
"2": "impf",
"pf": "пахвалі́ць"
},
"expansion": "хвалі́ць • (xvalícʹ) impf (perfective пахвалі́ць)",
"name": "be-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "хвалі́ць<4c.impf.tr.ppp>"
},
"name": "be-conj"
}
],
"lang": "Belarusian",
"lang_code": "be",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Belarusian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Belarusian terms suffixed with -іць",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"roman": "xvaljénnje",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "хвале́нне"
},
{
"roman": "xvalícca",
"tags": [
"imperfective"
],
"word": "хвалі́цца"
},
{
"roman": "usxvaljácʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"imperfective"
],
"word": "усхваля́ць"
},
{
"roman": "usxvalícʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"perfective"
],
"word": "усхвалі́ць"
},
{
"roman": "uxvaljácʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"imperfective"
],
"word": "ухваля́ць"
},
{
"roman": "uxvalícʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"perfective"
],
"word": "ухвалі́ць"
}
],
"glosses": [
"to praise, to commend, to compliment, to laud"
],
"id": "en-хваліць-be-verb-y0GKu6kR",
"links": [
[
"praise",
"praise#Verb"
],
[
"commend",
"commend"
],
[
"compliment",
"compliment"
],
[
"laud",
"laud"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to praise, to commend, to compliment, to laud"
],
"tags": [
"transitive"
],
"wikipedia": [
"be:Аляксандр Мікалаевіч Булыка"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[xvaˈlʲit͡sʲ]"
}
],
"word": "хваліць"
}
{
"derived": [
{
"roman": "xvaljénnje",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "хвале́нне"
},
{
"roman": "xvalícca",
"tags": [
"imperfective"
],
"word": "хвалі́цца"
},
{
"roman": "usxvaljácʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"imperfective"
],
"word": "усхваля́ць"
},
{
"roman": "usxvalícʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"perfective"
],
"word": "усхвалі́ць"
},
{
"roman": "uxvaljácʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"imperfective"
],
"word": "ухваля́ць"
},
{
"roman": "uxvalícʹ",
"sense": "prefixed verbs",
"tags": [
"perfective"
],
"word": "ухвалі́ць"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "zle-ort",
"3": "хвалити",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Ruthenian хвалити (xvaliti)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "zle-ort",
"3": "хвалити"
},
"expansion": "Inherited from Old Ruthenian хвалити (xvaliti)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "orv",
"3": "хвалити"
},
"expansion": "Old East Slavic хвалити (xvaliti)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "sla-pro",
"3": "*xvaliti"
},
"expansion": "Proto-Slavic *xvaliti",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "be",
"2": "хвала́",
"3": "-і́ць"
},
"expansion": "By surface analysis, хвала́ (xvalá) + -і́ць (-ícʹ)",
"name": "surf"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Ruthenian хвалити (xvaliti), from Old East Slavic хвалити (xvaliti), from Proto-Slavic *xvaliti. By surface analysis, хвала́ (xvalá) + -і́ць (-ícʹ).",
"forms": [
{
"form": "хвалі́ць",
"tags": [
"canonical",
"imperfective"
]
},
{
"form": "xvalícʹ",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "пахвалі́ць",
"tags": [
"perfective"
]
},
{
"form": "imperfective transitive",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "be-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "4c",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "хвалі́ць",
"roman": "xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"infinitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfective",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "хва́лены",
"roman": "xváljeny",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "хва́лячы",
"roman": "xváljačy",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"imperfective",
"present"
]
},
{
"form": "хвалі́ўшы",
"roman": "xvalíwšy",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"imperfective",
"past"
]
},
{
"form": "хвалю́",
"roman": "xvaljú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "бу́ду хвалі́ць",
"roman": "búdu xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"imperfective",
"singular"
]
},
{
"form": "хва́ліш",
"roman": "xváliš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "бу́дзеш хвалі́ць",
"roman": "búdzješ xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "хва́ліць",
"roman": "xválicʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "бу́дзе хвалі́ць",
"roman": "búdzje xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "хва́лім",
"roman": "xválim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfective",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "бу́дзем хвалі́ць",
"roman": "búdzjem xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"imperfective",
"plural"
]
},
{
"form": "хва́ліце",
"roman": "xválicje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "бу́дзеце хвалі́ць",
"roman": "búdzjecje xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "хва́ляць",
"roman": "xváljacʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfective",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "бу́дуць хвалі́ць",
"roman": "búducʹ xvalícʹ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"imperfective",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "хвалі́",
"roman": "xvalí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́це",
"roman": "xvalícje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "хвалі́ў",
"roman": "xvalíw",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́лі",
"roman": "xvalíli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "хвалі́ла",
"roman": "xvalíla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́лі",
"roman": "xvalíli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "хвалі́ла",
"roman": "xvalíla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "хвалі́лі",
"roman": "xvalíli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"past",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "хвалі́ць",
"2": "impf",
"pf": "пахвалі́ць"
},
"expansion": "хвалі́ць • (xvalícʹ) impf (perfective пахвалі́ць)",
"name": "be-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "хвалі́ць<4c.impf.tr.ppp>"
},
"name": "be-conj"
}
],
"lang": "Belarusian",
"lang_code": "be",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Belarusian class 4 verbs",
"Belarusian class 4c verbs",
"Belarusian entries with incorrect language header",
"Belarusian imperfective verbs",
"Belarusian lemmas",
"Belarusian terms derived from Old East Slavic",
"Belarusian terms derived from Old Ruthenian",
"Belarusian terms derived from Proto-Slavic",
"Belarusian terms inherited from Old East Slavic",
"Belarusian terms inherited from Old Ruthenian",
"Belarusian terms inherited from Proto-Slavic",
"Belarusian terms suffixed with -іць",
"Belarusian terms with IPA pronunciation",
"Belarusian transitive verbs",
"Belarusian verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to praise, to commend, to compliment, to laud"
],
"links": [
[
"praise",
"praise#Verb"
],
[
"commend",
"commend"
],
[
"compliment",
"compliment"
],
[
"laud",
"laud"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to praise, to commend, to compliment, to laud"
],
"tags": [
"transitive"
],
"wikipedia": [
"be:Аляксандр Мікалаевіч Булыка"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[xvaˈlʲit͡sʲ]"
}
],
"word": "хваліць"
}
Download raw JSONL data for хваліць meaning in All languages combined (7.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.