"довличала" meaning in All languages combined

Verb [Bulgarian]

IPA: /d̪oˈvlitʃəɫə/
Head templates: {{bg-part form|довли́чала}} довли́чала (dovlíčala) Forms: довли́чала [canonical], dovlíčala [romanization]
  1. indefinite feminine singular past active aorist participle of довли́чам (dovlíčam) Tags: active, aorist, feminine, form-of, indefinite, participle, past, singular Form of: довли́чам (extra: dovlíčam)
    Sense id: довличала-bg-verb-WG8ZyMGB
  2. feminine singular past active imperfect participle of довли́чам (dovlíčam) Tags: active, feminine, form-of, imperfect, participle, past, singular Form of: довли́чам (extra: dovlíčam)
    Sense id: довличала-bg-verb-MEfvgUxG

Download JSON data for довличала meaning in All languages combined (1.8kB)

{
  "categories": [],
  "forms": [
    {
      "form": "довли́чала",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "dovlíčala",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "довли́чала"
      },
      "expansion": "довли́чала (dovlíčala)",
      "name": "bg-part form"
    }
  ],
  "lang": "Bulgarian",
  "lang_code": "bg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "extra": "dovlíčam",
          "word": "довли́чам"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite feminine singular past active aorist participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "id": "довличала-bg-verb-WG8ZyMGB",
      "raw_glosses": [
        "indefinite feminine singular past active aorist participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "aorist",
        "feminine",
        "form-of",
        "indefinite",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "extra": "dovlíčam",
          "word": "довли́чам"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine singular past active imperfect participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "id": "довличала-bg-verb-MEfvgUxG",
      "raw_glosses": [
        "feminine singular past active imperfect participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "form-of",
        "imperfect",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈvlitʃəɫə/"
    }
  ],
  "word": "довличала"
}
{
  "categories": [
    "Bulgarian non-lemma forms",
    "Bulgarian participle forms",
    "Bulgarian terms with IPA pronunciation",
    "Bulgarian verb forms"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "довли́чала",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "dovlíčala",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "довли́чала"
      },
      "expansion": "довли́чала (dovlíčala)",
      "name": "bg-part form"
    }
  ],
  "lang": "Bulgarian",
  "lang_code": "bg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Bulgarian participle forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "dovlíčam",
          "word": "довли́чам"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite feminine singular past active aorist participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "indefinite feminine singular past active aorist participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "aorist",
        "feminine",
        "form-of",
        "indefinite",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Bulgarian participle forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "dovlíčam",
          "word": "довли́чам"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine singular past active imperfect participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "feminine singular past active imperfect participle of довли́чам (dovlíčam)"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "form-of",
        "imperfect",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈvlitʃəɫə/"
    }
  ],
  "word": "довличала"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-30 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.