"добришува" meaning in All languages combined

Verb [Macedonian]

IPA: [dɔˈbriʃuva]
Head templates: {{mk-verb|impf|pf=добрише}} добришува (dobrišuva) impf (perfective добрише) Inflection templates: {{mk-conj-а|impf|добришув}}, {{mk-conj-table|a=impf|adj_ptc=добришуван|adv_ptc=добришувајќи|aori_1pl=добришувавме|aori_1sg=добришував|aori_2pl=добришувавте|aori_2sg=добришува|aori_3pl=добришуваа|aori_3sg=добришува|aori_l_f=добришувала|aori_l_m=добришувал|aori_l_n=добришувало|aori_l_pl=добришувале|impf_1pl=добришувавме|impf_1sg=добришував|impf_2pl=добришувавте|impf_2sg=добришуваше|impf_3pl=добришуваа|impf_3sg=добришуваше|impf_l_f=добришувала|impf_l_m=добришувал|impf_l_n=добришувало|impf_l_pl=добришувале|impr_pl=добришувајте|impr_sg=добришувај|noap=|pres_1pl=добришуваме|pres_1sg=добришувам|pres_2pl=добришувате|pres_2sg=добришуваш|pres_3pl=добришуваат|pres_3sg=добришува|prf_ptc=добришувано|refl=|title=present in -а|vnoun=добришување}} Forms: dobrišuva [romanization], добрише [perfective], добришувал [masculine], добришуван [adjectival, participle], добришувала [feminine], добришувајќи [adverbial, participle], добришувало [neuter], добришување [nominal-from-verb, nominalization], добришувале [plural], добришувано [participle, perfect], добришувам [first-person, present, singular], добришував [first-person, imperfect, singular], добришуваш [present, second-person, singular], добришуваше [imperfect, second-person, singular], добришувај [imperative, second-person, singular], добришува [present, singular, third-person], добришуваше [imperfect, singular, third-person], добришуваме [first-person, plural, present], добришувавме [first-person, imperfect, plural], добришувате [plural, present, second-person], добришувавте [imperfect, plural, second-person], добришувајте [imperative, plural, second-person], добришуваат [plural, present, third-person], добришуваа [imperfect, plural, third-person], сум добришувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам добришувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев добришувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав добришувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал добришувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе добришувам [future], ќе + present [future], ќе имам добришувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе добришував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав добришувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум добришувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал добришувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би добришувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал добришувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има], imperfective [word-tags], добришувал [masculine], добришуван [adjectival, participle], добришувала [feminine], добришувајќи [adverbial, participle], добришувало [neuter], добришување [nominal-from-verb, nominalization], добришувале [plural], добришувано [participle, perfect], добришувам [first-person, present, singular], добришував [first-person, imperfect, singular], добришуваш [present, second-person, singular], добришуваше [imperfect, second-person, singular], добришувај [imperative, second-person, singular], добришува [present, singular, third-person], добришуваше [imperfect, singular, third-person], добришуваме [first-person, plural, present], добришувавме [first-person, imperfect, plural], добришувате [plural, present, second-person], добришувавте [imperfect, plural, second-person], добришувајте [imperative, plural, second-person], добришуваат [plural, present, third-person], добришуваа [imperfect, plural, third-person], сум добришувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам добришувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев добришувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав добришувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал добришувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе добришувам [future], ќе + present [future], ќе имам добришувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе добришував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав добришувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум добришувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал добришувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би добришувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал добришувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има]
  1. (transitive, completive) to finish wiping, erasing Tags: completive, imperfective, transitive
    Sense id: добришува-mk-verb-74WzI6gE Categories (other): Macedonian verbs in -а

Inflected forms

Download JSON data for добришува meaning in All languages combined (17.5kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "dobrišuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "добрише",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добришување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добришување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "добрише"
      },
      "expansion": "добришува (dobrišuva) impf (perfective добрише)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "добришув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "добришуван",
        "adv_ptc": "добришувајќи",
        "aori_1pl": "добришувавме",
        "aori_1sg": "добришував",
        "aori_2pl": "добришувавте",
        "aori_2sg": "добришува",
        "aori_3pl": "добришуваа",
        "aori_3sg": "добришува",
        "aori_l_f": "добришувала",
        "aori_l_m": "добришувал",
        "aori_l_n": "добришувало",
        "aori_l_pl": "добришувале",
        "impf_1pl": "добришувавме",
        "impf_1sg": "добришував",
        "impf_2pl": "добришувавте",
        "impf_2sg": "добришуваше",
        "impf_3pl": "добришуваа",
        "impf_3sg": "добришуваше",
        "impf_l_f": "добришувала",
        "impf_l_m": "добришувал",
        "impf_l_n": "добришувало",
        "impf_l_pl": "добришувале",
        "impr_pl": "добришувајте",
        "impr_sg": "добришувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "добришуваме",
        "pres_1sg": "добришувам",
        "pres_2pl": "добришувате",
        "pres_2sg": "добришуваш",
        "pres_3pl": "добришуваат",
        "pres_3sg": "добришува",
        "prf_ptc": "добришувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "добришување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian verbs in -а",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to finish wiping, erasing"
      ],
      "id": "добришува-mk-verb-74WzI6gE",
      "raw_glosses": [
        "(transitive, completive) to finish wiping, erasing"
      ],
      "tags": [
        "completive",
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈbriʃuva]"
    }
  ],
  "word": "добришува"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "dobrišuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "добрише",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добришување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добришување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добришува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добришуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добришував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добришувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добришувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "добрише"
      },
      "expansion": "добришува (dobrišuva) impf (perfective добрише)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "добришув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "добришуван",
        "adv_ptc": "добришувајќи",
        "aori_1pl": "добришувавме",
        "aori_1sg": "добришував",
        "aori_2pl": "добришувавте",
        "aori_2sg": "добришува",
        "aori_3pl": "добришуваа",
        "aori_3sg": "добришува",
        "aori_l_f": "добришувала",
        "aori_l_m": "добришувал",
        "aori_l_n": "добришувало",
        "aori_l_pl": "добришувале",
        "impf_1pl": "добришувавме",
        "impf_1sg": "добришував",
        "impf_2pl": "добришувавте",
        "impf_2sg": "добришуваше",
        "impf_3pl": "добришуваа",
        "impf_3sg": "добришуваше",
        "impf_l_f": "добришувала",
        "impf_l_m": "добришувал",
        "impf_l_n": "добришувало",
        "impf_l_pl": "добришувале",
        "impr_pl": "добришувајте",
        "impr_sg": "добришувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "добришуваме",
        "pres_1sg": "добришувам",
        "pres_2pl": "добришувате",
        "pres_2sg": "добришуваш",
        "pres_3pl": "добришуваат",
        "pres_3sg": "добришува",
        "prf_ptc": "добришувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "добришување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian completive verbs",
        "Macedonian imperfective verbs",
        "Macedonian lemmas",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Macedonian transitive verbs",
        "Macedonian verbs",
        "Macedonian verbs in -а"
      ],
      "glosses": [
        "to finish wiping, erasing"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, completive) to finish wiping, erasing"
      ],
      "tags": [
        "completive",
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈbriʃuva]"
    }
  ],
  "word": "добришува"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-30 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.