"добричува" meaning in All languages combined

Verb [Macedonian]

IPA: [dɔˈbrit͡ʃuva]
Head templates: {{mk-verb|impf|pf=добричи}} добричува (dobričuva) impf (perfective добричи) Inflection templates: {{mk-conj-а|impf|добричув}}, {{mk-conj-table|a=impf|adj_ptc=добричуван|adv_ptc=добричувајќи|aori_1pl=добричувавме|aori_1sg=добричував|aori_2pl=добричувавте|aori_2sg=добричува|aori_3pl=добричуваа|aori_3sg=добричува|aori_l_f=добричувала|aori_l_m=добричувал|aori_l_n=добричувало|aori_l_pl=добричувале|impf_1pl=добричувавме|impf_1sg=добричував|impf_2pl=добричувавте|impf_2sg=добричуваше|impf_3pl=добричуваа|impf_3sg=добричуваше|impf_l_f=добричувала|impf_l_m=добричувал|impf_l_n=добричувало|impf_l_pl=добричувале|impr_pl=добричувајте|impr_sg=добричувај|noap=|pres_1pl=добричуваме|pres_1sg=добричувам|pres_2pl=добричувате|pres_2sg=добричуваш|pres_3pl=добричуваат|pres_3sg=добричува|prf_ptc=добричувано|refl=|title=present in -а|vnoun=добричување}} Forms: dobričuva [romanization], добричи [perfective], добричувал [masculine], добричуван [adjectival, participle], добричувала [feminine], добричувајќи [adverbial, participle], добричувало [neuter], добричување [nominal-from-verb, nominalization], добричувале [plural], добричувано [participle, perfect], добричувам [first-person, present, singular], добричував [first-person, imperfect, singular], добричуваш [present, second-person, singular], добричуваше [imperfect, second-person, singular], добричувај [imperative, second-person, singular], добричува [present, singular, third-person], добричуваше [imperfect, singular, third-person], добричуваме [first-person, plural, present], добричувавме [first-person, imperfect, plural], добричувате [plural, present, second-person], добричувавте [imperfect, plural, second-person], добричувајте [imperative, plural, second-person], добричуваат [plural, present, third-person], добричуваа [imperfect, plural, third-person], сум добричувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам добричувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев добричувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав добричувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал добричувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе добричувам [future], ќе + present [future], ќе имам добричувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе добричував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав добричувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум добричувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал добричувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би добричувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал добричувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има], imperfective [word-tags], добричувал [masculine], добричуван [adjectival, participle], добричувала [feminine], добричувајќи [adverbial, participle], добричувало [neuter], добричување [nominal-from-verb, nominalization], добричувале [plural], добричувано [participle, perfect], добричувам [first-person, present, singular], добричував [first-person, imperfect, singular], добричуваш [present, second-person, singular], добричуваше [imperfect, second-person, singular], добричувај [imperative, second-person, singular], добричува [present, singular, third-person], добричуваше [imperfect, singular, third-person], добричуваме [first-person, plural, present], добричувавме [first-person, imperfect, plural], добричувате [plural, present, second-person], добричувавте [imperfect, plural, second-person], добричувајте [imperative, plural, second-person], добричуваат [plural, present, third-person], добричуваа [imperfect, plural, third-person], сум добричувал [perfect], present of сум + imperfect l-participle [perfect], имам добричувано [perfect, има], present of има + perfect participle [perfect, има], бев добричувал [pluperfect], imperfect of сум + imperfect l-participle [pluperfect], имав добричувано [pluperfect, има], imperfect of има + perfect participle [pluperfect, има], сум имал добричувано [perfect, reported, има], perfect of има + perfect participle [perfect, reported, има], ќе добричувам [future], ќе + present [future], ќе имам добричувано [future, има], future of има + perfect participle [future, има], ќе добричував [past-future], ќе + imperfect [past-future], ќе имав добричувано [future, past, има], future in the past of има + perfect participle [future, past, има], ќе сум добричувал [future, reported], ќе + imperfect l-participle [future, reported], ќе сум имал добричувано [future, reported, има], future reported of има + perfect participle [future, reported, има], би добричувал [conditional], би + imperfect l-participle [conditional], би имал добричувано [conditional, има], conditional of има + perfect participle [conditional, има]
  1. (transitive, completive) to finish shaving Tags: completive, imperfective, transitive
    Sense id: добричува-mk-verb-w-ywfSJk Categories (other): Macedonian verbs in -а

Inflected forms

Download JSON data for добричува meaning in All languages combined (17.5kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "dobričuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "добричи",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добричување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добричување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "добричи"
      },
      "expansion": "добричува (dobričuva) impf (perfective добричи)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "добричув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "добричуван",
        "adv_ptc": "добричувајќи",
        "aori_1pl": "добричувавме",
        "aori_1sg": "добричував",
        "aori_2pl": "добричувавте",
        "aori_2sg": "добричува",
        "aori_3pl": "добричуваа",
        "aori_3sg": "добричува",
        "aori_l_f": "добричувала",
        "aori_l_m": "добричувал",
        "aori_l_n": "добричувало",
        "aori_l_pl": "добричувале",
        "impf_1pl": "добричувавме",
        "impf_1sg": "добричував",
        "impf_2pl": "добричувавте",
        "impf_2sg": "добричуваше",
        "impf_3pl": "добричуваа",
        "impf_3sg": "добричуваше",
        "impf_l_f": "добричувала",
        "impf_l_m": "добричувал",
        "impf_l_n": "добричувало",
        "impf_l_pl": "добричувале",
        "impr_pl": "добричувајте",
        "impr_sg": "добричувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "добричуваме",
        "pres_1sg": "добричувам",
        "pres_2pl": "добричувате",
        "pres_2sg": "добричуваш",
        "pres_3pl": "добричуваат",
        "pres_3sg": "добричува",
        "prf_ptc": "добричувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "добричување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Macedonian verbs in -а",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to finish shaving"
      ],
      "id": "добричува-mk-verb-w-ywfSJk",
      "raw_glosses": [
        "(transitive, completive) to finish shaving"
      ],
      "tags": [
        "completive",
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈbrit͡ʃuva]"
    }
  ],
  "word": "добричува"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "dobričuva",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "добричи",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добричување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfective",
      "source": "Conjugation title",
      "tags": [
        "word-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуван",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adjectival",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувала",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајќи",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувало",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "добричување",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувале",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваш",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувај",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "добричува",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваше",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавме",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувате",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувавте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричувајте",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваат",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "добричуваа",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "present of сум  + imperfect l-participle",
      "roman": "except in the 3ʳᵈ person",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "present of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "бев добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of сум + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "perfect of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричувам",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + present",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имам добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе добричував",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past-future"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе имав добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future in the past of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "past",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported"
      ]
    },
    {
      "form": "ќе сум имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "future reported of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "reported",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "би добричувал",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би + imperfect l-participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "би имал добричувано",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of има + perfect participle",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "има"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "pf": "добричи"
      },
      "expansion": "добричува (dobričuva) impf (perfective добричи)",
      "name": "mk-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "impf",
        "2": "добричув"
      },
      "name": "mk-conj-а"
    },
    {
      "args": {
        "a": "impf",
        "adj_ptc": "добричуван",
        "adv_ptc": "добричувајќи",
        "aori_1pl": "добричувавме",
        "aori_1sg": "добричував",
        "aori_2pl": "добричувавте",
        "aori_2sg": "добричува",
        "aori_3pl": "добричуваа",
        "aori_3sg": "добричува",
        "aori_l_f": "добричувала",
        "aori_l_m": "добричувал",
        "aori_l_n": "добричувало",
        "aori_l_pl": "добричувале",
        "impf_1pl": "добричувавме",
        "impf_1sg": "добричував",
        "impf_2pl": "добричувавте",
        "impf_2sg": "добричуваше",
        "impf_3pl": "добричуваа",
        "impf_3sg": "добричуваше",
        "impf_l_f": "добричувала",
        "impf_l_m": "добричувал",
        "impf_l_n": "добричувало",
        "impf_l_pl": "добричувале",
        "impr_pl": "добричувајте",
        "impr_sg": "добричувај",
        "noap": "",
        "pres_1pl": "добричуваме",
        "pres_1sg": "добричувам",
        "pres_2pl": "добричувате",
        "pres_2sg": "добричуваш",
        "pres_3pl": "добричуваат",
        "pres_3sg": "добричува",
        "prf_ptc": "добричувано",
        "refl": "",
        "title": "present in -а",
        "vnoun": "добричување"
      },
      "name": "mk-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Macedonian",
  "lang_code": "mk",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Macedonian completive verbs",
        "Macedonian imperfective verbs",
        "Macedonian lemmas",
        "Macedonian terms with IPA pronunciation",
        "Macedonian transitive verbs",
        "Macedonian verbs",
        "Macedonian verbs in -а"
      ],
      "glosses": [
        "to finish shaving"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, completive) to finish shaving"
      ],
      "tags": [
        "completive",
        "imperfective",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[dɔˈbrit͡ʃuva]"
    }
  ],
  "word": "добричува"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-30 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.