"wergirtin" meaning in Kurmancî

See wergirtin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /wɛɾɡɪɾˈtɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav
  1. bidestxistin, standin (nezame ne bi kotekî), bidestxweveanîn, peydakirin:
    Sense id: ku-wergirtin-ku-noun-aycvtZZv
  2. pejirandin, qebûlkirin, pêşwazîlêkirin:
    Sense id: ku-wergirtin-ku-noun-hmyc1oZm
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: Empfang [masculine] (Almanî), получа́ване (polučávane) [gender-neutral] (Bulgarî), прие́мане (priémane) [gender-neutral] (Bulgarî), modtagelse [common-gender] (Danmarkî), اِسْتِقْبَال (istiqbāl) [masculine] (Erebî), ստացում (stacʻum) (Ermenî), réception [feminine] (Fransî), vastaanotto (Fînî), recepción [masculine] (Galîsî), მიღება (miɣeba) (Gurcî), ontvangst (Holendî), 受付 (Japonî), 受理 (Japonî), 収容 (Japonî), 入会 (Japonî), 加入 (Japonî), 응접 (eungjeop) (Koreyî), receptiō [feminine] (Latînî), prijem (Latînî), doček (Latînî), при́ем (príem) [masculine] (Makedonî), സ്വീകരണം (svīkaraṇaṃ) (Malayalamî), 接收 (jiēshōu) (Mandarînî), átvétel (Mecarî), fogadás (Mecarî), mottakelse [masculine] (Norweciya bokmålî), ادراك (idrak) (Osmanî), odbiór [masculine] (Polonî), recepção [feminine] (Portugalî), приём (prijóm) [masculine] (Rusî), sprejem [masculine] (Slovenî), recepción [masculine] (Spanî), mottagande [gender-neutral] (Swêdî), derbyniad [masculine] (Weylsî), obdržení [gender-neutral] (Çekî), přijetí [gender-neutral] (Çekî), reception (Îngilîzî), ricevimento [masculine] (Îtalî)

Verb

IPA: /wɛɾɡɪɾˈtɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav
Etymology: Ji wer- + girtin. Forms: werdigirim [present], werdigirî [present], werdigire [present], werdigirin [present], wergire [imperative, singular], wergirin [imperative, plural], wergirt [past], wergirt [past], wergirt [past], wergirt [past], wer –gir– [root, present], wer –girt– [root, past], ez werdigirim [indicative, present, positive], ez wernagirim [indicative, present, negative], min wergirt [indicative, past, positive], min wernegirt [indicative, past, negative], tu werdigirî [indicative, present, positive], tu wernagirî [indicative, present, negative], te wergirt [indicative, past, positive], te wernegirt [indicative, past, negative], ew werdigire [indicative, present, positive], ew wernagire [indicative, present, negative], wê/wî wergirt [indicative, past, positive], wê/wî wernegirt [indicative, past, negative], em werdigirin [indicative, present, positive], em wernagirin [indicative, present, negative], me wergirt [indicative, past, positive], me wernegirt [indicative, past, negative], hûn werdigirin [indicative, present, positive], hûn wernagirin [indicative, present, negative], we wergirt [indicative, past, positive], we wernegirt [indicative, past, negative], ew werdigirin [indicative, present, positive], ew wernagirin [indicative, present, negative], wan wergirt [indicative, past, positive], wan wernegirt [indicative, past, negative], min werdigirt [imperfect, positive], min wernedigirt [imperfect, negative], min wergirtibû [positive], min wernegirtibû [negative], te werdigirt [imperfect, positive], te wernedigirt [imperfect, negative], te wergirtibû [positive], te wernegirtibû [negative], wê/wî werdigirt [imperfect, positive], wê/wî wernedigirt [imperfect, negative], wê/wî wergirtibû [positive], wê/wî wernegirtibû [negative], me werdigirt [imperfect, positive], me wernedigirt [imperfect, negative], me wergirtibû [positive], me wernegirtibû [negative], we werdigirt [imperfect, positive], we wernedigirt [imperfect, negative], we wergirtibû [positive], we wernegirtibû [negative], wan werdigirt [imperfect, positive], wan wernedigirt [imperfect, negative], wan wergirtibû [positive], wan wernegirtibû [negative], ez ê wergirim [future, positive], ez ê wernegirim [future, negative], minê wergirtibe [future, perfect, positive], minê wernegirtibe [future, perfect, negative], tu yê wergirî [future, positive], tu yê wernegirî [future, negative], teyê wergirtibe [future, perfect, positive], teyê wernegirtibe [future, perfect, negative], ew ê wergire [future, positive], ew ê wernegire [future, negative], wê/wîyê wergirtibe [future, perfect, positive], wê/wîyê wernegirtibe [future, perfect, negative], em ê wergirin [future, positive], em ê wernegirin [future, negative], meyê wergirtibe [future, perfect, positive], meyê wernegirtibe [future, perfect, negative], hûn ê wergirin [future, positive], hûn ê wernegirin [future, negative], weyê wergirtibe [future, perfect, positive], weyê wernegirtibe [future, perfect, negative], ew ê wergirin [future, positive], ew ê wernegirin [future, negative], wanê wergirtibe [future, perfect, positive], wanê wernegirtibe [future, perfect, negative], min wergirtiye [perfect, positive], min wernegirtiye [perfect, negative], min wergirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min wernegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te wergirtiye [perfect, positive], te wernegirtiye [perfect, negative], te wergirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te wernegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî wergirtiye [perfect, positive], wê/wî wernegirtiye [perfect, negative], wê/wî wergirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî wernegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me wergirtiye [perfect, positive], me wernegirtiye [perfect, negative], me wergirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me wernegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we wergirtiye [perfect, positive], we wernegirtiye [perfect, negative], we wergirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we wernegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan wergirtiye [perfect, positive], wan wernegirtiye [perfect, negative], wan wergirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan wernegirtibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez wergirim [present, subjunctive, positive], (bila) ez wernegirim [present, subjunctive, negative], (bila) min wergirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min wernegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu wergirî [present, subjunctive, positive], (bila) tu wernegirî [present, subjunctive, negative], (bila) te wergirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te wernegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew wergire [present, subjunctive, positive], (bila) ew wernegire [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî wergirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em wergirin [present, subjunctive, positive], (bila) em wernegirin [present, subjunctive, negative], (bila) me wergirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me wernegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn wergirin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn wernegirin [present, subjunctive, negative], (bila) we wergirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we wernegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew wergirin [present, subjunctive, positive], (bila) ew wernegirin [present, subjunctive, negative], (bila) wan wergirtibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan wernegirtibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min wergirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min wernegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min wergirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min wernegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te wergirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te wernegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te wergirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te wernegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî wergirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî wergirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me wergirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me wernegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me wergirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me wernegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we wergirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we wernegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we wergirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we wernegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan wergirta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan wernegirta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan wergirtibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan wernegirtibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê wergirta [present, conditional, positive], minê wernegirta [present, conditional, negative], minê wergirtibûya [preterite, conditional, positive], minê wernegirtibûya [preterite, conditional, negative], teyê wergirta [present, conditional, positive], teyê wernegirta [present, conditional, negative], teyê wergirtibûya [preterite, conditional, positive], teyê wernegirtibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê wergirta [present, conditional, positive], wê/wîyê wernegirta [present, conditional, negative], wê/wîyê wergirtibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê wernegirtibûya [preterite, conditional, negative], meyê wergirta [present, conditional, positive], meyê wernegirta [present, conditional, negative], meyê wergirtibûya [preterite, conditional, positive], meyê wernegirtibûya [preterite, conditional, negative], weyê wergirta [present, conditional, positive], weyê wernegirta [present, conditional, negative], weyê wergirtibûya [preterite, conditional, positive], weyê wernegirtibûya [preterite, conditional, negative], wanê wergirta [present, conditional, positive], wanê wernegirta [present, conditional, negative], wanê wergirtibûya [preterite, conditional, positive], wanê wernegirtibûya [preterite, conditional, negative], (tu) wergire [imperative, present, positive], (tu) wernegire [imperative, present, negative], (hûn) wergirin [imperative, present, positive], (hûn) wernegirin [imperative, present, negative], وهرگرتن, dagirtin, hilgirtin, jê girtin, ragirtin, vegirtin
  1. bi dest xistin, standin (nezame ne bi kotekî), bi dest xwe ve anîn, peyda kirin:
    Sense id: ku-wergirtin-ku-verb-J66zjtyD
  2. qebûl kirin, pejirandin, pêşwazî lê kirin:
    Sense id: ku-wergirtin-ku-verb-llKFSnYa
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: wergir, wergirî, wergirtî Translations: kry (Afrîkansî), ontvang (Afrîkansî), marr (Albanî), bekommen (Almanî), erhalten (Almanî), empfangen (Almanî), kriegen (Almanî), dixescu (Aromanî), dhixescu (Aromanî), recibir (Astûrî), almaq (Azerî), атры́мліваць (atrýmlivacʹ) (Belarusî), атрыма́ць (atrymácʹ) (Belarusî), পাওয়া (paoẏa) (Bengalî), получа́вам (polučávam) (Bulgarî), полу́ча (polúča) (Bulgarî), ခံ (hkam) (Burmayî), (Danmarkî), استقبل (istaʔbil) (Erebiya misrî), اِسْتَقْبَلَ (istaqbala) (Erebî), اِسْتَلَمَ (istalama) (Erebî), ստանալ (stanal) (Ermenî), ricevi (Esperantoyî), saama (Estonî), دریافت کردن (daryâft kardan) (Farisî), گرفتن (gereftan) (Farisî), receivre (Fransiya kevn), recevoir (Fransiya kevn), reçoivre (Fransiya kevn), recevoir (Fransî), ricevi (Friyolî), füünj (Frîsiya bakur), fu (Frîsiya bakur), saada (Fînî), faigh (Gaelîka skotî), recibir (Galîsî), 𐌰𐌽𐌳𐌽𐌹𐌼𐌰𐌽 (andniman) (Gotî), მიღება (miɣeba) (Gurcî), प्राप्त करना (prāpt karnā) (Hindî), अगवानी करना (agvānī karnā) (Hindî), ग्रहण करना (grahaṇ karnā) (Hindî), krijgen (Holendî), ontvangen (Holendî), 受け取る (Japonî), 貰う (Japonî), 受ける (Japonî), 頂く (Japonî), tampa (Javayiya kevn), tarima (Javayiya kevn), tampa (Javayî), kei (Kamberayî), 收到 (sau¹ dou³⁻²) (Kantonî), rebre (Katalanî), recebre (Katalanî), δέχομαι (dékhomai) (Kevn), chaskiy (Keçwayî), алуу (aluu) (Kirgizî), примити (Kirîlî), 받다 (batda) (Koreyî), rezever (Ladînî), saņemt (Latviyayî), recipiō (Latînî), accipiō (Latînî), primiti (Latînî), ຮັບ (hap) (Lawsî), gauti (Lîtwanî), до́бива (dóbiva) (Makedonî), до́бие (dóbie) (Makedonî), terima (Malezî), 收到 (shōudào) (Mandarînî), 接到 (jiēdào) (Mandarînî), ᠠᠯᡳᠮᠪᡳ (alimbi) (Mançûyî), tūtohi (Maorî), tūtohu (Maorî), kap (Mecarî), хүлээн авах (hüleen avah) (Mongolî), худалдаж авах (hudaldaž avah) (Mongolî), hwerewa (Ngazidja Comorian), uhundra (Ngazidja Comorian), r'chéver (Normandî), (Norweciya bokmålî), (Norweciya nînorskî), recebre (Oksîtaniya kevn), recebre (Oksîtanî), olmoq (Ozbekî), dostać (Polonî), otrzymać (Polonî), receber (Portugalî), алу (alu) (Qazaxî), primi (Romanyayî), recepționa (Romanyayî), получа́ть (polučátʹ) (Rusî), получи́ть (polučítʹ) (Rusî), dostať (Slovakî), obdržať (Slovakî), prejeti (Slovenî), pśiwześ (Sorbiya jêrîn), recibir (Spanî), pokea (Swahîlî), (Swêdî), ta emot (Swêdî), motta (Swêdî), erhålla (Swêdî), дарёфт кардан (daryoft kardan) (Tacikî), гирифтан (giriftan) (Tacikî), รับ (ráp) (Tayî), алырга (alırga) (Teterî), almak (Tirkmenî), almak (Tirkî), nhận (Viyetnamî), lĩnh (Viyetnamî), thu (Viyetnamî), cael (Weylsî), derbyn (Weylsî), ទទួល (tɔtuəl) (Ximêrî), מקבל זײַן (mkbl zayn) (Yidîşî), קריגן (krign) (Yidîşî), δέχομαι (déchomai) (Yûnanî), λαμβάνω (lamváno) (Yûnanî), nga (Zouyî), obdržet (Çekî), dostat (Çekî), קיבל (kibél) (Îbranî), receive (Îngilîzî), reciper (Înterlîngua), ad·cota (Îrlendiya kevn), faigh (Îrlendî), ricevere (Îtalî), (Îzlendî), отри́мувати (otrýmuvaty) (Ûkraynî), отри́мати (otrýmaty) (Ûkraynî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira wer-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"wergirtin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"girtin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"wergirtin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "wergir"
    },
    {
      "word": "wergirî"
    },
    {
      "word": "wergirtî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + girtin.",
  "forms": [
    {
      "form": "werdigirim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdigirî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdigire",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdigirin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wergire",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –gir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera wergirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –girt–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera wergirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez werdigirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez wernagirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu werdigirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu wernagirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdigire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernagire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em werdigirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em wernagirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn werdigirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn wernagirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdigirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernagirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wergirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wernegirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wergirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wernegirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wergire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernegire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wergirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wernegirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wergirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wernegirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wergire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernegire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wergirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wernegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wergirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wernegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wergirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) wergire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) wernegire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهرگرتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "dagirtin"
    },
    {
      "form": "hilgirtin"
    },
    {
      "form": "jê girtin"
    },
    {
      "form": "ragirtin"
    },
    {
      "form": "vegirtin"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·gir·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bi dest xistin, standin (nezame ne bi kotekî), bi dest xwe ve anîn, peyda kirin:"
      ],
      "id": "ku-wergirtin-ku-verb-J66zjtyD"
    },
    {
      "glosses": [
        "qebûl kirin, pejirandin, pêşwazî lê kirin:"
      ],
      "id": "ku-wergirtin-ku-verb-llKFSnYa"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɡɪɾˈtɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "kry"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "ontvang"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "marr"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bekommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erhalten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "empfangen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "kriegen"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dixescu"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dhixescu"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "recibir"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "almaq"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "atrýmlivacʹ",
      "word": "атры́мліваць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "atrymácʹ",
      "word": "атрыма́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "paoẏa",
      "word": "পাওয়া"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "polučávam",
      "word": "получа́вам"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "polúča",
      "word": "полу́ча"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "hkam",
      "word": "ခံ"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "obdržet"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "dostat"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "sau¹ dou³⁻²",
      "word": "收到"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shōudào",
      "word": "收到"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "jiēdào",
      "word": "接到"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "istaqbala",
      "word": "اِسْتَقْبَلَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "istalama",
      "word": "اِسْتَلَمَ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "istaʔbil",
      "word": "استقبل"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "stanal",
      "word": "ստանալ"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "ricevi"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "saama"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "daryâft kardan",
      "word": "دریافت کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "gereftan",
      "word": "گرفتن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "saada"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "receivre"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "recevoir"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "reçoivre"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "recevoir"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "ricevi"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "füünj"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "fu"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "faigh"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "recibir"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "andniman",
      "word": "𐌰𐌽𐌳𐌽𐌹𐌼𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "miɣeba",
      "word": "მიღება"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "prāpt karnā",
      "word": "प्राप्त करना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "agvānī karnā",
      "word": "अगवानी करना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "grahaṇ karnā",
      "word": "ग्रहण करना"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "krijgen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ontvangen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "kibél",
      "word": "קיבל"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "receive"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "reciper"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "faigh"
    },
    {
      "lang": "Îrlendiya kevn",
      "lang_code": "sga",
      "word": "ad·cota"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "ricevere"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "fá"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受け取る"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "貰う"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受ける"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "頂く"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "tampa"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "tarima"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "tampa"
    },
    {
      "lang": "Kamberayî",
      "lang_code": "xbr",
      "word": "kei"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "rebre"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "recebre"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "chaskiy"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "aluu",
      "word": "алуу"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "batda",
      "word": "받다"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "rezever"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "recipiō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "accipiō"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "saņemt"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "hap",
      "word": "ຮັບ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "gauti"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "dóbiva",
      "word": "до́бива"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "dóbie",
      "word": "до́бие"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "terima"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "alimbi",
      "word": "ᠠᠯᡳᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "tūtohi"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "tūtohu"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "kap"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hüleen avah",
      "word": "хүлээн авах"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hudaldaž avah",
      "word": "худалдаж авах"
    },
    {
      "lang": "Ngazidja Comorian",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "hwerewa"
    },
    {
      "lang": "Ngazidja Comorian",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "uhundra"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "r'chéver"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Oksîtaniya kevn",
      "lang_code": "pro",
      "word": "recebre"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "recebre"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "olmoq"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "dostać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "otrzymać"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "receber"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "alu",
      "word": "алу"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "primi"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "recepționa"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "polučátʹ",
      "word": "получа́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "polučítʹ",
      "word": "получи́ть"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "примити"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "primiti"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "dostať"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "obdržať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "prejeti"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "pśiwześ"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "recibir"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "pokea"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "ta emot"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "motta"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "erhålla"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "daryoft kardan",
      "word": "дарёфт кардан"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "giriftan",
      "word": "гирифтан"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "ráp",
      "word": "รับ"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "alırga",
      "word": "алырга"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "almak"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "almak"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "otrýmuvaty",
      "word": "отри́мувати"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "otrýmaty",
      "word": "отри́мати"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "nhận"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "lĩnh"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "thu"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "cael"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "derbyn"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "tɔtuəl",
      "word": "ទទួល"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "mkbl zayn",
      "word": "מקבל זײַן"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "krign",
      "word": "קריגן"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "déchomai",
      "word": "δέχομαι"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "lamváno",
      "word": "λαμβάνω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "dékhomai",
      "word": "δέχομαι"
    },
    {
      "lang": "Zouyî",
      "lang_code": "zom",
      "word": "nga"
    }
  ],
  "word": "wergirtin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·gir·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bidestxistin, standin (nezame ne bi kotekî), bidestxweveanîn, peydakirin:"
      ],
      "id": "ku-wergirtin-ku-noun-aycvtZZv"
    },
    {
      "glosses": [
        "pejirandin, qebûlkirin, pêşwazîlêkirin:"
      ],
      "id": "ku-wergirtin-ku-noun-hmyc1oZm"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɡɪɾˈtɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Empfang"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "polučávane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "получа́ване"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "priémane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "прие́мане"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "obdržení"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "přijetí"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "jiēshōu",
      "word": "接收"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "modtagelse"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "istiqbāl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "اِسْتِقْبَال"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "stacʻum",
      "word": "ստացում"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "vastaanotto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "réception"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "recepción"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "miɣeba",
      "word": "მიღება"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ontvangst"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "reception"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ricevimento"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受付"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受理"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "収容"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "入会"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "加入"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "eungjeop",
      "word": "응접"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "receptiō"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "príem",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "при́ем"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "svīkaraṇaṃ",
      "word": "സ്വീകരണം"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "átvétel"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "fogadás"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "mottakelse"
    },
    {
      "lang": "Osmanî",
      "lang_code": "ota",
      "roman": "idrak",
      "word": "ادراك"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "odbiór"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "recepção"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "prijóm",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "приём"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "prijem"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "doček"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "sprejem"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "recepción"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "mottagande"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "derbyniad"
    }
  ],
  "word": "wergirtin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira wer-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"wergirtin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"girtin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"wergirtin\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "wergir"
    },
    {
      "word": "wergirî"
    },
    {
      "word": "wergirtî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + girtin.",
  "forms": [
    {
      "form": "werdigirim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdigirî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdigire",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdigirin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wergire",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wergirt",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –gir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera wergirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –girt–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera wergirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez werdigirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez wernagirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu werdigirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu wernagirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdigire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernagire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em werdigirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em wernagirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn werdigirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn wernagirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdigirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernagirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedigirt",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirtibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wergirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wernegirim",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wergirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wernegirî",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wergire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernegire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wergirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernegirtibe",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirtiye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wergirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernegirtibûye",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wergirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wernegirim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wergirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wernegirî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wergire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernegire",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wergirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wernegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wergirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wernegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wergirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernegirin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wergirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernegirtibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wergirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernegirta",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wergirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernegirtibûya",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wergirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernegirta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wergirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernegirtibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) wergire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) wernegire",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wergirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wernegirin",
      "source": "Tewandin:wergirtin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهرگرتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "dagirtin"
    },
    {
      "form": "hilgirtin"
    },
    {
      "form": "jê girtin"
    },
    {
      "form": "ragirtin"
    },
    {
      "form": "vegirtin"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·gir·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bi dest xistin, standin (nezame ne bi kotekî), bi dest xwe ve anîn, peyda kirin:"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "qebûl kirin, pejirandin, pêşwazî lê kirin:"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɡɪɾˈtɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "kry"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "ontvang"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "marr"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bekommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erhalten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "empfangen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "kriegen"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dixescu"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dhixescu"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "recibir"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "almaq"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "atrýmlivacʹ",
      "word": "атры́мліваць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "atrymácʹ",
      "word": "атрыма́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "paoẏa",
      "word": "পাওয়া"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "polučávam",
      "word": "получа́вам"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "polúča",
      "word": "полу́ча"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "hkam",
      "word": "ခံ"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "obdržet"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "dostat"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "sau¹ dou³⁻²",
      "word": "收到"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shōudào",
      "word": "收到"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "jiēdào",
      "word": "接到"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "istaqbala",
      "word": "اِسْتَقْبَلَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "istalama",
      "word": "اِسْتَلَمَ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "istaʔbil",
      "word": "استقبل"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "stanal",
      "word": "ստանալ"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "ricevi"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "saama"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "daryâft kardan",
      "word": "دریافت کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "gereftan",
      "word": "گرفتن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "saada"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "receivre"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "recevoir"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "reçoivre"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "recevoir"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "ricevi"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "füünj"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "fu"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "faigh"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "recibir"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "andniman",
      "word": "𐌰𐌽𐌳𐌽𐌹𐌼𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "miɣeba",
      "word": "მიღება"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "prāpt karnā",
      "word": "प्राप्त करना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "agvānī karnā",
      "word": "अगवानी करना"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "grahaṇ karnā",
      "word": "ग्रहण करना"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "krijgen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ontvangen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "kibél",
      "word": "קיבל"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "receive"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "reciper"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "faigh"
    },
    {
      "lang": "Îrlendiya kevn",
      "lang_code": "sga",
      "word": "ad·cota"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "ricevere"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "fá"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受け取る"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "貰う"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受ける"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "頂く"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "tampa"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "tarima"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "tampa"
    },
    {
      "lang": "Kamberayî",
      "lang_code": "xbr",
      "word": "kei"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "rebre"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "recebre"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "chaskiy"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "aluu",
      "word": "алуу"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "batda",
      "word": "받다"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "rezever"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "recipiō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "accipiō"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "saņemt"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "hap",
      "word": "ຮັບ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "gauti"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "dóbiva",
      "word": "до́бива"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "dóbie",
      "word": "до́бие"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "terima"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "alimbi",
      "word": "ᠠᠯᡳᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "tūtohi"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "tūtohu"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "kap"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hüleen avah",
      "word": "хүлээн авах"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "hudaldaž avah",
      "word": "худалдаж авах"
    },
    {
      "lang": "Ngazidja Comorian",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "hwerewa"
    },
    {
      "lang": "Ngazidja Comorian",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "uhundra"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "r'chéver"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Oksîtaniya kevn",
      "lang_code": "pro",
      "word": "recebre"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "recebre"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "olmoq"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "dostać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "otrzymać"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "receber"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "alu",
      "word": "алу"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "primi"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "recepționa"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "polučátʹ",
      "word": "получа́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "polučítʹ",
      "word": "получи́ть"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "примити"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "primiti"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "dostať"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "obdržať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "prejeti"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "pśiwześ"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "recibir"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "pokea"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "få"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "ta emot"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "motta"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "erhålla"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "daryoft kardan",
      "word": "дарёфт кардан"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "giriftan",
      "word": "гирифтан"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "ráp",
      "word": "รับ"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "alırga",
      "word": "алырга"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "almak"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "almak"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "otrýmuvaty",
      "word": "отри́мувати"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "otrýmaty",
      "word": "отри́мати"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "nhận"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "lĩnh"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "thu"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "cael"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "derbyn"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "tɔtuəl",
      "word": "ទទួល"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "mkbl zayn",
      "word": "מקבל זײַן"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "krign",
      "word": "קריגן"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "déchomai",
      "word": "δέχομαι"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "lamváno",
      "word": "λαμβάνω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "dékhomai",
      "word": "δέχομαι"
    },
    {
      "lang": "Zouyî",
      "lang_code": "zom",
      "word": "nga"
    }
  ],
  "word": "wergirtin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "wer·gir·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bidestxistin, standin (nezame ne bi kotekî), bidestxweveanîn, peydakirin:"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "pejirandin, qebûlkirin, pêşwazîlêkirin:"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɡɪɾˈtɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/3a/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-wergirtin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-wergirtin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "Empfang"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "polučávane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "получа́ване"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "priémane",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "прие́мане"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "obdržení"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "přijetí"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "jiēshōu",
      "word": "接收"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "modtagelse"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "istiqbāl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "اِسْتِقْبَال"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "stacʻum",
      "word": "ստացում"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "vastaanotto"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "réception"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "recepción"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "miɣeba",
      "word": "მიღება"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "ontvangst"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "reception"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "ricevimento"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受付"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "受理"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "収容"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "入会"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "加入"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "eungjeop",
      "word": "응접"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "receptiō"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "príem",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "при́ем"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "svīkaraṇaṃ",
      "word": "സ്വീകരണം"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "átvétel"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "fogadás"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "mottakelse"
    },
    {
      "lang": "Osmanî",
      "lang_code": "ota",
      "roman": "idrak",
      "word": "ادراك"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "odbiór"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "recepção"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "prijóm",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "приём"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "prijem"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "doček"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "sprejem"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "recepción"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "mottagande"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "derbyniad"
    }
  ],
  "word": "wergirtin"
}

Download raw JSONL data for wergirtin meaning in Kurmancî (37.5kB)

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "wergirtin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "wergirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "wergirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "wergirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "wergirtin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "wergirtin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "wergirtin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.