See ruxandin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên bêetîmolojî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "ruxandî" }, { "word": "ruxîner" }, { "word": "ruxînerî" }, { "word": "ruxîninde" }, { "word": "ruxînindehî" }, { "word": "ruxînindetî" }, { "word": "ruxînindeyî" } ], "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.", "forms": [ { "form": "diruxînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "diruxînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "diruxîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "diruxînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "biruxîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "biruxînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–ruxîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–ruxand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez diruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu diruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew diruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em diruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn diruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew diruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê biruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê neruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê biruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê neruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê biruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez biruxînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez neruxînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu biruxînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu neruxînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew biruxîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neruxîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em biruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em neruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn biruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn neruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew biruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) biruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) neruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "روخاندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "rixandin" }, { "form": "roxandin" }, { "form": "rûxandin" } ], "hyphenation": "ru·xan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "ruxîn" } ], "senses": [ { "glosses": [ "Bidawîanîna hebûna tiştekî bi rêya xirabkirinê." ], "id": "ku-ruxandin-ku-verb-QTQb8XYJ" } ], "sounds": [ { "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "rûxandin", "word": "ڕووخاندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "hellweşandin", "word": "هەڵوەشاندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "tepandin", "word": "تەپاندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "rmandin", "word": "ڕماندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "helltekandin", "word": "هەڵتەکاندن" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "umreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "vernichten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "zerstören" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "abreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "niederreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "zunichte machen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "zugründe richten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "untergraben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ruinieren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Niederwerfung" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "ødelægge" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "detrui" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "روخوانی کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فروپاشاندن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فروپاشیدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "متلاشی شدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "متلاشی کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فروپاشی" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "beina fyri" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "spilla" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "leggja í oyði" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "détruire" }, { "lang": "Frîsî", "lang_code": "fy", "word": "ferneatigje" }, { "lang": "Frîsî", "lang_code": "fy", "word": "ferniele" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "vernielen" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "vernietigen" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "verwoesten" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "abreotan" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "adilgian" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "adilegian" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "fordon" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "toweorpan" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "destroy" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "ruin" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demolish" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "dash" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "overthrow" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "quash" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "annihilate" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "destruction" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "unbuild" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "downthrow" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demolishing" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "eviscerate" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demolishment" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "total" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "distruggere" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "word": "destruir" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "annihilare" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "annullare" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "rombol" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "ront" }, { "lang": "Papyamentoyî", "lang_code": "pap", "word": "destrosá" }, { "lang": "Papyamentoyî", "lang_code": "pap", "word": "destruí" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "niszczyć" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "defazer" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "demolir" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "destruir" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "subverter" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "word": "distruge" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "word": "strica" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "destruir" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "förinta" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "förstöra" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yıkmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yok etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "bozmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çöktürmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "göçertme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "göçertmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "göçürme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahrip etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yıkış" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yıkma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çöktürme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahrif etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çökertmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahribat" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yerle bir etmek" } ], "word": "ruxandin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên bêetîmolojî", "parents": [], "source": "w" } ], "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.", "hyphenation": "ru·xan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-ruxandin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "ruxandin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî", "Peyvên bêetîmolojî", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "ruxandî" }, { "word": "ruxîner" }, { "word": "ruxînerî" }, { "word": "ruxîninde" }, { "word": "ruxînindehî" }, { "word": "ruxînindetî" }, { "word": "ruxînindeyî" } ], "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.", "forms": [ { "form": "diruxînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "diruxînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "diruxîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "diruxînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "biruxîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "biruxînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ruxand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–ruxîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–ruxand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez diruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu diruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew diruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em diruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn diruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew diruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan ruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan neruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan diruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nediruxand", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan neruxandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê biruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê neruxînim", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê biruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê neruxînî", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê biruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê ruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê neruxandibe", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan neruxandiye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan ruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neruxandibûye", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez biruxînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez neruxînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu biruxînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu neruxînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew biruxîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neruxîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em biruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em neruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn biruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn neruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew biruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neruxînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neruxandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan biruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neruxanda", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neruxandibûya", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê biruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neruxanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê ruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neruxandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) biruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) neruxîne", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) biruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) neruxînin", "source": "Tewandin:ruxandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "روخاندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "rixandin" }, { "form": "roxandin" }, { "form": "rûxandin" } ], "hyphenation": "ru·xan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "ruxîn" } ], "senses": [ { "glosses": [ "Bidawîanîna hebûna tiştekî bi rêya xirabkirinê." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "rûxandin", "word": "ڕووخاندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "hellweşandin", "word": "هەڵوەشاندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "tepandin", "word": "تەپاندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "rmandin", "word": "ڕماندن" }, { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "roman": "helltekandin", "word": "هەڵتەکاندن" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "umreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "vernichten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "zerstören" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "abreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "niederreißen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "zunichte machen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "zugründe richten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "untergraben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ruinieren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Niederwerfung" }, { "lang": "Danmarkî", "lang_code": "da", "word": "ødelægge" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "detrui" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "روخوانی کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فروپاشاندن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فروپاشیدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "متلاشی شدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "متلاشی کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فروپاشی" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "beina fyri" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "spilla" }, { "lang": "Ferî", "lang_code": "fo", "word": "leggja í oyði" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "détruire" }, { "lang": "Frîsî", "lang_code": "fy", "word": "ferneatigje" }, { "lang": "Frîsî", "lang_code": "fy", "word": "ferniele" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "vernielen" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "vernietigen" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "verwoesten" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "abreotan" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "adilgian" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "adilegian" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "fordon" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "toweorpan" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "destroy" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "ruin" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demolish" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "dash" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "overthrow" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "quash" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "annihilate" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "destruction" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "unbuild" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "downthrow" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demolishing" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "eviscerate" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demolishment" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "total" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "distruggere" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "word": "destruir" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "annihilare" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "annullare" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "rombol" }, { "lang": "Mecarî", "lang_code": "hu", "word": "ront" }, { "lang": "Papyamentoyî", "lang_code": "pap", "word": "destrosá" }, { "lang": "Papyamentoyî", "lang_code": "pap", "word": "destruí" }, { "lang": "Polonî", "lang_code": "pl", "word": "niszczyć" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "defazer" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "demolir" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "destruir" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "subverter" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "word": "distruge" }, { "lang": "Romanyayî", "lang_code": "ro", "word": "strica" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "destruir" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "förinta" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "förstöra" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yıkmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yok etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "bozmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çöktürmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "göçertme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "göçertmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "göçürme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahrip etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yıkış" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yıkma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çöktürme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahrif etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çökertmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahribat" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yerle bir etmek" } ], "word": "ruxandin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî", "Peyvên bêetîmolojî" ], "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.", "hyphenation": "ru·xan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "ruxandin" }
Download raw JSONL data for ruxandin meaning in Kurmancî (30.9kB)
{ "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ruxandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ruxandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ruxandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ruxandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ruxandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ruxandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ruxandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ruxandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/156", "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted", "path": [ "ruxandin", "Template:deng", "#tag", "#tag" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Bilêvkirin", "title": "ruxandin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.