"ruxandin" meaning in Kurmancî

See ruxandin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /rʊxɑːnˈdɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav
Etymology: : Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka "biguhêre" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-ruxandin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /rʊxɑːnˈdɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav
Etymology: : Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka "biguhêre" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse. Forms: diruxînim [present], diruxînî [present], diruxîne [present], diruxînin [present], biruxîne [imperative, singular], biruxînin [imperative, plural], ruxand [past], ruxand [past], ruxand [past], ruxand [past], –ruxîn– [root, present], –ruxand– [root, past], ez diruxînim [indicative, present, positive], ez naruxînim [indicative, present, negative], min ruxand [indicative, past, positive], min neruxand [indicative, past, negative], tu diruxînî [indicative, present, positive], tu naruxînî [indicative, present, negative], te ruxand [indicative, past, positive], te neruxand [indicative, past, negative], ew diruxîne [indicative, present, positive], ew naruxîne [indicative, present, negative], wê/wî ruxand [indicative, past, positive], wê/wî neruxand [indicative, past, negative], em diruxînin [indicative, present, positive], em naruxînin [indicative, present, negative], me ruxand [indicative, past, positive], me neruxand [indicative, past, negative], hûn diruxînin [indicative, present, positive], hûn naruxînin [indicative, present, negative], we ruxand [indicative, past, positive], we neruxand [indicative, past, negative], ew diruxînin [indicative, present, positive], ew naruxînin [indicative, present, negative], wan ruxand [indicative, past, positive], wan neruxand [indicative, past, negative], min diruxand [imperfect, positive], min nediruxand [imperfect, negative], min ruxandibû [positive], min neruxandibû [negative], te diruxand [imperfect, positive], te nediruxand [imperfect, negative], te ruxandibû [positive], te neruxandibû [negative], wê/wî diruxand [imperfect, positive], wê/wî nediruxand [imperfect, negative], wê/wî ruxandibû [positive], wê/wî neruxandibû [negative], me diruxand [imperfect, positive], me nediruxand [imperfect, negative], me ruxandibû [positive], me neruxandibû [negative], we diruxand [imperfect, positive], we nediruxand [imperfect, negative], we ruxandibû [positive], we neruxandibû [negative], wan diruxand [imperfect, positive], wan nediruxand [imperfect, negative], wan ruxandibû [positive], wan neruxandibû [negative], ez ê biruxînim [future, positive], ez ê neruxînim [future, negative], minê ruxandibe [future, perfect, positive], minê neruxandibe [future, perfect, negative], tu yê biruxînî [future, positive], tu yê neruxînî [future, negative], teyê ruxandibe [future, perfect, positive], teyê neruxandibe [future, perfect, negative], ew ê biruxîne [future, positive], ew ê neruxîne [future, negative], wê/wîyê ruxandibe [future, perfect, positive], wê/wîyê neruxandibe [future, perfect, negative], em ê biruxînin [future, positive], em ê neruxînin [future, negative], meyê ruxandibe [future, perfect, positive], meyê neruxandibe [future, perfect, negative], hûn ê biruxînin [future, positive], hûn ê neruxînin [future, negative], weyê ruxandibe [future, perfect, positive], weyê neruxandibe [future, perfect, negative], ew ê biruxînin [future, positive], ew ê neruxînin [future, negative], wanê ruxandibe [future, perfect, positive], wanê neruxandibe [future, perfect, negative], min ruxandiye [perfect, positive], min neruxandiye [perfect, negative], min ruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min neruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te ruxandiye [perfect, positive], te neruxandiye [perfect, negative], te ruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te neruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî ruxandiye [perfect, positive], wê/wî neruxandiye [perfect, negative], wê/wî ruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî neruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me ruxandiye [perfect, positive], me neruxandiye [perfect, negative], me ruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me neruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we ruxandiye [perfect, positive], we neruxandiye [perfect, negative], we ruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we neruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan ruxandiye [perfect, positive], wan neruxandiye [perfect, negative], wan ruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan neruxandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez biruxînim [present, subjunctive, positive], (bila) ez neruxînim [present, subjunctive, negative], (bila) min ruxandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min neruxandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu biruxînî [present, subjunctive, positive], (bila) tu neruxînî [present, subjunctive, negative], (bila) te ruxandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te neruxandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew biruxîne [present, subjunctive, positive], (bila) ew neruxîne [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî ruxandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neruxandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em biruxînin [present, subjunctive, positive], (bila) em neruxînin [present, subjunctive, negative], (bila) me ruxandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me neruxandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn biruxînin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn neruxînin [present, subjunctive, negative], (bila) we ruxandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we neruxandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew biruxînin [present, subjunctive, positive], (bila) ew neruxînin [present, subjunctive, negative], (bila) wan ruxandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan neruxandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min biruxanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min neruxanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min ruxandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min neruxandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te biruxanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te neruxanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te ruxandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te neruxandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî biruxanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neruxanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî ruxandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neruxandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me biruxanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me neruxanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me ruxandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me neruxandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we biruxanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we neruxanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we ruxandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we neruxandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan biruxanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan neruxanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan ruxandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan neruxandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê biruxanda [present, conditional, positive], minê neruxanda [present, conditional, negative], minê ruxandibûya [preterite, conditional, positive], minê neruxandibûya [preterite, conditional, negative], teyê biruxanda [present, conditional, positive], teyê neruxanda [present, conditional, negative], teyê ruxandibûya [preterite, conditional, positive], teyê neruxandibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê biruxanda [present, conditional, positive], wê/wîyê neruxanda [present, conditional, negative], wê/wîyê ruxandibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê neruxandibûya [preterite, conditional, negative], meyê biruxanda [present, conditional, positive], meyê neruxanda [present, conditional, negative], meyê ruxandibûya [preterite, conditional, positive], meyê neruxandibûya [preterite, conditional, negative], weyê biruxanda [present, conditional, positive], weyê neruxanda [present, conditional, negative], weyê ruxandibûya [preterite, conditional, positive], weyê neruxandibûya [preterite, conditional, negative], wanê biruxanda [present, conditional, positive], wanê neruxanda [present, conditional, negative], wanê ruxandibûya [preterite, conditional, positive], wanê neruxandibûya [preterite, conditional, negative], (tu) biruxîne [imperative, present, positive], (tu) neruxîne [imperative, present, negative], (hûn) biruxînin [imperative, present, positive], (hûn) neruxînin [imperative, present, negative], روخاندن, rixandin, roxandin, rûxandin
  1. Bidawîanîna hebûna tiştekî bi rêya xirabkirinê.
    Sense id: ku-ruxandin-ku-verb-QTQb8XYJ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ruxandî, ruxîner, ruxînerî, ruxîninde, ruxînindehî, ruxînindetî, ruxînindeyî Related terms: ruxîn Translations: umreißen (Almanî), vernichten (Almanî), zerstören (Almanî), einreißen (Almanî), abreißen (Almanî), niederreißen (Almanî), zunichte machen (Almanî), zugründe richten (Almanî), untergraben (Almanî), ruinieren (Almanî), Niederwerfung [feminine] (Almanî), ødelægge (Danmarkî), detrui (Esperantoyî), روخوانی کردن (Farisî), فروپاشاندن (Farisî), فروپاشیدن (Farisî), متلاشی شدن (Farisî), متلاشی کردن (Farisî), فروپاشی (Farisî), beina fyri (Ferî), spilla (Ferî), leggja í oyði (Ferî), détruire (Fransî), ferneatigje (Frîsî), ferniele (Frîsî), vernielen (Holendî), vernietigen (Holendî), verwoesten (Holendî), destruir (Katalanî), annihilare (Latînî), annullare (Latînî), rombol (Mecarî), ront (Mecarî), destrosá (Papyamentoyî), destruí (Papyamentoyî), niszczyć (Polonî), defazer (Portugalî), demolir (Portugalî), destruir (Portugalî), subverter (Portugalî), distruge (Romanyayî), strica (Romanyayî), ڕووخاندن (rûxandin) (Soranî), هەڵوەشاندن (hellweşandin) (Soranî), تەپاندن (tepandin) (Soranî), ڕماندن (rmandin) (Soranî), هەڵتەکاندن (helltekandin) (Soranî), destruir (Spanî), förinta (Swêdî), förstöra (Swêdî), yıkmak (Tirkî), yok etmek (Tirkî), bozmak (Tirkî), çöktürmek (Tirkî), göçertme (Tirkî), göçertmek (Tirkî), göçürme (Tirkî), tahrip etmek (Tirkî), yıkış (Tirkî), yıkma (Tirkî), çöktürme (Tirkî), tahrif etmek (Tirkî), çökertmek (Tirkî), tahribat (Tirkî), yerle bir etmek (Tirkî), abreotan (Îngilîziya kevn), adilgian (Îngilîziya kevn), adilegian (Îngilîziya kevn), fordon (Îngilîziya kevn), toweorpan (Îngilîziya kevn), destroy (Îngilîzî), ruin (Îngilîzî), demolish (Îngilîzî), dash (Îngilîzî), overthrow (Îngilîzî), quash (Îngilîzî), annihilate (Îngilîzî), destruction (Îngilîzî), unbuild (Îngilîzî), downthrow (Îngilîzî), demolishing (Îngilîzî), eviscerate (Îngilîzî), demolishment (Îngilîzî), total (Îngilîzî), distruggere (Îtalî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên bêetîmolojî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ruxandî"
    },
    {
      "word": "ruxîner"
    },
    {
      "word": "ruxînerî"
    },
    {
      "word": "ruxîninde"
    },
    {
      "word": "ruxînindehî"
    },
    {
      "word": "ruxînindetî"
    },
    {
      "word": "ruxînindeyî"
    }
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "forms": [
    {
      "form": "diruxînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diruxînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diruxîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diruxînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "biruxîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "biruxînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–ruxîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–ruxand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez diruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez naruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu diruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu naruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê biruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê neruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê biruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê neruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez biruxînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez neruxînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu biruxînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu neruxînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biruxîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neruxîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em neruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn neruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) biruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) neruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "روخاندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "rixandin"
    },
    {
      "form": "roxandin"
    },
    {
      "form": "rûxandin"
    }
  ],
  "hyphenation": "ru·xan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "ruxîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Bidawîanîna hebûna tiştekî bi rêya xirabkirinê."
      ],
      "id": "ku-ruxandin-ku-verb-QTQb8XYJ"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "rûxandin",
      "word": "ڕووخاندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "hellweşandin",
      "word": "هەڵوەشاندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "tepandin",
      "word": "تەپاندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "rmandin",
      "word": "ڕماندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "helltekandin",
      "word": "هەڵتەکاندن"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "umreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "vernichten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zerstören"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "niederreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zunichte machen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zugründe richten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "untergraben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ruinieren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Niederwerfung"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "ødelægge"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "detrui"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "روخوانی کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فروپاشاندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فروپاشیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "متلاشی شدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "متلاشی کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فروپاشی"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "beina fyri"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "spilla"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "leggja í oyði"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "détruire"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ferneatigje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ferniele"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vernielen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vernietigen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "verwoesten"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "abreotan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "adilgian"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "adilegian"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "fordon"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "toweorpan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "destroy"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ruin"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demolish"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "dash"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "overthrow"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "quash"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "annihilate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "destruction"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "unbuild"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "downthrow"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demolishing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "eviscerate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demolishment"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "total"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "distruggere"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "destruir"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "annihilare"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "annullare"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "rombol"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "ront"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "destrosá"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "destruí"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "niszczyć"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "defazer"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "demolir"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "destruir"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "subverter"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "distruge"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "strica"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "destruir"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "förinta"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "förstöra"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yıkmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yok etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bozmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çöktürmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göçertme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göçertmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göçürme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahrip etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yıkış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yıkma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çöktürme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahrif etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çökertmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahribat"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yerle bir etmek"
    }
  ],
  "word": "ruxandin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên bêetîmolojî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "hyphenation": "ru·xan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-ruxandin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "ruxandin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên bêetîmolojî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"ruxandin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ruxandî"
    },
    {
      "word": "ruxîner"
    },
    {
      "word": "ruxînerî"
    },
    {
      "word": "ruxîninde"
    },
    {
      "word": "ruxînindehî"
    },
    {
      "word": "ruxînindetî"
    },
    {
      "word": "ruxînindeyî"
    }
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "forms": [
    {
      "form": "diruxînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diruxînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diruxîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diruxînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "biruxîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "biruxînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ruxand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–ruxîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–ruxand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera ruxandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez diruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez naruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu diruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu naruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan diruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nediruxand",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê biruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê neruxînim",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê biruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê neruxînî",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neruxandibe",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxandiye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neruxandibûye",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez biruxînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez neruxînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu biruxînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu neruxînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biruxîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neruxîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em neruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn neruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neruxînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neruxandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan biruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neruxanda",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neruxandibûya",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê biruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neruxanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neruxandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) biruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) neruxîne",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) neruxînin",
      "source": "Tewandin:ruxandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "روخاندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "rixandin"
    },
    {
      "form": "roxandin"
    },
    {
      "form": "rûxandin"
    }
  ],
  "hyphenation": "ru·xan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "ruxîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Bidawîanîna hebûna tiştekî bi rêya xirabkirinê."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "rûxandin",
      "word": "ڕووخاندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "hellweşandin",
      "word": "هەڵوەشاندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "tepandin",
      "word": "تەپاندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "rmandin",
      "word": "ڕماندن"
    },
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "roman": "helltekandin",
      "word": "هەڵتەکاندن"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "umreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "vernichten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zerstören"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "niederreißen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zunichte machen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "zugründe richten"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "untergraben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ruinieren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Niederwerfung"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "ødelægge"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "detrui"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "روخوانی کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فروپاشاندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فروپاشیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "متلاشی شدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "متلاشی کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فروپاشی"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "beina fyri"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "spilla"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "leggja í oyði"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "détruire"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ferneatigje"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "ferniele"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vernielen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "vernietigen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "verwoesten"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "abreotan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "adilgian"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "adilegian"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "fordon"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "toweorpan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "destroy"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ruin"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demolish"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "dash"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "overthrow"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "quash"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "annihilate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "destruction"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "unbuild"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "downthrow"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demolishing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "eviscerate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demolishment"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "total"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "distruggere"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "destruir"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "annihilare"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "annullare"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "rombol"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "ront"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "destrosá"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "destruí"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "niszczyć"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "defazer"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "demolir"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "destruir"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "subverter"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "distruge"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "strica"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "destruir"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "förinta"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "förstöra"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yıkmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yok etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bozmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çöktürmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göçertme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göçertmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göçürme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahrip etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yıkış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yıkma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çöktürme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahrif etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çökertmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahribat"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yerle bir etmek"
    }
  ],
  "word": "ruxandin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên bêetîmolojî"
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "hyphenation": "ru·xan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rʊxɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/06/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Key_Mîrza-ruxandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Key Mîrza-ruxandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "ruxandin"
}

Download raw JSONL data for ruxandin meaning in Kurmancî (30.9kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "ruxandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "ruxandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "ruxandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "ruxandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "ruxandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "ruxandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "ruxandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "ruxandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "ruxandin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "ruxandin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.