"barandin" meaning in Kurmancî

See barandin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /bɑːɾɑːnˈdɪn/
Etymology: : Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka "biguhêre" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-barandin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /bɑːɾɑːnˈdɪn/
Etymology: : Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka "biguhêre" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse. Forms: dibarînim [present], dibarînî [present], dibarîne [present], dibarînin [present], bibarîne [imperative, singular], bibarînin [imperative, plural], barand [past], barand [past], barand [past], barand [past], –barîn– [root, present], –barand– [root, past], ez dibarînim [indicative, present, positive], ez nibarînim [indicative, present, negative], min barand [indicative, past, positive], min nebarand [indicative, past, negative], tu dibarînî [indicative, present, positive], tu nibarînî [indicative, present, negative], te barand [indicative, past, positive], te nebarand [indicative, past, negative], ew dibarîne [indicative, present, positive], ew nibarîne [indicative, present, negative], wê/wî barand [indicative, past, positive], wê/wî nebarand [indicative, past, negative], em dibarînin [indicative, present, positive], em nibarînin [indicative, present, negative], me barand [indicative, past, positive], me nebarand [indicative, past, negative], hûn dibarînin [indicative, present, positive], hûn nibarînin [indicative, present, negative], we barand [indicative, past, positive], we nebarand [indicative, past, negative], ew dibarînin [indicative, present, positive], ew nibarînin [indicative, present, negative], wan barand [indicative, past, positive], wan nebarand [indicative, past, negative], min dibarand [imperfect, positive], min nedibarand [imperfect, negative], min barandibû [positive], min nebarandibû [negative], te dibarand [imperfect, positive], te nedibarand [imperfect, negative], te barandibû [positive], te nebarandibû [negative], wê/wî dibarand [imperfect, positive], wê/wî nedibarand [imperfect, negative], wê/wî barandibû [positive], wê/wî nebarandibû [negative], me dibarand [imperfect, positive], me nedibarand [imperfect, negative], me barandibû [positive], me nebarandibû [negative], we dibarand [imperfect, positive], we nedibarand [imperfect, negative], we barandibû [positive], we nebarandibû [negative], wan dibarand [imperfect, positive], wan nedibarand [imperfect, negative], wan barandibû [positive], wan nebarandibû [negative], ez ê bibarînim [future, positive], ez ê nebarînim [future, negative], minê barandibe [future, perfect, positive], minê nebarandibe [future, perfect, negative], tu yê bibarînî [future, positive], tu yê nebarînî [future, negative], teyê barandibe [future, perfect, positive], teyê nebarandibe [future, perfect, negative], ew ê bibarîne [future, positive], ew ê nebarîne [future, negative], wê/wîyê barandibe [future, perfect, positive], wê/wîyê nebarandibe [future, perfect, negative], em ê bibarînin [future, positive], em ê nebarînin [future, negative], meyê barandibe [future, perfect, positive], meyê nebarandibe [future, perfect, negative], hûn ê bibarînin [future, positive], hûn ê nebarînin [future, negative], weyê barandibe [future, perfect, positive], weyê nebarandibe [future, perfect, negative], ew ê bibarînin [future, positive], ew ê nebarînin [future, negative], wanê barandibe [future, perfect, positive], wanê nebarandibe [future, perfect, negative], min barandiye [perfect, positive], min nebarandiye [perfect, negative], min barandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min nebarandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te barandiye [perfect, positive], te nebarandiye [perfect, negative], te barandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te nebarandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî barandiye [perfect, positive], wê/wî nebarandiye [perfect, negative], wê/wî barandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî nebarandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me barandiye [perfect, positive], me nebarandiye [perfect, negative], me barandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me nebarandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we barandiye [perfect, positive], we nebarandiye [perfect, negative], we barandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we nebarandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan barandiye [perfect, positive], wan nebarandiye [perfect, negative], wan barandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan nebarandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bibarînim [present, subjunctive, positive], (bila) ez nebarînim [present, subjunctive, negative], (bila) min barandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min nebarandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bibarînî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nebarînî [present, subjunctive, negative], (bila) te barandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te nebarandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibarîne [present, subjunctive, positive], (bila) ew nebarîne [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî barandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nebarandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bibarînin [present, subjunctive, positive], (bila) em nebarînin [present, subjunctive, negative], (bila) me barandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me nebarandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bibarînin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nebarînin [present, subjunctive, negative], (bila) we barandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we nebarandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibarînin [present, subjunctive, positive], (bila) ew nebarînin [present, subjunctive, negative], (bila) wan barandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan nebarandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bibaranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min nebaranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min barandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min nebarandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bibaranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te nebaranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te barandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te nebarandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bibaranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nebaranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî barandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nebarandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bibaranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me nebaranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me barandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me nebarandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bibaranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we nebaranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we barandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we nebarandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bibaranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nebaranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan barandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nebarandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bibaranda [present, conditional, positive], minê nebaranda [present, conditional, negative], minê barandibûya [preterite, conditional, positive], minê nebarandibûya [preterite, conditional, negative], teyê bibaranda [present, conditional, positive], teyê nebaranda [present, conditional, negative], teyê barandibûya [preterite, conditional, positive], teyê nebarandibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bibaranda [present, conditional, positive], wê/wîyê nebaranda [present, conditional, negative], wê/wîyê barandibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê nebarandibûya [preterite, conditional, negative], meyê bibaranda [present, conditional, positive], meyê nebaranda [present, conditional, negative], meyê barandibûya [preterite, conditional, positive], meyê nebarandibûya [preterite, conditional, negative], weyê bibaranda [present, conditional, positive], weyê nebaranda [present, conditional, negative], weyê barandibûya [preterite, conditional, positive], weyê nebarandibûya [preterite, conditional, negative], wanê bibaranda [present, conditional, positive], wanê nebaranda [present, conditional, negative], wanê barandibûya [preterite, conditional, positive], wanê nebarandibûya [preterite, conditional, negative], (tu) bibarîne [imperative, present, positive], (tu) nebarîne [imperative, present, negative], (hûn) bibarînin [imperative, present, positive], (hûn) nebarînin [imperative, present, negative], باراندن
  1. rijandin, werandin: rondik û hêsir barandin (ava girî ji çavan hatin)
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: barandî, barîner Related terms: baran, barîn Translations: vergießen (Almanî), überhäufen (Almanî), باراندن (Farisî), پاشیدن (Farisî), آب ریختن (Farisî), yağdırma (Tirkî), yağdırmak (Tirkî), dökmek (Tirkî), volleying (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên bêetîmolojî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"barandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"barandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "barandî"
    },
    {
      "word": "barîner"
    }
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "forms": [
    {
      "form": "dibarînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibarînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibarîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibarînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bibarîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bibarînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–barîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera barandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–barand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera barandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nibarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nibarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibarînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebarînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibarînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebarînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibarîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebarîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "باراندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "ba·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "baran"
    },
    {
      "word": "barîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Me'dena “Dal û Rê”yan WDibarînin nebatêZahir dikin meniyan"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rijandin, werandin:\nrondik û hêsir barandin (ava girî ji çavan hatin)"
      ],
      "id": "ku-barandin-ku-verb-K1Euec5T"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "vergießen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "überhäufen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "باراندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پاشیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "آب ریختن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "volleying"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yağdırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yağdırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dökmek"
    }
  ],
  "word": "barandin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên bêetîmolojî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "hyphenation": "ba·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-barandin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "barandin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên bêetîmolojî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"barandin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"barandin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "barandî"
    },
    {
      "word": "barîner"
    }
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "forms": [
    {
      "form": "dibarînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibarînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibarîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibarînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bibarîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bibarînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "barand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–barîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera barandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–barand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera barandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nibarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nibarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedibarand",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebarînim",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebarînî",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê barandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebarandibe",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarandiye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan barandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nebarandibûye",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibarînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebarînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibarînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebarînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibarîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebarîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebarînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan barandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebarandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bibaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebaranda",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan barandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nebarandibûya",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bibaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebaranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê barandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nebarandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebarîne",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebarînin",
      "source": "Tewandin:barandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "باراندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "ba·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "baran"
    },
    {
      "word": "barîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Me'dena “Dal û Rê”yan WDibarînin nebatêZahir dikin meniyan"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rijandin, werandin:\nrondik û hêsir barandin (ava girî ji çavan hatin)"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "vergießen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "überhäufen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "باراندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پاشیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "آب ریختن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "volleying"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yağdırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yağdırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dökmek"
    }
  ],
  "word": "barandin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên bêetîmolojî"
  ],
  "etymology_text": ": Etîmolojiya vê peyvê nehatiye nivîsîn. Eger tu bi rastî bizanî, kerem bike bişkoka \"biguhêre\" ya di ser van gotinan re bitikîne û etîmolojiya vê peyvê binivîse. Çavkaniyên ku te ew etîmolojî jê girtiye jî binivîse.",
  "hyphenation": "ba·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/bɑːɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "barandin"
}

Download raw JSONL data for barandin meaning in Kurmancî (25.1kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "barandin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "barandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "barandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "barandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "barandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "barandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "barandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "barandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "barandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "barandin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.