"tewandin" meaning in Kurmancî

See tewandin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /tɛwɑːnˈdɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-tewandin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: bükme (Tirkî), eğme (Tirkî), eğmek (Tirkî), eğriltme (Tirkî), eğritme (Tirkî), imale (Tirkî), katlama (Tirkî), kıvırma (Tirkî), kıvratma (Tirkî)

Verb

IPA: /tɛwɑːnˈdɪn/ Audio: LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav
Etymology: Ji tewîn + -andin. Forms: ditewînim [present], ditewînî [present], ditewîne [present], ditewînin [present], bitewîne [imperative, singular], bitewînin [imperative, plural], tewand [past], tewand [past], tewand [past], tewand [past], –tewîn– [root, present], –tewand– [root, past], ez ditewînim [indicative, present, positive], ez natewînim [indicative, present, negative], min tewand [indicative, past, positive], min netewand [indicative, past, negative], tu ditewînî [indicative, present, positive], tu natewînî [indicative, present, negative], te tewand [indicative, past, positive], te netewand [indicative, past, negative], ew ditewîne [indicative, present, positive], ew natewîne [indicative, present, negative], wê/wî tewand [indicative, past, positive], wê/wî netewand [indicative, past, negative], em ditewînin [indicative, present, positive], em natewînin [indicative, present, negative], me tewand [indicative, past, positive], me netewand [indicative, past, negative], hûn ditewînin [indicative, present, positive], hûn natewînin [indicative, present, negative], we tewand [indicative, past, positive], we netewand [indicative, past, negative], ew ditewînin [indicative, present, positive], ew natewînin [indicative, present, negative], wan tewand [indicative, past, positive], wan netewand [indicative, past, negative], min ditewand [imperfect, positive], min neditewand [imperfect, negative], min tewandibû [positive], min netewandibû [negative], te ditewand [imperfect, positive], te neditewand [imperfect, negative], te tewandibû [positive], te netewandibû [negative], wê/wî ditewand [imperfect, positive], wê/wî neditewand [imperfect, negative], wê/wî tewandibû [positive], wê/wî netewandibû [negative], me ditewand [imperfect, positive], me neditewand [imperfect, negative], me tewandibû [positive], me netewandibû [negative], we ditewand [imperfect, positive], we neditewand [imperfect, negative], we tewandibû [positive], we netewandibû [negative], wan ditewand [imperfect, positive], wan neditewand [imperfect, negative], wan tewandibû [positive], wan netewandibû [negative], ez ê bitewînim [future, positive], ez ê netewînim [future, negative], minê tewandibe [future, perfect, positive], minê netewandibe [future, perfect, negative], tu yê bitewînî [future, positive], tu yê netewînî [future, negative], teyê tewandibe [future, perfect, positive], teyê netewandibe [future, perfect, negative], ew ê bitewîne [future, positive], ew ê netewîne [future, negative], wê/wîyê tewandibe [future, perfect, positive], wê/wîyê netewandibe [future, perfect, negative], em ê bitewînin [future, positive], em ê netewînin [future, negative], meyê tewandibe [future, perfect, positive], meyê netewandibe [future, perfect, negative], hûn ê bitewînin [future, positive], hûn ê netewînin [future, negative], weyê tewandibe [future, perfect, positive], weyê netewandibe [future, perfect, negative], ew ê bitewînin [future, positive], ew ê netewînin [future, negative], wanê tewandibe [future, perfect, positive], wanê netewandibe [future, perfect, negative], min tewandiye [perfect, positive], min netewandiye [perfect, negative], min tewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min netewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te tewandiye [perfect, positive], te netewandiye [perfect, negative], te tewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te netewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî tewandiye [perfect, positive], wê/wî netewandiye [perfect, negative], wê/wî tewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî netewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me tewandiye [perfect, positive], me netewandiye [perfect, negative], me tewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me netewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we tewandiye [perfect, positive], we netewandiye [perfect, negative], we tewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we netewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan tewandiye [perfect, positive], wan netewandiye [perfect, negative], wan tewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan netewandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bitewînim [present, subjunctive, positive], (bila) ez netewînim [present, subjunctive, negative], (bila) min tewandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min netewandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bitewînî [present, subjunctive, positive], (bila) tu netewînî [present, subjunctive, negative], (bila) te tewandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te netewandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bitewîne [present, subjunctive, positive], (bila) ew netewîne [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî tewandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî netewandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bitewînin [present, subjunctive, positive], (bila) em netewînin [present, subjunctive, negative], (bila) me tewandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me netewandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bitewînin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn netewînin [present, subjunctive, negative], (bila) we tewandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we netewandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bitewînin [present, subjunctive, positive], (bila) ew netewînin [present, subjunctive, negative], (bila) wan tewandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan netewandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bitewanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min netewanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min tewandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min netewandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bitewanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te netewanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te tewandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te netewandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bitewanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî netewanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî tewandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî netewandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bitewanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me netewanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me tewandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me netewandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bitewanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we netewanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we tewandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we netewandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bitewanda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan netewanda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan tewandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan netewandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bitewanda [present, conditional, positive], minê netewanda [present, conditional, negative], minê tewandibûya [preterite, conditional, positive], minê netewandibûya [preterite, conditional, negative], teyê bitewanda [present, conditional, positive], teyê netewanda [present, conditional, negative], teyê tewandibûya [preterite, conditional, positive], teyê netewandibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bitewanda [present, conditional, positive], wê/wîyê netewanda [present, conditional, negative], wê/wîyê tewandibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê netewandibûya [preterite, conditional, negative], meyê bitewanda [present, conditional, positive], meyê netewanda [present, conditional, negative], meyê tewandibûya [preterite, conditional, positive], meyê netewandibûya [preterite, conditional, negative], weyê bitewanda [present, conditional, positive], weyê netewanda [present, conditional, negative], weyê tewandibûya [preterite, conditional, positive], weyê netewandibûya [preterite, conditional, negative], wanê bitewanda [present, conditional, positive], wanê netewanda [present, conditional, negative], wanê tewandibûya [preterite, conditional, positive], wanê netewandibûya [preterite, conditional, negative], (tu) bitewîne [imperative, present, positive], (tu) netewîne [imperative, present, negative], (hûn) bitewînin [imperative, present, positive], (hûn) netewînin [imperative, present, negative], تهواندن
  1. çemandin, çivandin, hedimandin, xwar kirin, xwehr bûn
  2. dirûvê peyvekê (li gor demê, zayendê, kesî û hwd) guherandin
    Sense id: ku-tewandin-ku-verb-vqdQfQbG Categories (other): Rêzimanî bi kurmancî Topics: grammar
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: datewandin, datewandî, datewîner, tewandî, tewîner, vetewandin, vetewandî, vetewayî, vetewîner Related terms: tewîn [intransitive, verb] Translations: Winden (Almanî), winden (Almanî), knicken (Almanî), Anlassen [feminine] (Almanî), خم کردن (Farisî), اطاعت کردن (Farisî), صرف کردن (Farisî), courber (Fransî), taivuttaaa (Fînî), çemandin (Soranî), böja (Swêdî), bükmek (Tirkî), eğdirmek (Tirkî), eğmek (Tirkî), eğriltmek (Tirkî), eğritmek (Tirkî), imale etmek (Tirkî), katlamak (Tirkî), kıvratmak (Tirkî), tasrif etmek (Tirkî), kıvırmak (Tirkî), anneal (Îngilîzî), bend (Îngilîzî), fold (Îngilîzî), bending (Îngilîzî), declension (Îngilîzî), bow (Îngilîzî), conjugation (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"tewandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"tewandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "datewandin"
    },
    {
      "word": "datewandî"
    },
    {
      "word": "datewîner"
    },
    {
      "word": "tewandî"
    },
    {
      "word": "tewîner"
    },
    {
      "word": "vetewandin"
    },
    {
      "word": "vetewandî"
    },
    {
      "word": "vetewayî"
    },
    {
      "word": "vetewîner"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji tewîn + -andin.",
  "forms": [
    {
      "form": "ditewînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ditewînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ditewîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ditewînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bitewîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bitewînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–tewîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–tewand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ditewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez natewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu ditewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu natewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ditewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew natewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ditewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em natewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ditewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn natewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ditewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew natewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bitewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê netewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bitewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê netewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bitewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê netewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bitewînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez netewînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bitewînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu netewînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bitewîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew netewîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bitewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em netewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bitewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn netewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bitewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew netewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bitewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) netewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "تهواندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "te·wan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "tags": [
        "intransitive",
        "verb"
      ],
      "word": "tewîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Hesenê Metê",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Mustafa Aydogan",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Cerhên qedîm dîsa kewand / Şîşên di sor tê da tewand / Feryad ji destê firqetê"
        },
        {
          "ref": "Hesenê Metê, Labîrenta Cinan, Weşanên Welat, 1994",
          "text": "(...) di bahozê de li ser pêlên deryayekê be, bi her aliyî de ditewe, diqelibe, dikeve (...)"
        },
        {
          "ref": "Mustafa Aydogan, Berê gotin hebû, Weşanxaneya Nefel, 2002",
          "text": "(...) hêvî û daxwazên wan, serên xwe tewandin (...)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "çemandin, çivandin, hedimandin, xwar kirin, xwehr bûn"
      ],
      "id": "ku-tewandin-ku-verb-EgeZf-gd"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Rêzimanî bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dirûvê peyvekê (li gor demê, zayendê, kesî û hwd) guherandin"
      ],
      "id": "ku-tewandin-ku-verb-vqdQfQbG",
      "topics": [
        "grammar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "word": "çemandin"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "knicken"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Anlassen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خم کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "اطاعت کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "صرف کردن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "taivuttaaa"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "courber"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "anneal"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bend"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "fold"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bending"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "declension"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bow"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "conjugation"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "böja"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğdirmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğriltmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğritmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "imale etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "katlamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tasrif etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırmak"
    }
  ],
  "word": "tewandin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "te·wan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-tewandin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğriltme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğritme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "imale"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "katlama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratma"
    }
  ],
  "word": "tewandin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"tewandin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"tewandin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "datewandin"
    },
    {
      "word": "datewandî"
    },
    {
      "word": "datewîner"
    },
    {
      "word": "tewandî"
    },
    {
      "word": "tewîner"
    },
    {
      "word": "vetewandin"
    },
    {
      "word": "vetewandî"
    },
    {
      "word": "vetewayî"
    },
    {
      "word": "vetewîner"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji tewîn + -andin.",
  "forms": [
    {
      "form": "ditewînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ditewînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ditewîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ditewînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bitewîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bitewînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tewand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–tewîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–tewand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ditewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez natewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu ditewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu natewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ditewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew natewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ditewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em natewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ditewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn natewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ditewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew natewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neditewand",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bitewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê netewînim",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bitewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê netewînî",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bitewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê netewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê tewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê netewandibe",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewandiye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan tewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan netewandibûye",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bitewînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez netewînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bitewînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu netewînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bitewîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew netewîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bitewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em netewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bitewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn netewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bitewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew netewînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan tewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan netewandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bitewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan netewanda",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan tewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan netewandibûya",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bitewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê netewanda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê tewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê netewandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bitewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) netewîne",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bitewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) netewînin",
      "source": "Tewandin:tewandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "تهواندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "te·wan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "tags": [
        "intransitive",
        "verb"
      ],
      "word": "tewîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Hesenê Metê",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên ji Mustafa Aydogan",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Cerhên qedîm dîsa kewand / Şîşên di sor tê da tewand / Feryad ji destê firqetê"
        },
        {
          "ref": "Hesenê Metê, Labîrenta Cinan, Weşanên Welat, 1994",
          "text": "(...) di bahozê de li ser pêlên deryayekê be, bi her aliyî de ditewe, diqelibe, dikeve (...)"
        },
        {
          "ref": "Mustafa Aydogan, Berê gotin hebû, Weşanxaneya Nefel, 2002",
          "text": "(...) hêvî û daxwazên wan, serên xwe tewandin (...)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "çemandin, çivandin, hedimandin, xwar kirin, xwehr bûn"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Rêzimanî bi kurmancî"
      ],
      "glosses": [
        "dirûvê peyvekê (li gor demê, zayendê, kesî û hwd) guherandin"
      ],
      "topics": [
        "grammar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "word": "çemandin"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "winden"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "knicken"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Anlassen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خم کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "اطاعت کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "صرف کردن"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "taivuttaaa"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "courber"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "anneal"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bend"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "fold"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bending"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "declension"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bow"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "conjugation"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "böja"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğdirmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğriltmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğritmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "imale etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "katlamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tasrif etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırmak"
    }
  ],
  "word": "tewandin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "te·wan·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bükme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğriltme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "eğritme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "imale"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "katlama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kıvratma"
    }
  ],
  "word": "tewandin"
}

Download raw JSONL data for tewandin meaning in Kurmancî (28.1kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "tewandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "tewandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "tewandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "tewandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "tewandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "tewandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "tewandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "tewandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "tewandin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "tewandin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.