See tewandin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"tewandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"tewandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "datewandin" }, { "word": "datewandî" }, { "word": "datewîner" }, { "word": "tewandî" }, { "word": "tewîner" }, { "word": "vetewandin" }, { "word": "vetewandî" }, { "word": "vetewayî" }, { "word": "vetewîner" } ], "etymology_text": "Ji tewîn + -andin.", "forms": [ { "form": "ditewînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ditewînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ditewîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ditewînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bitewîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bitewînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–tewîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–tewand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez ditewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez natewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu ditewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu natewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew ditewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew natewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em ditewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em natewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn ditewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn natewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew ditewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew natewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bitewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê netewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bitewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê netewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bitewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê netewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bitewînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez netewînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bitewînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu netewînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bitewîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew netewîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bitewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em netewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bitewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn netewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bitewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew netewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bitewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) netewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "تهواندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] } ], "hyphenation": "te·wan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "tags": [ "intransitive", "verb" ], "word": "tewîn" } ], "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Hesenê Metê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Mustafa Aydogan", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640", "text": "Cerhên qedîm dîsa kewand / Şîşên di sor tê da tewand / Feryad ji destê firqetê" }, { "ref": "Hesenê Metê, Labîrenta Cinan, Weşanên Welat, 1994", "text": "(...) di bahozê de li ser pêlên deryayekê be, bi her aliyî de ditewe, diqelibe, dikeve (...)" }, { "ref": "Mustafa Aydogan, Berê gotin hebû, Weşanxaneya Nefel, 2002", "text": "(...) hêvî û daxwazên wan, serên xwe tewandin (...)" } ], "glosses": [ "çemandin, çivandin, hedimandin, xwar kirin, xwehr bûn" ], "id": "ku-tewandin-ku-verb-EgeZf-gd" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Rêzimanî bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "dirûvê peyvekê (li gor demê, zayendê, kesî û hwd) guherandin" ], "id": "ku-tewandin-ku-verb-vqdQfQbG", "topics": [ "grammar" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "word": "çemandin" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Winden" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "winden" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "knicken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Anlassen" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خم کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "اطاعت کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "صرف کردن" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "taivuttaaa" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "courber" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "anneal" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bend" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fold" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bending" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "declension" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bow" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "conjugation" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "böja" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "bükmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğdirmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğriltmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğritmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "imale etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "katlamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvratmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tasrif etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvırmak" } ], "word": "tewandin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "te·wan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-tewandin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "translations": [ { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "bükme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğriltme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğritme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "imale" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "katlama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvırma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvratma" } ], "word": "tewandin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"tewandin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"tewandin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "datewandin" }, { "word": "datewandî" }, { "word": "datewîner" }, { "word": "tewandî" }, { "word": "tewîner" }, { "word": "vetewandin" }, { "word": "vetewandî" }, { "word": "vetewayî" }, { "word": "vetewîner" } ], "etymology_text": "Ji tewîn + -andin.", "forms": [ { "form": "ditewînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ditewînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ditewîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ditewînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bitewîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bitewînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "tewand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–tewîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–tewand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera tewandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez ditewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez natewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu ditewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu natewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew ditewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew natewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em ditewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em natewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn ditewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn natewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew ditewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew natewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan tewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan netewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan ditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neditewand", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan tewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan netewandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bitewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê netewînim", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bitewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê netewînî", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bitewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê netewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê tewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê netewandibe", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan tewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan netewandiye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan tewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan netewandibûye", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bitewînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez netewînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bitewînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu netewînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bitewîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew netewîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bitewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em netewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bitewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn netewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bitewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew netewînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan tewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan netewandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bitewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan netewanda", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan tewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan netewandibûya", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bitewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê netewanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê tewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê netewandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bitewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) netewîne", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bitewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) netewînin", "source": "Tewandin:tewandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "تهواندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] } ], "hyphenation": "te·wan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "tags": [ "intransitive", "verb" ], "word": "tewîn" } ], "senses": [ { "categories": [ "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên ji Hesenê Metê", "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî", "Jêgirtinên ji Mustafa Aydogan", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640", "text": "Cerhên qedîm dîsa kewand / Şîşên di sor tê da tewand / Feryad ji destê firqetê" }, { "ref": "Hesenê Metê, Labîrenta Cinan, Weşanên Welat, 1994", "text": "(...) di bahozê de li ser pêlên deryayekê be, bi her aliyî de ditewe, diqelibe, dikeve (...)" }, { "ref": "Mustafa Aydogan, Berê gotin hebû, Weşanxaneya Nefel, 2002", "text": "(...) hêvî û daxwazên wan, serên xwe tewandin (...)" } ], "glosses": [ "çemandin, çivandin, hedimandin, xwar kirin, xwehr bûn" ] }, { "categories": [ "Rêzimanî bi kurmancî" ], "glosses": [ "dirûvê peyvekê (li gor demê, zayendê, kesî û hwd) guherandin" ], "topics": [ "grammar" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Soranî", "lang_code": "ckb", "word": "çemandin" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Winden" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "winden" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "knicken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Anlassen" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خم کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "اطاعت کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "صرف کردن" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "taivuttaaa" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "courber" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "anneal" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bend" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fold" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bending" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "declension" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bow" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "conjugation" }, { "lang": "Swêdî", "lang_code": "sv", "word": "böja" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "bükmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğdirmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğriltmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğritmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "imale etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "katlamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvratmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tasrif etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvırmak" } ], "word": "tewandin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî" ], "hyphenation": "te·wan·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/tɛwɑːnˈdɪn/" }, { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/eb/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-tewandin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "translations": [ { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "bükme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğriltme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "eğritme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "imale" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "katlama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvırma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kıvratma" } ], "word": "tewandin" }
Download raw JSONL data for tewandin meaning in Kurmancî (28.1kB)
{ "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "tewandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "tewandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "tewandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "tewandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "tewandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "tewandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "tewandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "tewandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/156", "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted", "path": [ "tewandin", "Template:deng", "#tag", "#tag" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Bilêvkirin", "title": "tewandin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.