See nivandin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Proto-hindûewropî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Proto-îranî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"nivandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"nivandin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "nivandî" }, { "word": "nivîner" }, { "word": "nivînerk" } ], "etymology_text": "Ji proto-hindûewropî *ped- (meşîn, bi piyanlivîn ji proto-hindûewropî *ped = pê), proto-îranî *ni- (jêr, xwarê) + *ped- (ketin, asê bûn), hevreha avestayî ni-pes/z- (raketin, razan, xwe pal dan, xwe dirêj kirin ji pes/z- (ketin), sanskrîtî ni-ped, parsî ni-b'y- (raketin, razan, xwe pal dan, xwe dirêj kirin), pehlewî nibist- (avêtin erdê), xotanî nuved- (pal dan, dirêj kirin erdê), sogdî nips- (dirêj kirin erdê), soranî نووستن (nûstin) / nûstin (nivistin), kurmancî nivîn, nivandin, nivîsîn, pê... Herwiha hevreha sanskrîtî ped- (ketin, çûn, livîn), latînî pessum: (jêr, xwarê, ber bi jêr ve), lîtwanî pedinti (hêdî meşîn), îngilîzî fetch → en_(Çavkanî: Cheung)", "forms": [ { "form": "dinivînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dinivînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dinivîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dinivînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "binivîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "binivînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–nivîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera nivandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–nivand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera nivandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dinivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez nanivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dinivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu nanivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dinivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nanivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dinivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em nanivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dinivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn nanivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dinivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nanivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê binivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nenivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê binivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nenivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê binivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nenivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez binivînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nenivînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu binivînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nenivînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew binivîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nenivîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em binivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nenivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn binivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nenivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew binivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nenivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) binivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nenivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "نڤاندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] } ], "hyphenation": "ni·van·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "nivistin" }, { "word": "nivîn" } ], "senses": [ { "glosses": [ "wisan kirin ku kesek binive anku biraze anku rakeve,\nbûn sedema nivistina kesekî,\nwilo kirin ku kesek di xew biçe anku bikeve xewê" ], "id": "ku-nivandin-ku-verb-QRnT8ZBC" } ], "sounds": [ { "ipa": "/nɪvɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التنویم" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التهجید" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواباندن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فریب دادن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "mesmerizing" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hypnogenesis" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hypnotize" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "make asleep" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put to bed" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put to sleep" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "uyutma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "uyutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yatırma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yatırmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "icat etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tazeleme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tazelemek" } ], "word": "nivandin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "ni·van·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-nivandin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/nɪvɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "nivandin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî", "Peyvên kurmancî ji proto-îranî", "Proto-hindûewropî", "Proto-îranî", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"nivandin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"nivandin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "nivandî" }, { "word": "nivîner" }, { "word": "nivînerk" } ], "etymology_text": "Ji proto-hindûewropî *ped- (meşîn, bi piyanlivîn ji proto-hindûewropî *ped = pê), proto-îranî *ni- (jêr, xwarê) + *ped- (ketin, asê bûn), hevreha avestayî ni-pes/z- (raketin, razan, xwe pal dan, xwe dirêj kirin ji pes/z- (ketin), sanskrîtî ni-ped, parsî ni-b'y- (raketin, razan, xwe pal dan, xwe dirêj kirin), pehlewî nibist- (avêtin erdê), xotanî nuved- (pal dan, dirêj kirin erdê), sogdî nips- (dirêj kirin erdê), soranî نووستن (nûstin) / nûstin (nivistin), kurmancî nivîn, nivandin, nivîsîn, pê... Herwiha hevreha sanskrîtî ped- (ketin, çûn, livîn), latînî pessum: (jêr, xwarê, ber bi jêr ve), lîtwanî pedinti (hêdî meşîn), îngilîzî fetch → en_(Çavkanî: Cheung)", "forms": [ { "form": "dinivînim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dinivînî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dinivîne", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dinivînin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "binivîne", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "binivînin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "nivand", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–nivîn–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera nivandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–nivand–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera nivandin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez dinivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez nanivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dinivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu nanivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dinivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nanivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dinivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em nanivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dinivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn nanivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dinivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nanivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan nivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nenivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedinivand", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan nivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan nenivandibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê binivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nenivînim", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê binivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nenivînî", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê binivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nenivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê nivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nenivandibe", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan nivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nenivandiye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan nivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nenivandibûye", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez binivînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nenivînim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu binivînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nenivînî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew binivîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nenivîne", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em binivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nenivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn binivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nenivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew binivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nenivînin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan nivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nenivandibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan binivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nenivanda", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan nivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nenivandibûya", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê binivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nenivanda", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê nivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nenivandibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) binivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nenivîne", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) binivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nenivînin", "source": "Tewandin:nivandin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "نڤاندن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] } ], "hyphenation": "ni·van·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "nivistin" }, { "word": "nivîn" } ], "senses": [ { "glosses": [ "wisan kirin ku kesek binive anku biraze anku rakeve,\nbûn sedema nivistina kesekî,\nwilo kirin ku kesek di xew biçe anku bikeve xewê" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/nɪvɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التنویم" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التهجید" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواباندن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فریب دادن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "mesmerizing" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hypnogenesis" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hypnotize" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "make asleep" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put to bed" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put to sleep" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "uyutma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "uyutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yatırma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yatırmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "icat etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tazeleme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tazelemek" } ], "word": "nivandin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "ni·van·din", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/nɪvɑːnˈdɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "nivandin" }
Download raw JSONL data for nivandin meaning in Kurmancî (25.7kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "nivandin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "nivandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "nivandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "nivandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "nivandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "nivandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "nivandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "nivandin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "nivandin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "nivandin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.