"gotin" meaning in Kurmancî

See gotin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav Forms: گۆتن
  1. Axiftin, peyivîn
    Sense id: ku-gotin-ku-noun-C1KWEqsN Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  2. Peyv, kelîme, bêje, çeko.
    Sense id: ku-gotin-ku-noun-kfwHQgS- Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  3. Peyam, mesaj.
    Sense id: ku-gotin-ku-noun-HlDSAMWR Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  4. Pend, şîret.
    Sense id: ku-gotin-ku-noun-A-36OUiC Categories (other): Nimûne bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: fjalim [masculine] (Albanî), Sprache [feminine] (Almanî), чӏат (Arçî), faladera [feminine] (Astûrî), danışıq (Azerî), nitq (Azerî), mintzamen (Baskî), телмәр (telmär) (Başkîrî), мо́ва (móva) [feminine] (Belarusî), гаво́рка (havórka) [feminine] (Belarusî), маўле́нне (maŭljénnje) [gender-neutral] (Belarusî), কথা (kôtha) (Bengalî), বাক (bak) (Bengalî), জবান (jôban) (Bengalî), го́вор (góvor) [masculine] (Bulgarî), реч (reč) [feminine] (Bulgarî), tale [common-gender] (Danmarkî), حَدِيث (ḥadīṯ) [masculine] (Erebî), خُطْبَة (ḵuṭba) [feminine] (Erebî), كَلَام (kalām) [masculine] (Erebî), قَوْل (qawl) [masculine] (Erebî), نُطْق (nuṭq) [masculine] (Erebî), խոսք (xoskʻ) (Ermenî), kõne (Estonî), گفتار (goftâr) (Farisî), سخن (soxan) (Farisî), صحبت (sohbat) (Farisî), کلام (kalâm) (Farisî), parole [feminine] (Fransî), puhe (Fînî), galra [feminine] (Galîsî), fala [feminine] (Galîsî), falar [feminine] (Galîsî), ⱃⱑⱍⱐ (rěčĭ) [feminine] (Glagolîtîk), სიტყვა (siṭq̇va) (Gurcî), მეტყველება (meṭq̇veleba) (Gurcî), lapawòl (Haîtî), उक्ति (ukti) [feminine] (Hindî), बात (bāt) [feminine] (Hindî), बातचीत (bātcīt) [feminine] (Hindî), बोल (bol) [masculine] (Hindî), तक़रीर (taqrīr) [feminine] (Hindî), spraak [feminine] (Holendî), (Japonî), 演説 (Japonî), スピーチ (Japonî), parla [feminine] (Katalanî), ӄаʼ (Ketî), речь (reçʹ) (Kirgizî), сүйлөө (süylöö) (Kirgizî), илтгэл (iltgel) (Kirîlî), үг (üg) (Kirîlî), го̏во̄р [masculine] (Kirîlî), рѣчь (rěčĭ) [feminine] (Kirîlî), (mal) (Koreyî), 말하기 (malhagi) (Koreyî), 연설 (yeonseol) (Koreyî), runa (Latgalî), runa [feminine] (Latviyayî), dictiō [feminine] (Latînî), locutio (Latînî), eloquium (Latînî), fatum [gender-neutral] (Latînî), gȍvōr [masculine] (Latînî), Sprooch [feminine] (Luksembûrgî), šneka [feminine] (Lîtwanî), kalba [feminine] (Lîtwanî), говор (govor) [masculine] (Makedonî), реч (reč) [feminine] (Makedonî), സംസാരം (saṃsāraṃ) (Malayalamî), 語言 (yǔyán) (Mandarînî), 說話 (shuōhuà) (Mandarînî), 演說 (yǎnshuō) (Mandarînî), ᡤᡳᠰᡠᠨ (gisun) (Mançûyî), ayvu (Mbya guaraniyî), beszéd (Mecarî), saad (Navajoyî), tale [masculine] (Norweciya bokmålî), stemme [masculine] (Norweciya bokmålî), paraula [feminine] (Oksîtanî), abla (Papyamentoyî), mowa [feminine] (Polonî), fala [feminine] (Portugalî), сөз (söz) (Qazaxî), сөйлеу (söileu) (Qazaxî), vorbire [feminine] (Romanyayî), речь (rečʹ) [feminine] (Rusî), дар ре́чи (dar réči) [masculine] (Rusî), го́вор (góvor) [masculine] (Rusî), говоре́ние (govorénije) [gender-neutral] (Rusî), ᱨᱳᱲ (roṛ) (Santalî), reč [feminine] (Slovakî), govor (Slovenî), habla [feminine] (Spanî), tal [gender-neutral] (Swêdî), гап (gap) (Tacikî), сухан (suxan) (Tacikî), คำพูด (Tayî), ถ้อย (tɔ̂ɔi) (Tayî), พาท (pâat) (Tayî), วจนะ (Tayî), ภารดี (Tayî), konuşma (Tirkî), söz (Tirkî), plāce (Toxarî B), تَقْرِیر (taqrīr) [feminine] (Urdûyî), گُف٘تار (guftār) [feminine] (Urdûyî), سُخَن (suxān) (Urdûyî), lời nói (Viyetnamî), ngôn từ (Viyetnamî), lleferydd [feminine] (Weylsî), гап (Yagnobî), λόγος (lógos) [masculine] (Yûnanî), ομιλία (omilía) [feminine] (Yûnanî), řeč [feminine] (Çekî), anumpa (Çoktawî), דיבור / דִּבּוּר (dibúr) [masculine] (Îbranî), speech (Îngilîzî), caint [feminine] (Îrlendî), urlabhra [feminine] (Îrlendî), labhairt (Îrlendî), kaxi (Îsnagî), parola [feminine] (Îtalî), mál [gender-neutral] (Îzlendî), tal [gender-neutral] (Îzlendî), málhæfileiki [masculine] (Îzlendî), málfar [gender-neutral] (Îzlendî), mæli [gender-neutral] (Îzlendî), framburður [masculine] (Îzlendî), мо́ва (móva) [feminine] (Ûkraynî), го́вір (hóvir) [masculine] (Ûkraynî), мо́влення (móvlennja) [gender-neutral] (Ûkraynî)

Verb

Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav , LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav
Etymology: GOTIN: Hevreha avestayî geob-, farisiya kevn [skrîpt hewce ye] (g-u-b-t-i-y /⁠gaubataiy/, “bi xwe gotin”), farisiya navîn 𐫃𐫇𐫛𐫤𐫗 (gwptn /guften/), farisî گفتن (guften), ji proto-îranî *gáwbati ku binyata wê a bixwe vebirrî nîne. Li gor Chyet belkî hevreha weep/wept (girîn, rondikbarandin) ya îngilîzî be. Bi gengaziyeke mezin ji farisî ye ji ber ku di partî (zimanekî bakur-rojhilhatî) de lêkereke hevreha farisî گفتن (guften) nayê dîtin. Forma farisî di zimanên din ên îranî de jî dema bihurî standard kiriye tevî ku xwemalî nebe jî. /uft/ ên navdêrên farisî di kurdî de yeksanî /ot/ dibin nê /uft/ên lêkeran bi pirranî dibe /eft/ (bide ber farisî شنفتن (/şinuften/) û soranî ژنەفتن (jneftin)) û forma xwemalî a di kurdî de wê bibûya /*geftin/ ku jixwe wek vegeftin heye. Heke wisan bibe, a xwemalî bêtin (wek di galebêt (“galegot”) de) ve cih kiriye. -BÊJ-: hevreha hewramî watey û rehê wê yê dema niha -waç-, zazakî vatene û rehê wê yê dema niha -vaj-, pehlewî waz- (binere: awaz), avestayî wac-, sanskrîtî वच् (vac: axivîn) û वक्ति (vakti: ew diaxive), latînî vox, hemû ji proto-hindûewropî *wekʷ-. Forms: dibêjim [present], dibêjî [present], dibêje [present], dibêjin [present], bibêje [imperative, singular], bibêjin [imperative, plural], got [past], got [past], got [past], got [past], –bêj– [standard, root, present], –got– [standard, root, past], ez dibêjim [standard, indicative, present, positive], ez nabêjim [standard, indicative, present, negative], min got [standard, indicative, past, positive], min negot [standard, indicative, past, negative], tu dibêjî [standard, indicative, present, positive], tu nabêjî [standard, indicative, present, negative], te got [standard, indicative, past, positive], te negot [standard, indicative, past, negative], ew dibêje [standard, indicative, present, positive], ew nabêje [standard, indicative, present, negative], wê/wî got [standard, indicative, past, positive], wê/wî negot [standard, indicative, past, negative], em dibêjin [standard, indicative, present, positive], em nabêjin [standard, indicative, present, negative], me got [standard, indicative, past, positive], me negot [standard, indicative, past, negative], hûn dibêjin [standard, indicative, present, positive], hûn nabêjin [standard, indicative, present, negative], we got [standard, indicative, past, positive], we negot [standard, indicative, past, negative], ew dibêjin [standard, indicative, present, positive], ew nabêjin [standard, indicative, present, negative], wan got [standard, indicative, past, positive], wan negot [standard, indicative, past, negative], min digot [standard, imperfect, positive], min nedigot [standard, imperfect, negative], min gotibû [standard, positive], min negotibû [standard, negative], te digot [standard, imperfect, positive], te nedigot [standard, imperfect, negative], te gotibû [standard, positive], te negotibû [standard, negative], wê/wî digot [standard, imperfect, positive], wê/wî nedigot [standard, imperfect, negative], wê/wî gotibû [standard, positive], wê/wî negotibû [standard, negative], me digot [standard, imperfect, positive], me nedigot [standard, imperfect, negative], me gotibû [standard, positive], me negotibû [standard, negative], we digot [standard, imperfect, positive], we nedigot [standard, imperfect, negative], we gotibû [standard, positive], we negotibû [standard, negative], wan digot [standard, imperfect, positive], wan nedigot [standard, imperfect, negative], wan gotibû [standard, positive], wan negotibû [standard, negative], ez ê bibêjim [standard, future, positive], ez ê nebêjim [standard, future, negative], minê gotibe [standard, future, perfect, positive], minê negotibe [standard, future, perfect, negative], tu yê bibêjî [standard, future, positive], tu yê nebêjî [standard, future, negative], teyê gotibe [standard, future, perfect, positive], teyê negotibe [standard, future, perfect, negative], ew ê bibêje [standard, future, positive], ew ê nebêje [standard, future, negative], wê/wîyê gotibe [standard, future, perfect, positive], wê/wîyê negotibe [standard, future, perfect, negative], em ê bibêjin [standard, future, positive], em ê nebêjin [standard, future, negative], meyê gotibe [standard, future, perfect, positive], meyê negotibe [standard, future, perfect, negative], hûn ê bibêjin [standard, future, positive], hûn ê nebêjin [standard, future, negative], weyê gotibe [standard, future, perfect, positive], weyê negotibe [standard, future, perfect, negative], ew ê bibêjin [standard, future, positive], ew ê nebêjin [standard, future, negative], wanê gotibe [standard, future, perfect, positive], wanê negotibe [standard, future, perfect, negative], min gotiye [standard, perfect, positive], min negotiye [standard, perfect, negative], min gotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, positive], min negotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, negative], te gotiye [standard, perfect, positive], te negotiye [standard, perfect, negative], te gotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, positive], te negotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî gotiye [standard, perfect, positive], wê/wî negotiye [standard, perfect, negative], wê/wî gotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî negotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, negative], me gotiye [standard, perfect, positive], me negotiye [standard, perfect, negative], me gotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, positive], me negotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, negative], we gotiye [standard, perfect, positive], we negotiye [standard, perfect, negative], we gotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, positive], we negotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, negative], wan gotiye [standard, perfect, positive], wan negotiye [standard, perfect, negative], wan gotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, positive], wan negotibûye [standard, nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bibêjim [standard, present, subjunctive, positive], (bila) ez nebêjim [standard, present, subjunctive, negative], (bila) min gotibe [standard, preterite, subjunctive, positive], (bila) min negotibe [standard, preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bibêjî [standard, present, subjunctive, positive], (bila) tu nebêjî [standard, present, subjunctive, negative], (bila) te gotibe [standard, preterite, subjunctive, positive], (bila) te negotibe [standard, preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibêje [standard, present, subjunctive, positive], (bila) ew nebêje [standard, present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî gotibe [standard, preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî negotibe [standard, preterite, subjunctive, negative], (bila) em bibêjin [standard, present, subjunctive, positive], (bila) em nebêjin [standard, present, subjunctive, negative], (bila) me gotibe [standard, preterite, subjunctive, positive], (bila) me negotibe [standard, preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bibêjin [standard, present, subjunctive, positive], (bila) hûn nebêjin [standard, present, subjunctive, negative], (bila) we gotibe [standard, preterite, subjunctive, positive], (bila) we negotibe [standard, preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibêjin [standard, present, subjunctive, positive], (bila) ew nebêjin [standard, present, subjunctive, negative], (bila) wan gotibe [standard, preterite, subjunctive, positive], (bila) wan negotibe [standard, preterite, subjunctive, negative], (bila) min bigota [standard, imperfect, subjunctive, positive], (bila) min negota [standard, imperfect, subjunctive, negative], (bila) min gotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min negotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bigota [standard, imperfect, subjunctive, positive], (bila) te negota [standard, imperfect, subjunctive, negative], (bila) te gotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te negotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bigota [standard, imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî negota [standard, imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî gotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî negotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bigota [standard, imperfect, subjunctive, positive], (bila) me negota [standard, imperfect, subjunctive, negative], (bila) me gotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me negotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bigota [standard, imperfect, subjunctive, positive], (bila) we negota [standard, imperfect, subjunctive, negative], (bila) we gotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we negotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bigota [standard, imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan negota [standard, imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan gotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan negotibûya [standard, pluperfect, subjunctive, negative], minê bigota [standard, present, conditional, positive], minê negota [standard, present, conditional, negative], minê gotibûya [standard, preterite, conditional, positive], minê negotibûya [standard, preterite, conditional, negative], teyê bigota [standard, present, conditional, positive], teyê negota [standard, present, conditional, negative], teyê gotibûya [standard, preterite, conditional, positive], teyê negotibûya [standard, preterite, conditional, negative], wê/wîyê bigota [standard, present, conditional, positive], wê/wîyê negota [standard, present, conditional, negative], wê/wîyê gotibûya [standard, preterite, conditional, positive], wê/wîyê negotibûya [standard, preterite, conditional, negative], meyê bigota [standard, present, conditional, positive], meyê negota [standard, present, conditional, negative], meyê gotibûya [standard, preterite, conditional, positive], meyê negotibûya [standard, preterite, conditional, negative], weyê bigota [standard, present, conditional, positive], weyê negota [standard, present, conditional, negative], weyê gotibûya [standard, preterite, conditional, positive], weyê negotibûya [standard, preterite, conditional, negative], wanê bigota [standard, present, conditional, positive], wanê negota [standard, present, conditional, negative], wanê gotibûya [standard, preterite, conditional, positive], wanê negotibûya [standard, preterite, conditional, negative], (tu) bibêje [standard, imperative, present, positive], (tu) nebêje [standard, imperative, present, negative], (hûn) bibêjin [standard, imperative, present, positive], (hûn) nebêjin [standard, imperative, present, negative], –bê– [root, present], –go– [root, past], ez dibêm [indicative, present, positive], ez nabêm [indicative, present, negative], min go [indicative, past, positive], min nego [indicative, past, negative], tu dibêyî [indicative, present, positive], tu nabêyî [indicative, present, negative], te go [indicative, past, positive], te nego [indicative, past, negative], ew dibê [indicative, present, positive], ew nabê [indicative, present, negative], wê/wî go [indicative, past, positive], wê/wî nego [indicative, past, negative], em dibên [indicative, present, positive], em nabên [indicative, present, negative], me go [indicative, past, positive], me nego [indicative, past, negative], hûn dibên [indicative, present, positive], hûn nabên [indicative, present, negative], we go [indicative, past, positive], we nego [indicative, past, negative], ew dibên [indicative, present, positive], ew nabên [indicative, present, negative], wan go [indicative, past, positive], wan nego [indicative, past, negative], min digo [imperfect, positive], min nedigo [imperfect, negative], min goyibû [positive], min negoyibû [negative], te digo [imperfect, positive], te nedigo [imperfect, negative], te goyibû [positive], te negoyibû [negative], wê/wî digo [imperfect, positive], wê/wî nedigo [imperfect, negative], wê/wî goyibû [positive], wê/wî negoyibû [negative], me digo [imperfect, positive], me nedigo [imperfect, negative], me goyibû [positive], me negoyibû [negative], we digo [imperfect, positive], we nedigo [imperfect, negative], we goyibû [positive], we negoyibû [negative], wan digo [imperfect, positive], wan nedigo [imperfect, negative], wan goyibû [positive], wan negoyibû [negative], ez ê bibêm [future, positive], ez ê nebêm [future, negative], minê goyibe [future, perfect, positive], minê negoyibe [future, perfect, negative], tu yê bibêyî [future, positive], tu yê nebêyî [future, negative], teyê goyibe [future, perfect, positive], teyê negoyibe [future, perfect, negative], ew ê bibê [future, positive], ew ê nebê [future, negative], wê/wîyê goyibe [future, perfect, positive], wê/wîyê negoyibe [future, perfect, negative], em ê bibên [future, positive], em ê nebên [future, negative], meyê goyibe [future, perfect, positive], meyê negoyibe [future, perfect, negative], hûn ê bibên [future, positive], hûn ê nebên [future, negative], weyê goyibe [future, perfect, positive], weyê negoyibe [future, perfect, negative], ew ê bibên [future, positive], ew ê nebên [future, negative], wanê goyibe [future, perfect, positive], wanê negoyibe [future, perfect, negative], min goye [perfect, positive], min negoye [perfect, negative], min goyibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min negoyibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te goye [perfect, positive], te negoye [perfect, negative], te goyibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te negoyibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî goye [perfect, positive], wê/wî negoye [perfect, negative], wê/wî goyibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî negoyibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me goye [perfect, positive], me negoye [perfect, negative], me goyibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me negoyibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we goye [perfect, positive], we negoye [perfect, negative], we goyibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we negoyibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan goye [perfect, positive], wan negoye [perfect, negative], wan goyibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan negoyibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bibêm [present, subjunctive, positive], (bila) ez nebêm [present, subjunctive, negative], (bila) min goyibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min negoyibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bibêyî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nebêyî [present, subjunctive, negative], (bila) te goyibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te negoyibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibê [present, subjunctive, positive], (bila) ew nebê [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî goyibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî negoyibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bibên [present, subjunctive, positive], (bila) em nebên [present, subjunctive, negative], (bila) me goyibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me negoyibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bibên [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nebên [present, subjunctive, negative], (bila) we goyibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we negoyibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bibên [present, subjunctive, positive], (bila) ew nebên [present, subjunctive, negative], (bila) wan goyibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan negoyibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bigoya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min negoya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min goyibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min negoyibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bigoya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te negoya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te goyibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te negoyibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bigoya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî negoya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî goyibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî negoyibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bigoya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me negoya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me goyibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me negoyibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bigoya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we negoya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we goyibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we negoyibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bigoya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan negoya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan goyibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan negoyibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bigoya [present, conditional, positive], minê negoya [present, conditional, negative], minê goyibûya [preterite, conditional, positive], minê negoyibûya [preterite, conditional, negative], teyê bigoya [present, conditional, positive], teyê negoya [present, conditional, negative], teyê goyibûya [preterite, conditional, positive], teyê negoyibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bigoya [present, conditional, positive], wê/wîyê negoya [present, conditional, negative], wê/wîyê goyibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê negoyibûya [preterite, conditional, negative], meyê bigoya [present, conditional, positive], meyê negoya [present, conditional, negative], meyê goyibûya [preterite, conditional, positive], meyê negoyibûya [preterite, conditional, negative], weyê bigoya [present, conditional, positive], weyê negoya [present, conditional, negative], weyê goyibûya [preterite, conditional, positive], weyê negoyibûya [preterite, conditional, negative], wanê bigoya [present, conditional, positive], wanê negoya [present, conditional, negative], wanê goyibûya [preterite, conditional, positive], wanê negoyibûya [preterite, conditional, negative], (tu) bibê [imperative, present, positive], (tu) nebê [imperative, present, negative], (hûn) bibên [imperative, present, positive], (hûn) nebên [imperative, present, negative], –vê– [root, present], ez divêm [indicative, present, positive], ez navêm [indicative, present, negative], tu divêyî [indicative, present, positive], tu navêyî [indicative, present, negative], ew divê [indicative, present, positive], ew navê [indicative, present, negative], em divên [indicative, present, positive], em navên [indicative, present, negative], hûn divên [indicative, present, positive], hûn navên [indicative, present, negative], ew divên [indicative, present, positive], ew navên [indicative, present, negative], ez ê bivêm [future, positive], ez ê nevêm [future, negative], tu yê bivêyî [future, positive], tu yê nevêyî [future, negative], ew ê bivê [future, positive], ew ê nevê [future, negative], em ê bivên [future, positive], em ê nevên [future, negative], hûn ê bivên [future, positive], hûn ê nevên [future, negative], ew ê bivên [future, positive], ew ê nevên [future, negative], (bila) ez bivêm [present, subjunctive, positive], (bila) ez nevêm [present, subjunctive, negative], (bila) tu bivêyî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nevêyî [present, subjunctive, negative], (bila) ew bivê [present, subjunctive, positive], (bila) ew nevê [present, subjunctive, negative], (bila) em bivên [present, subjunctive, positive], (bila) em nevên [present, subjunctive, negative], (bila) hûn bivên [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nevên [present, subjunctive, negative], (bila) ew bivên [present, subjunctive, positive], (bila) ew nevên [present, subjunctive, negative], (tu) bivê [imperative, present, positive], (tu) nevê [imperative, present, negative], (hûn) bivên [imperative, present, positive], (hûn) nevên [imperative, present, negative], –wê– [root, present], ez diwêm [indicative, present, positive], ez nawêm [indicative, present, negative], tu diwêyî [indicative, present, positive], tu nawêyî [indicative, present, negative], ew diwê [indicative, present, positive], ew nawê [indicative, present, negative], em diwên [indicative, present, positive], em nawên [indicative, present, negative], hûn diwên [indicative, present, positive], hûn nawên [indicative, present, negative], ew diwên [indicative, present, positive], ew nawên [indicative, present, negative], ez ê biwêm [future, positive], ez ê newêm [future, negative], tu yê biwêyî [future, positive], tu yê newêyî [future, negative], ew ê biwê [future, positive], ew ê newê [future, negative], em ê biwên [future, positive], em ê newên [future, negative], hûn ê biwên [future, positive], hûn ê newên [future, negative], ew ê biwên [future, positive], ew ê newên [future, negative], (bila) ez biwêm [present, subjunctive, positive], (bila) ez newêm [present, subjunctive, negative], (bila) tu biwêyî [present, subjunctive, positive], (bila) tu newêyî [present, subjunctive, negative], (bila) ew biwê [present, subjunctive, positive], (bila) ew newê [present, subjunctive, negative], (bila) em biwên [present, subjunctive, positive], (bila) em newên [present, subjunctive, negative], (bila) hûn biwên [present, subjunctive, positive], (bila) hûn newên [present, subjunctive, negative], (bila) ew biwên [present, subjunctive, positive], (bila) ew newên [present, subjunctive, negative], (tu) biwê [imperative, present, positive], (tu) newê [imperative, present, negative], (hûn) biwên [imperative, present, positive], (hûn) newên [imperative, present, negative], گۆتن, готьн
  1. Bi dengekî normal peyivîn (bêyî qîrîn, stirîn yan pistîn).
  2. Anîn ziman, bi alîkariya ziman peyamek derbirin.
    Sense id: ku-gotin-ku-verb-Wc3j~rQd Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  3. Eşkere kirin, xuya kirin, diyar kirin.
    Sense id: ku-gotin-ku-verb-1YqtRRB9 Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  4. Ferman dan, emir kir.
    Sense id: ku-gotin-ku-verb-ZpGMt2wN Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  5. Texmîn kirin, bawer kirin.
    Sense id: ku-gotin-ku-verb-bkRizAvX Categories (other): Nimûne bi kurmancî
  6. Peyamek giring ragihandin.
    Sense id: ku-gotin-ku-verb-GdqxBocu Categories (other): Nimûne bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: vêhtin, vêtin Translations: sê (Afrîkansî), them (Albanî), säggen (Almaniya jêrîn a almanî), sagen (Almanî), decir (Aragonî), spun (Aromanî), dzãc (Aromanî), (ko) (Asamî), dicir (Astûrî), demək (Azerî), esan (Baskî), әйтеү (äytew) (Başkîrî), тейеү (teyew) (Başkîrî), гавары́ць (havarýcʹ) (Belarusî), сказа́ць (skazácʹ) (Belarusî), каза́ць (kazácʹ) (Belarusî), বলা (bôla) (Bengalî), par (Brahuiyî), lavaret (Bretonî), kaɣi (Bukidnon manoboyiya rojavayî), произнасям (proiznasjam) (Bulgarî), ဆို (hcui) (Burmayî), ပြော (prau:) (Burmayî), decro (Dalmatî), sige (Danmarkî), säge (Elmanîşî), dîr (Emilî), berkata (Endonezyayî), bicara (Endonezyayî), حكى (ḥaka) (Erebiya bakûrê şamê), حكى (ḥaka) (Erebiya başûrê şamê), قال (qāl) (Erebiya fasî), قَال (gāl) (Erebiya hîcazî), قال (gāl) (Erebiya iraqî), قال (ʾāl) (Erebiya misrî), قَالَ (qāla) (Erebî), ասել (asel) (Ermenî), diri (Esperantoyî), elparoli (Esperantoyî), prononci (Esperantoyî), ütlema (Estonî), гунми (gunmi) (Evenkî), гӫндэй (gjöndəj) (Evenî), izil (Extremaduranî), گفتن (goftan) (Farisî), siga (Ferî), wetin [dialectal] (Feylî), dire (Fransî), dî (Friyolî), útsprekke (Frîsî), sanoa (Fînî), kertoa (Fînî), abair (Gaelîka skotî), can (Gaelîka skotî), dicir (Galîsî), (Galûrîsî), 𐌵𐌹𐌸𐌰𐌽 (qiþan) (Gotî), თქმა (tkma) (Gurcî), ლაპარაკი (laṗaraḳi) (Gurcî), 'e (Guwaranî), di (Haîtî), watey [dialectal] (Hewramî), ikagi (Higaononî), कहना (kahnā) (Hindî), hais (Hmongî), zeggen (Holendî), luiden (Holendî), opzeggen (Holendî), 言う (Japonî), 語る (Japonî), おっしゃる (Japonî), 申す (Japonî), 申し上げる (Japonî), warah (Javayiya kevn), kandha (Javayî), келх (kelx) (Kalmîkî), (gong²) (Kantonî), dir (Katalanî), λέγω (légō) (Kevn), φημί (phēmí) (Kevn), ñiy (Keçwayî), nii (Keçwayî), وَنُن (vanun) (Keşmîrî), دَپُن (dapun) (Keşmîrî), айтуу (aytuu) (Kirgizî), рећи (Kirîlî), говорити (Kirîlî), казати (Kirîlî), шуны (šuny) (Komî-permyakî), म्हणचे (mhaṇce) (Konkanî), 말하다 (malhada) (Koreyî), 말씀하다 (malsseumhada) (Koreyî), leverel (Kornî), lawl (Kornî), демек (demek) (Kumikî), айтмакъ (aytmaq) (Kumikî), කියනවා (kiyanawā) (Kîngalî), (Ladînî), dir (Ladînî), disc (Ladînî), sacīt (Latviyayî), teikt (Latviyayî), dico (Latînî), loquor (Latînî), proloquor (Latînî), for (Latînî), aio (Latînî), inquam (Latînî), rȅći (Latînî), govoriti (Latînî), kázati (Latînî), ເວົ້າ (wao) (Lawsî), ກ່າວ (kāo) (Lawsî), vitin [dialectal] (Lekî), ᦞᦱᧈ (vaa¹) (Lueyî), sakyti (Lîtwanî), kītõ (Lîvonî), кажува (kažuva) (Makedonî), каже (kaže) (Makedonî), പറയുന്നു (paṟayunnu) (Malayalamî), ശബ്ദിക്കുന്നു (śabdikkunnu) (Malayalamî), kata (Malezî), cakap (Malezî), (shuō) (Mandarînî), 告訴 (gàosu) (Mandarînî), abbyr (Manksî), म्हणणे (mhaṇṇe) (Maratî), mond (Mecarî), (kóng, káng) (Min dongî), (kóng) (Minnanî), (seh) (Minnanî), хэлэх (heleh) (Mongolî), ун- (Nanayî), भन्नु (bhannu) (Nepalî), बोल्नु (bolnu) (Nepalî), dithe (Normandî), si (Norweciya bokmålî), uttale (Norweciya bokmålî), seia (Norweciya nînorskî), seie (Norweciya nînorskî), dizer (Oksîtaniya kevn), dire (Oksîtanî), କହିବା (kôhiba) (Oriyayî), سویلهمك (söylemek) (Osmanî), دېمەك (dëmek) (Oygurî), demoq (Ozbekî), gapirmoq (Ozbekî), ويل (wayᶕl) (Peştûyî), اظهارول (ezhārawᶕl) (Peştûyî), (Piedmontîsî), mówić (Polonî), powiadać (Polonî), powiedzieć (Polonî), wymawiać (Polonî), rzec (Polonî), dizer (Portugalî), falar (Portugalî), ਕਹਿਣਾ (kahiṇā) (Puncabî), айту (aitu) (Qazaxî), деу (deu) (Qazaxî), ki (Rapanuyî), dir (Romancî), deir (Romancî), gir (Romancî), zice (Romanyayî), spune (Romanyayî), говори́ть (govorítʹ) (Rusî), сказа́ть (skazátʹ) (Rusî), seggian (Saksoniya kevn), वदति (vádati) (Sanskrîtî), भाषते (bhāṣate) (Sanskrîtî), विवक्ति (vívakti) (Sanskrîtî), nàrrere (Sardînî), narri (Sardînî), faedhare (Sardînî), fueddai (Sardînî), narai (Sardînî), faeddare (Sardînî), fabiddà (Sassarîsî), diri (Sicîlî), dìciri (Sicîlî), چَوَڻُ (chavaNu) (Sindhî), ܐܡܪ ('émar) (Siryanî), казати (kazati) (Slaviya rojavayî ya kevn), мълвити (mŭlviti) (Slaviya rojavayî ya kevn), говорити (govoriti) (Slaviya rojavayî ya kevn), hovoriť (Slovakî), povedať (Slovakî), reči (Slovenî), povedati (Slovenî), witin [dialectal] (Soranî), groniś (Sorbiya jêrîn), decir (Spanî), carios (Sundanî), säga (Swêdî), гуфтан (guftan) (Tacikî), sabihin (Tagalogî), magsabi (Tagalogî), சொல் (col) (Tamîlî), กล่าว (glàao) (Tayî), พูด (pûut) (Tayî), ini (Taşelhitî), చెప్పు (ceppu) (Telûgûyî), әйтергә (äytergä) (Teterî), дияргә (diyargä) (Teterî), ha'ak (Tetûmî), diýmek (Tirkmenî), söylemek (Tirkî), demek (Tirkî), we- (Toxarî B), ལབ (lab) (Tîbetî), གསུངས (gsungs) (Tîbetî), шуыны (šuyny) (Udmurtî), کہنا (kahnā) (Urdûyî), nói (Viyetnamî), dire (Walonî), (Wuyî), ថា (thaa) (Ximêrî), និយាយ (niyiəy) (Ximêrî), эт (et) (Yakutî), זאָגן (zogn) (Yidîşî), vatene [dialectal] (Zazakî), gangj (Zhuangî), říct (Çekî), povědět (Çekî), ᏂᎦᏪᎠ (nigawea) (Çerokî), ала (ala) (Çeçenî), aachi (Çîkasawî), אָמַר (amár) (Îbranî), secgan (Îngilîziya kevn), say (Îngilîzî), ала (ala) (Îngûşî), dicer (Înterlîngua), as·beir (Îrlendiya kevn), abair (Îrlendî), dire (Îtalî), segja (Îzlendî), говори́ти (hovorýty) (Ûkraynî), каза́ти (kazáty) (Ûkraynî), сказа́ти (skazáty) (Ûkraynî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi farisiya kevn",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisiya kevn",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisiya navîn",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Latînî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên farisî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Sanskrîtî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Soranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"gotin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"gotin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Transliterasyona nepêwîst bi farisiya navîn",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-bêj"
    },
    {
      "word": "-bêjî"
    },
    {
      "word": "bêjer"
    },
    {
      "word": "bêjerî"
    },
    {
      "word": "galegot"
    },
    {
      "word": "galegotik"
    },
    {
      "word": "galegotikî"
    },
    {
      "word": "galegotî"
    },
    {
      "word": "gotar"
    },
    {
      "word": "gotgot"
    },
    {
      "word": "gotgotik"
    },
    {
      "word": "gotgotikî"
    },
    {
      "word": "gotgotk"
    },
    {
      "word": "gotgotkî"
    },
    {
      "word": "gotinî"
    },
    {
      "word": "gotî"
    },
    {
      "tags": [
        "verb"
      ],
      "word": "gotin kirin"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "gotinkirin"
    },
    {
      "word": "gotin di deva da bûn"
    }
  ],
  "etymology_text": "GOTIN: Hevreha avestayî geob-, farisiya kevn [skrîpt hewce ye] (g-u-b-t-i-y /⁠gaubataiy/, “bi xwe gotin”), farisiya navîn 𐫃𐫇𐫛𐫤𐫗 (gwptn /guften/), farisî گفتن (guften), ji proto-îranî *gáwbati ku binyata wê a bixwe vebirrî nîne. Li gor Chyet belkî hevreha weep/wept (girîn, rondikbarandin) ya îngilîzî be.\nBi gengaziyeke mezin ji farisî ye ji ber ku di partî (zimanekî bakur-rojhilhatî) de lêkereke hevreha farisî گفتن (guften) nayê dîtin. Forma farisî di zimanên din ên îranî de jî dema bihurî standard kiriye tevî ku xwemalî nebe jî. /uft/ ên navdêrên farisî di kurdî de yeksanî /ot/ dibin nê /uft/ên lêkeran bi pirranî dibe /eft/ (bide ber farisî شنفتن (/şinuften/) û soranî ژنەفتن (jneftin)) û forma xwemalî a di kurdî de wê bibûya /*geftin/ ku jixwe wek vegeftin heye. Heke wisan bibe, a xwemalî bêtin (wek di galebêt (“galegot”) de) ve cih kiriye.\n-BÊJ-: hevreha hewramî watey û rehê wê yê dema niha -waç-, zazakî vatene û rehê wê yê dema niha -vaj-, pehlewî waz- (binere: awaz), avestayî wac-, sanskrîtî वच् (vac: axivîn) û वक्ति (vakti: ew diaxive), latînî vox, hemû ji proto-hindûewropî *wekʷ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "dibêjim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibêjî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibêje",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibêjin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bibêje",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bibêjin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–bêj–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–got–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nabêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nabêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nabêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nabêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibêjim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebêjim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibêjî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebêjî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibêje",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebêje",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–bê–",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–go–",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nabêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nabêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nabên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nabên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–vê–",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ez divêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez navêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu divêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu navêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew divê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew navê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em divên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em navên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn divên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn navên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew divên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew navên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bivêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nevêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bivêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nevêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bivê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nevê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bivêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nevêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bivêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nevêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bivê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nevê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bivê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nevê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–wê–",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ez diwêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nawêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu diwêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nawêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nawên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nawên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê biwêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê newêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê biwêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê newêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez biwêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez newêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu biwêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu newêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) biwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) newê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "گۆتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "готьн",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "go·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Mela Hesenê Bateyî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Hesenê Bateyî, Mewlûda Kurdî, ~1720",
          "text": "Her wekî hatiye gotin bê hîsab\nLê neşêm bêjim jî tetwîla Kîtab"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Bi dengekî normal peyivîn (bêyî qîrîn, stirîn yan pistîn)."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-verb-xN7YGIa3"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Di nivîsê de tê gotin ku..."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Anîn ziman, bi alîkariya ziman peyamek derbirin."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-verb-Wc3j~rQd"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Vê razê ji kesî re nebêje."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eşkere kirin, xuya kirin, diyar kirin."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-verb-1YqtRRB9"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Wê got: du kîlo sêv bîne."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ferman dan, emir kir."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-verb-ZpGMt2wN"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Ez dibêjim ku ew êdî nayê."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Texmîn kirin, bawer kirin."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-verb-bkRizAvX"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Bi seetan diaxive lê tiştekî nabêje."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Peyamek giring ragihandin."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-verb-GdqxBocu"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "vêhtin"
    },
    {
      "word": "vêtin"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "witin"
    },
    {
      "lang": "Feylî",
      "lang_code": "unknown",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "wetin"
    },
    {
      "lang": "Lekî",
      "lang_code": "lki",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "vitin"
    },
    {
      "lang": "Hewramî",
      "lang_code": "hac",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "watey"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "vatene"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "sê"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "them"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sagen"
    },
    {
      "lang": "Elmanîşî",
      "lang_code": "gsw",
      "word": "säge"
    },
    {
      "lang": "Aragonî",
      "lang_code": "an",
      "word": "decir"
    },
    {
      "lang": "Siryanî",
      "lang_code": "syc",
      "roman": "'émar",
      "word": "ܐܡܪ"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "spun"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dzãc"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "ko",
      "word": "ক"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "dicir"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "demək"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "esan"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "äytew",
      "word": "әйтеү"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "teyew",
      "word": "тейеү"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "havarýcʹ",
      "word": "гавары́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "skazácʹ",
      "word": "сказа́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "kazácʹ",
      "word": "каза́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "bôla",
      "word": "বলা"
    },
    {
      "lang": "Taşelhitî",
      "lang_code": "shi",
      "word": "ini"
    },
    {
      "lang": "Brahuiyî",
      "lang_code": "brh",
      "word": "par"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "lavaret"
    },
    {
      "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî",
      "lang_code": "mbb",
      "word": "kaɣi"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "proiznasjam",
      "word": "произнасям"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "hcui",
      "word": "ဆို"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "prau:",
      "word": "ပြော"
    },
    {
      "lang": "Çeçenî",
      "lang_code": "ce",
      "roman": "ala",
      "word": "ала"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "říct"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "povědět"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "nigawea",
      "word": "ᏂᎦᏪᎠ"
    },
    {
      "lang": "Çîkasawî",
      "lang_code": "cic",
      "word": "aachi"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "gong²",
      "word": "講"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shuō",
      "word": "說"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "gàosu",
      "word": "告訴"
    },
    {
      "lang": "Min dongî",
      "lang_code": "cdo",
      "roman": "kóng, káng",
      "word": "講"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "kóng",
      "word": "讲"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "seh",
      "word": "说"
    },
    {
      "lang": "Wuyî",
      "lang_code": "wuu",
      "word": "講"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "decro"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "sige"
    },
    {
      "lang": "Emilî",
      "lang_code": "egl",
      "word": "dîr"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "berkata"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "bicara"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "qāla",
      "word": "قَالَ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "ʾāl",
      "word": "قال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "gāl",
      "word": "قَال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya iraqî",
      "lang_code": "acm",
      "roman": "gāl",
      "word": "قال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya fasî",
      "lang_code": "ary",
      "roman": "qāl",
      "word": "قال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya bakûrê şamê",
      "lang_code": "apc",
      "roman": "ḥaka",
      "word": "حكى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya başûrê şamê",
      "lang_code": "ajp",
      "roman": "ḥaka",
      "word": "حكى"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "asel",
      "word": "ասել"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "diri"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "elparoli"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "prononci"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "ütlema"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "gjöndəj",
      "word": "гӫндэй"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "gunmi",
      "word": "гунми"
    },
    {
      "lang": "Extremaduranî",
      "lang_code": "ext",
      "word": "izil"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "goftan",
      "word": "گفتن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "siga"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "sanoa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "kertoa"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "dî"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "útsprekke"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "abair"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "can"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "dicir"
    },
    {
      "lang": "Galûrîsî",
      "lang_code": "sdn",
      "word": "dí"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "qiþan",
      "word": "𐌵𐌹𐌸𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "tkma",
      "word": "თქმა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "laṗaraḳi",
      "word": "ლაპარაკი"
    },
    {
      "lang": "Guwaranî",
      "lang_code": "gn",
      "word": "'e"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "di"
    },
    {
      "lang": "Higaononî",
      "lang_code": "mba",
      "word": "ikagi"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "kahnā",
      "word": "कहना"
    },
    {
      "lang": "Hmongî",
      "lang_code": "mww",
      "word": "hais"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "zeggen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "luiden"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "opzeggen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "amár",
      "word": "אָמַר"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "secgan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "say"
    },
    {
      "lang": "Îngûşî",
      "lang_code": "inh",
      "roman": "ala",
      "word": "ала"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "dicer"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "abair"
    },
    {
      "lang": "Îrlendiya kevn",
      "lang_code": "sga",
      "word": "as·beir"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "segja"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "言う"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "語る"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "おっしゃる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "申す"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "申し上げる"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "warah"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "kandha"
    },
    {
      "lang": "Kalmîkî",
      "lang_code": "xal",
      "roman": "kelx",
      "word": "келх"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "dir"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "ñiy"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "nii"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "vanun",
      "word": "وَنُن"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "dapun",
      "word": "دَپُن"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "aytuu",
      "word": "айтуу"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "kiyanawā",
      "word": "කියනවා"
    },
    {
      "lang": "Komî-permyakî",
      "lang_code": "koi",
      "roman": "šuny",
      "word": "шуны"
    },
    {
      "lang": "Konkanî",
      "lang_code": "kok",
      "roman": "mhaṇce",
      "word": "म्हणचे"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "malhada",
      "word": "말하다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "malsseumhada",
      "word": "말씀하다"
    },
    {
      "lang": "Kornî",
      "lang_code": "kw",
      "word": "leverel"
    },
    {
      "lang": "Kornî",
      "lang_code": "kw",
      "word": "lawl"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "demek",
      "word": "демек"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "aytmaq",
      "word": "айтмакъ"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dì"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dir"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "disc"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "dico"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "loquor"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "proloquor"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "for"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "aio"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "inquam"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "sacīt"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "teikt"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "wao",
      "word": "ເວົ້າ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "kāo",
      "word": "ກ່າວ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "sakyti"
    },
    {
      "lang": "Lîvonî",
      "lang_code": "liv",
      "word": "kītõ"
    },
    {
      "lang": "Lueyî",
      "lang_code": "khb",
      "roman": "vaa¹",
      "word": "ᦞᦱᧈ"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "kažuva",
      "word": "кажува"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "kaže",
      "word": "каже"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "paṟayunnu",
      "word": "പറയുന്നു"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "śabdikkunnu",
      "word": "ശബ്ദിക്കുന്നു"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "kata"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "cakap"
    },
    {
      "lang": "Manksî",
      "lang_code": "gv",
      "word": "abbyr"
    },
    {
      "lang": "Maratî",
      "lang_code": "mr",
      "roman": "mhaṇṇe",
      "word": "म्हणणे"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "mond"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "heleh",
      "word": "хэлэх"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "ун-"
    },
    {
      "lang": "Almaniya jêrîn a almanî",
      "lang_code": "nds-de",
      "word": "säggen"
    },
    {
      "lang": "Nepalî",
      "lang_code": "ne",
      "roman": "bhannu",
      "word": "भन्नु"
    },
    {
      "lang": "Nepalî",
      "lang_code": "ne",
      "roman": "bolnu",
      "word": "बोल्नु"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "dithe"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "si"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "uttale"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "seia"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "seie"
    },
    {
      "lang": "Oksîtaniya kevn",
      "lang_code": "pro",
      "word": "dizer"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Oriyayî",
      "lang_code": "or",
      "roman": "kôhiba",
      "word": "କହିବା"
    },
    {
      "lang": "Osmanî",
      "lang_code": "ota",
      "roman": "söylemek",
      "word": "سویلهمك"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "dëmek",
      "word": "دېمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "demoq"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "gapirmoq"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "wayᶕl",
      "word": "ويل"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "ezhārawᶕl",
      "word": "اظهارول"
    },
    {
      "lang": "Piedmontîsî",
      "lang_code": "pms",
      "word": "dì"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "mówić"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "powiadać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "powiedzieć"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "wymawiać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "rzec"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "dizer"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "falar"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "kahiṇā",
      "word": "ਕਹਿਣਾ"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "aitu",
      "word": "айту"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "deu",
      "word": "деу"
    },
    {
      "lang": "Rapanuyî",
      "lang_code": "rap",
      "word": "ki"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "dir"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "deir"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "gir"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "zice"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "spune"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "govorítʹ",
      "word": "говори́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "skazátʹ",
      "word": "сказа́ть"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "seggian"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "vádati",
      "word": "वदति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "bhāṣate",
      "word": "भाषते"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "vívakti",
      "word": "विवक्ति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "nàrrere"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "narri"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "faedhare"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "fueddai"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "narai"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "faeddare"
    },
    {
      "lang": "Sassarîsî",
      "lang_code": "sdc",
      "word": "fabiddà"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "diri"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "dìciri"
    },
    {
      "lang": "Sindhî",
      "lang_code": "sd",
      "roman": "chavaNu",
      "word": "چَوَڻُ"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "рећи"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "говорити"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "казати"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "rȅći"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "govoriti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "kázati"
    },
    {
      "lang": "Slaviya rojavayî ya kevn",
      "lang_code": "orv",
      "roman": "kazati",
      "word": "казати"
    },
    {
      "lang": "Slaviya rojavayî ya kevn",
      "lang_code": "orv",
      "roman": "mŭlviti",
      "word": "мълвити"
    },
    {
      "lang": "Slaviya rojavayî ya kevn",
      "lang_code": "orv",
      "roman": "govoriti",
      "word": "говорити"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "hovoriť"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "povedať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "reči"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "povedati"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "groniś"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "decir"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "carios"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "säga"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "guftan",
      "word": "гуфтан"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "sabihin"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "magsabi"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "col",
      "word": "சொல்"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "glàao",
      "word": "กล่าว"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "pûut",
      "word": "พูด"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "ceppu",
      "word": "చెప్పు"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "äytergä",
      "word": "әйтергә"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "diyargä",
      "word": "дияргә"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "ha'ak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "söylemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "demek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "diýmek"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "lab",
      "word": "ལབ"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "gsungs",
      "word": "གསུངས"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "we-"
    },
    {
      "lang": "Udmurtî",
      "lang_code": "udm",
      "roman": "šuyny",
      "word": "шуыны"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "kahnā",
      "word": "کہنا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "hovorýty",
      "word": "говори́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "kazáty",
      "word": "каза́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "skazáty",
      "word": "сказа́ти"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "nói"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "thaa",
      "word": "ថា"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "niyiəy",
      "word": "និយាយ"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "et",
      "word": "эт"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "zogn",
      "word": "זאָגן"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "légō",
      "word": "λέγω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "phēmí",
      "word": "φημί"
    },
    {
      "lang": "Zhuangî",
      "lang_code": "za",
      "word": "gangj"
    }
  ],
  "word": "gotin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "گۆتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "go·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Min ti ji gotina wî fam nekir."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Axiftin, peyivîn"
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-noun-C1KWEqsN"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Maneya vê gotinê çi ye?"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Peyv, kelîme, bêje, çeko."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-noun-kfwHQgS-"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Gotina wî ji me re hat."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Peyam, mesaj."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-noun-HlDSAMWR"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nimûne bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Divê zarrok bi gotina dêbavên xwe bikin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Pend, şîret."
      ],
      "id": "ku-gotin-ku-noun-A-36OUiC"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "fjalim"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Sprache"
    },
    {
      "lang": "Arçî",
      "lang_code": "aqc",
      "word": "чӏат"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "faladera"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "danışıq"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "nitq"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "mintzamen"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "telmär",
      "word": "телмәр"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "móva",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "мо́ва"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "havórka",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "гаво́рка"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "maŭljénnje",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "маўле́нне"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "kôtha",
      "word": "কথা"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "bak",
      "word": "বাক"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "jôban",
      "word": "জবান"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "góvor",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го́вор"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "reč",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "реч"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "řeč"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "yǔyán",
      "word": "語言"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shuōhuà",
      "word": "說話"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "yǎnshuō",
      "word": "演說"
    },
    {
      "lang": "Çoktawî",
      "lang_code": "cho",
      "word": "anumpa"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "tale"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ḥadīṯ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "حَدِيث"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ḵuṭba",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "خُطْبَة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "kalām",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "كَلَام"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "qawl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "قَوْل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "nuṭq",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "نُطْق"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "xoskʻ",
      "word": "խոսք"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "kõne"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "goftâr",
      "word": "گفتار"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "soxan",
      "word": "سخن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "sohbat",
      "word": "صحبت"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "kalâm",
      "word": "کلام"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "puhe"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "parole"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "galra"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "fala"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "falar"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "siṭq̇va",
      "word": "სიტყვა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "meṭq̇veleba",
      "word": "მეტყველება"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "lapawòl"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "ukti",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "उक्ति"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bāt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "बात"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bātcīt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "बातचीत"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bol",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "बोल"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "taqrīr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "तक़रीर"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "spraak"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "dibúr",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "דיבור / דִּבּוּר"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "speech"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "caint"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "urlabhra"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "labhairt"
    },
    {
      "lang": "Îsnagî",
      "lang_code": "isd",
      "word": "kaxi"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "parola"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "mál"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "tal"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "málhæfileiki"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "málfar"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "mæli"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "framburður"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "話"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "演説"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "スピーチ"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "parla"
    },
    {
      "lang": "Ketî",
      "lang_code": "ket",
      "word": "ӄаʼ"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "reçʹ",
      "word": "речь"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "süylöö",
      "word": "сүйлөө"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "mal",
      "word": "말"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "malhagi",
      "word": "말하기"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "yeonseol",
      "word": "연설"
    },
    {
      "lang": "Latgalî",
      "lang_code": "ltg",
      "word": "runa"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "dictiō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "locutio"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "eloquium"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "fatum"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "runa"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "šneka"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "kalba"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Sprooch"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "govor",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "говор"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "reč",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "реч"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "saṃsāraṃ",
      "word": "സംസാരം"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "gisun",
      "word": "ᡤᡳᠰᡠᠨ"
    },
    {
      "lang": "Mbya guaraniyî",
      "lang_code": "gun",
      "word": "ayvu"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "beszéd"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "iltgel",
      "word": "илтгэл"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "üg",
      "word": "үг"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "saad"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "tale"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "stemme"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "paraula"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "abla"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mowa"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "fala"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "söz",
      "word": "сөз"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "söileu",
      "word": "сөйлеу"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "vorbire"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rečʹ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "речь"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "dar réči",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "дар ре́чи"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "góvor",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го́вор"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "govorénije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "говоре́ние"
    },
    {
      "lang": "Santalî",
      "lang_code": "sat",
      "roman": "roṛ",
      "word": "ᱨᱳᱲ"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го̏во̄р"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "gȍvōr"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "rěčĭ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "рѣчь"
    },
    {
      "lang": "Glagolîtîk",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "rěčĭ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ⱃⱑⱍⱐ"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "reč"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "govor"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "habla"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "tal"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "gap",
      "word": "гап"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "suxan",
      "word": "сухан"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "คำพูด"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "tɔ̂ɔi",
      "word": "ถ้อย"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "pâat",
      "word": "พาท"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "วจนะ"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "ภารดี"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "konuşma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "söz"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "plāce"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "taqrīr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "تَقْرِیر"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "guftār",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "گُف٘تار"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "suxān",
      "word": "سُخَن"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "móva",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "мо́ва"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "hóvir",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го́вір"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "móvlennja",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "мо́влення"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "lời nói"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "ngôn từ"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "lleferydd"
    },
    {
      "lang": "Yagnobî",
      "lang_code": "yai",
      "word": "гап"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "lógos",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "λόγος"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "omilía",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ομιλία"
    }
  ],
  "word": "gotin"
}
{
  "categories": [
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi farisiya kevn",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Farisiya kevn",
    "Farisiya navîn",
    "Farisî",
    "Kurmancî",
    "Latînî",
    "Peyvên farisî ji proto-îranî",
    "Peyvên kurmancî ji proto-hindûewropî",
    "Proto-hindûewropî",
    "Proto-îranî",
    "Sanskrîtî",
    "Soranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"gotin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"gotin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Transliterasyona nepêwîst bi farisiya navîn"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-bêj"
    },
    {
      "word": "-bêjî"
    },
    {
      "word": "bêjer"
    },
    {
      "word": "bêjerî"
    },
    {
      "word": "galegot"
    },
    {
      "word": "galegotik"
    },
    {
      "word": "galegotikî"
    },
    {
      "word": "galegotî"
    },
    {
      "word": "gotar"
    },
    {
      "word": "gotgot"
    },
    {
      "word": "gotgotik"
    },
    {
      "word": "gotgotikî"
    },
    {
      "word": "gotgotk"
    },
    {
      "word": "gotgotkî"
    },
    {
      "word": "gotinî"
    },
    {
      "word": "gotî"
    },
    {
      "tags": [
        "verb"
      ],
      "word": "gotin kirin"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "gotinkirin"
    },
    {
      "word": "gotin di deva da bûn"
    }
  ],
  "etymology_text": "GOTIN: Hevreha avestayî geob-, farisiya kevn [skrîpt hewce ye] (g-u-b-t-i-y /⁠gaubataiy/, “bi xwe gotin”), farisiya navîn 𐫃𐫇𐫛𐫤𐫗 (gwptn /guften/), farisî گفتن (guften), ji proto-îranî *gáwbati ku binyata wê a bixwe vebirrî nîne. Li gor Chyet belkî hevreha weep/wept (girîn, rondikbarandin) ya îngilîzî be.\nBi gengaziyeke mezin ji farisî ye ji ber ku di partî (zimanekî bakur-rojhilhatî) de lêkereke hevreha farisî گفتن (guften) nayê dîtin. Forma farisî di zimanên din ên îranî de jî dema bihurî standard kiriye tevî ku xwemalî nebe jî. /uft/ ên navdêrên farisî di kurdî de yeksanî /ot/ dibin nê /uft/ên lêkeran bi pirranî dibe /eft/ (bide ber farisî شنفتن (/şinuften/) û soranî ژنەفتن (jneftin)) û forma xwemalî a di kurdî de wê bibûya /*geftin/ ku jixwe wek vegeftin heye. Heke wisan bibe, a xwemalî bêtin (wek di galebêt (“galegot”) de) ve cih kiriye.\n-BÊJ-: hevreha hewramî watey û rehê wê yê dema niha -waç-, zazakî vatene û rehê wê yê dema niha -vaj-, pehlewî waz- (binere: awaz), avestayî wac-, sanskrîtî वच् (vac: axivîn) û वक्ति (vakti: ew diaxive), latînî vox, hemû ji proto-hindûewropî *wekʷ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "dibêjim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibêjî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibêje",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dibêjin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bibêje",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bibêjin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "got",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–bêj–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–got–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nabêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nabêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nabêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nabêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan got",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan digot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedigot",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan gotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negotibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebêjim",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebêjî",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê gotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negotibe",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan gotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negotiye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan gotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negotibûye",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibêjim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebêjim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibêjî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebêjî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibêje",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebêje",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebêjin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan gotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negotibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bigota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negota",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan gotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negotibûya",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bigota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negota",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê gotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negotibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebêje",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebêjin",
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "standard",
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–bê–",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–go–",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez dibêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nabêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dibêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nabêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em dibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nabên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn dibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nabên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nabên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan go",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nego",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan digo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedigo",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan goyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negoyibû",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bibêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nebêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bibêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nebêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan goye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negoye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan goyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan negoyibûye",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bibêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nebêm",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bibêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nebêyî",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan goyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negoyibe",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bigoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negoya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê goyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê negoyibûya",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bibê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nebê",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bibên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nebên",
      "raw_tags": [
        "Devkî: kurmanciya navendî û rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–vê–",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ez divêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez navêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu divêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu navêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew divê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew navê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em divên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em navên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn divên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn navên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew divên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew navên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bivêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nevêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bivêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nevêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bivê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nevê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bivêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nevêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bivêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nevêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bivê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nevê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bivê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nevê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bivên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nevên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–wê–",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Tewandina lêkera gotin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ez diwêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nawêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu diwêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nawêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nawên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nawên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê biwêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê newêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê biwêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê newêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez biwêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez newêm",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu biwêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu newêyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) biwê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) newê",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biwên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) newên",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojavayî"
      ],
      "source": "Tewandin:gotin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "گۆتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "готьн",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "go·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Mela Hesenê Bateyî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Hesenê Bateyî, Mewlûda Kurdî, ~1720",
          "text": "Her wekî hatiye gotin bê hîsab\nLê neşêm bêjim jî tetwîla Kîtab"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Bi dengekî normal peyivîn (bêyî qîrîn, stirîn yan pistîn)."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Di nivîsê de tê gotin ku..."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Anîn ziman, bi alîkariya ziman peyamek derbirin."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Vê razê ji kesî re nebêje."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eşkere kirin, xuya kirin, diyar kirin."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Wê got: du kîlo sêv bîne."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ferman dan, emir kir."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Ez dibêjim ku ew êdî nayê."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Texmîn kirin, bawer kirin."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Bi seetan diaxive lê tiştekî nabêje."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Peyamek giring ragihandin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "vêhtin"
    },
    {
      "word": "vêtin"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Soranî",
      "lang_code": "ckb",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "witin"
    },
    {
      "lang": "Feylî",
      "lang_code": "unknown",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "wetin"
    },
    {
      "lang": "Lekî",
      "lang_code": "lki",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "vitin"
    },
    {
      "lang": "Hewramî",
      "lang_code": "hac",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "watey"
    },
    {
      "lang": "Zazakî",
      "lang_code": "zza",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "vatene"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "sê"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "them"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sagen"
    },
    {
      "lang": "Elmanîşî",
      "lang_code": "gsw",
      "word": "säge"
    },
    {
      "lang": "Aragonî",
      "lang_code": "an",
      "word": "decir"
    },
    {
      "lang": "Siryanî",
      "lang_code": "syc",
      "roman": "'émar",
      "word": "ܐܡܪ"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "spun"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dzãc"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "ko",
      "word": "ক"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "dicir"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "demək"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "esan"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "äytew",
      "word": "әйтеү"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "teyew",
      "word": "тейеү"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "havarýcʹ",
      "word": "гавары́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "skazácʹ",
      "word": "сказа́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "kazácʹ",
      "word": "каза́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "bôla",
      "word": "বলা"
    },
    {
      "lang": "Taşelhitî",
      "lang_code": "shi",
      "word": "ini"
    },
    {
      "lang": "Brahuiyî",
      "lang_code": "brh",
      "word": "par"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "lavaret"
    },
    {
      "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî",
      "lang_code": "mbb",
      "word": "kaɣi"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "proiznasjam",
      "word": "произнасям"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "hcui",
      "word": "ဆို"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "prau:",
      "word": "ပြော"
    },
    {
      "lang": "Çeçenî",
      "lang_code": "ce",
      "roman": "ala",
      "word": "ала"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "říct"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "povědět"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "nigawea",
      "word": "ᏂᎦᏪᎠ"
    },
    {
      "lang": "Çîkasawî",
      "lang_code": "cic",
      "word": "aachi"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "gong²",
      "word": "講"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shuō",
      "word": "說"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "gàosu",
      "word": "告訴"
    },
    {
      "lang": "Min dongî",
      "lang_code": "cdo",
      "roman": "kóng, káng",
      "word": "講"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "kóng",
      "word": "讲"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "seh",
      "word": "说"
    },
    {
      "lang": "Wuyî",
      "lang_code": "wuu",
      "word": "講"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "decro"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "sige"
    },
    {
      "lang": "Emilî",
      "lang_code": "egl",
      "word": "dîr"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "berkata"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "bicara"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "qāla",
      "word": "قَالَ"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "ʾāl",
      "word": "قال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "gāl",
      "word": "قَال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya iraqî",
      "lang_code": "acm",
      "roman": "gāl",
      "word": "قال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya fasî",
      "lang_code": "ary",
      "roman": "qāl",
      "word": "قال"
    },
    {
      "lang": "Erebiya bakûrê şamê",
      "lang_code": "apc",
      "roman": "ḥaka",
      "word": "حكى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya başûrê şamê",
      "lang_code": "ajp",
      "roman": "ḥaka",
      "word": "حكى"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "asel",
      "word": "ասել"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "diri"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "elparoli"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "prononci"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "ütlema"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "gjöndəj",
      "word": "гӫндэй"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "gunmi",
      "word": "гунми"
    },
    {
      "lang": "Extremaduranî",
      "lang_code": "ext",
      "word": "izil"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "goftan",
      "word": "گفتن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "siga"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "sanoa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "kertoa"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "dî"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "útsprekke"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "abair"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "can"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "dicir"
    },
    {
      "lang": "Galûrîsî",
      "lang_code": "sdn",
      "word": "dí"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "qiþan",
      "word": "𐌵𐌹𐌸𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "tkma",
      "word": "თქმა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "laṗaraḳi",
      "word": "ლაპარაკი"
    },
    {
      "lang": "Guwaranî",
      "lang_code": "gn",
      "word": "'e"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "di"
    },
    {
      "lang": "Higaononî",
      "lang_code": "mba",
      "word": "ikagi"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "kahnā",
      "word": "कहना"
    },
    {
      "lang": "Hmongî",
      "lang_code": "mww",
      "word": "hais"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "zeggen"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "luiden"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "opzeggen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "amár",
      "word": "אָמַר"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "secgan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "say"
    },
    {
      "lang": "Îngûşî",
      "lang_code": "inh",
      "roman": "ala",
      "word": "ала"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "dicer"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "abair"
    },
    {
      "lang": "Îrlendiya kevn",
      "lang_code": "sga",
      "word": "as·beir"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "segja"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "言う"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "語る"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "おっしゃる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "申す"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "申し上げる"
    },
    {
      "lang": "Javayiya kevn",
      "lang_code": "kaw",
      "word": "warah"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "kandha"
    },
    {
      "lang": "Kalmîkî",
      "lang_code": "xal",
      "roman": "kelx",
      "word": "келх"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "dir"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "ñiy"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "nii"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "vanun",
      "word": "وَنُن"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "dapun",
      "word": "دَپُن"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "aytuu",
      "word": "айтуу"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "kiyanawā",
      "word": "කියනවා"
    },
    {
      "lang": "Komî-permyakî",
      "lang_code": "koi",
      "roman": "šuny",
      "word": "шуны"
    },
    {
      "lang": "Konkanî",
      "lang_code": "kok",
      "roman": "mhaṇce",
      "word": "म्हणचे"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "malhada",
      "word": "말하다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "malsseumhada",
      "word": "말씀하다"
    },
    {
      "lang": "Kornî",
      "lang_code": "kw",
      "word": "leverel"
    },
    {
      "lang": "Kornî",
      "lang_code": "kw",
      "word": "lawl"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "demek",
      "word": "демек"
    },
    {
      "lang": "Kumikî",
      "lang_code": "kum",
      "roman": "aytmaq",
      "word": "айтмакъ"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dì"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dir"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "disc"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "dico"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "loquor"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "proloquor"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "for"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "aio"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "inquam"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "sacīt"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "teikt"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "wao",
      "word": "ເວົ້າ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "kāo",
      "word": "ກ່າວ"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "sakyti"
    },
    {
      "lang": "Lîvonî",
      "lang_code": "liv",
      "word": "kītõ"
    },
    {
      "lang": "Lueyî",
      "lang_code": "khb",
      "roman": "vaa¹",
      "word": "ᦞᦱᧈ"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "kažuva",
      "word": "кажува"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "kaže",
      "word": "каже"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "paṟayunnu",
      "word": "പറയുന്നു"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "śabdikkunnu",
      "word": "ശബ്ദിക്കുന്നു"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "kata"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "cakap"
    },
    {
      "lang": "Manksî",
      "lang_code": "gv",
      "word": "abbyr"
    },
    {
      "lang": "Maratî",
      "lang_code": "mr",
      "roman": "mhaṇṇe",
      "word": "म्हणणे"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "mond"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "heleh",
      "word": "хэлэх"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "ун-"
    },
    {
      "lang": "Almaniya jêrîn a almanî",
      "lang_code": "nds-de",
      "word": "säggen"
    },
    {
      "lang": "Nepalî",
      "lang_code": "ne",
      "roman": "bhannu",
      "word": "भन्नु"
    },
    {
      "lang": "Nepalî",
      "lang_code": "ne",
      "roman": "bolnu",
      "word": "बोल्नु"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "dithe"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "si"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "word": "uttale"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "seia"
    },
    {
      "lang": "Norweciya nînorskî",
      "lang_code": "nn",
      "word": "seie"
    },
    {
      "lang": "Oksîtaniya kevn",
      "lang_code": "pro",
      "word": "dizer"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Oriyayî",
      "lang_code": "or",
      "roman": "kôhiba",
      "word": "କହିବା"
    },
    {
      "lang": "Osmanî",
      "lang_code": "ota",
      "roman": "söylemek",
      "word": "سویلهمك"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "dëmek",
      "word": "دېمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "demoq"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "gapirmoq"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "wayᶕl",
      "word": "ويل"
    },
    {
      "lang": "Peştûyî",
      "lang_code": "ps",
      "roman": "ezhārawᶕl",
      "word": "اظهارول"
    },
    {
      "lang": "Piedmontîsî",
      "lang_code": "pms",
      "word": "dì"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "mówić"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "powiadać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "powiedzieć"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "wymawiać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "rzec"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "dizer"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "falar"
    },
    {
      "lang": "Puncabî",
      "lang_code": "pa",
      "roman": "kahiṇā",
      "word": "ਕਹਿਣਾ"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "aitu",
      "word": "айту"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "deu",
      "word": "деу"
    },
    {
      "lang": "Rapanuyî",
      "lang_code": "rap",
      "word": "ki"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "dir"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "deir"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "gir"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "zice"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "spune"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "govorítʹ",
      "word": "говори́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "skazátʹ",
      "word": "сказа́ть"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "seggian"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "vádati",
      "word": "वदति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "bhāṣate",
      "word": "भाषते"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "vívakti",
      "word": "विवक्ति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "nàrrere"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "narri"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "faedhare"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "fueddai"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "narai"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "faeddare"
    },
    {
      "lang": "Sassarîsî",
      "lang_code": "sdc",
      "word": "fabiddà"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "diri"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "dìciri"
    },
    {
      "lang": "Sindhî",
      "lang_code": "sd",
      "roman": "chavaNu",
      "word": "چَوَڻُ"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "рећи"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "говорити"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "казати"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "rȅći"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "govoriti"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "kázati"
    },
    {
      "lang": "Slaviya rojavayî ya kevn",
      "lang_code": "orv",
      "roman": "kazati",
      "word": "казати"
    },
    {
      "lang": "Slaviya rojavayî ya kevn",
      "lang_code": "orv",
      "roman": "mŭlviti",
      "word": "мълвити"
    },
    {
      "lang": "Slaviya rojavayî ya kevn",
      "lang_code": "orv",
      "roman": "govoriti",
      "word": "говорити"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "hovoriť"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "povedať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "reči"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "povedati"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "groniś"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "decir"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "carios"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "säga"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "guftan",
      "word": "гуфтан"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "sabihin"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "magsabi"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "col",
      "word": "சொல்"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "glàao",
      "word": "กล่าว"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "pûut",
      "word": "พูด"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "roman": "ceppu",
      "word": "చెప్పు"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "äytergä",
      "word": "әйтергә"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "diyargä",
      "word": "дияргә"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "ha'ak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "söylemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "demek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "diýmek"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "lab",
      "word": "ལབ"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "gsungs",
      "word": "གསུངས"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "we-"
    },
    {
      "lang": "Udmurtî",
      "lang_code": "udm",
      "roman": "šuyny",
      "word": "шуыны"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "kahnā",
      "word": "کہنا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "hovorýty",
      "word": "говори́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "kazáty",
      "word": "каза́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "skazáty",
      "word": "сказа́ти"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "nói"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "dire"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "thaa",
      "word": "ថា"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "niyiəy",
      "word": "និយាយ"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "et",
      "word": "эт"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "zogn",
      "word": "זאָגן"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "légō",
      "word": "λέγω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "phēmí",
      "word": "φημί"
    },
    {
      "lang": "Zhuangî",
      "lang_code": "za",
      "word": "gangj"
    }
  ],
  "word": "gotin"
}

{
  "categories": [
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "گۆتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "go·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Min ti ji gotina wî fam nekir."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Axiftin, peyivîn"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Maneya vê gotinê çi ye?"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Peyv, kelîme, bêje, çeko."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Gotina wî ji me re hat."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Peyam, mesaj."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Nimûne bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Divê zarrok bi gotina dêbavên xwe bikin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Pend, şîret."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b0/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-gotin.wav"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/60/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-gotin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-gotin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "fjalim"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Sprache"
    },
    {
      "lang": "Arçî",
      "lang_code": "aqc",
      "word": "чӏат"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "faladera"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "danışıq"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "nitq"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "mintzamen"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "telmär",
      "word": "телмәр"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "móva",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "мо́ва"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "havórka",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "гаво́рка"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "maŭljénnje",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "маўле́нне"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "kôtha",
      "word": "কথা"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "bak",
      "word": "বাক"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "jôban",
      "word": "জবান"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "góvor",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го́вор"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "reč",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "реч"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "řeč"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "yǔyán",
      "word": "語言"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "shuōhuà",
      "word": "說話"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "yǎnshuō",
      "word": "演說"
    },
    {
      "lang": "Çoktawî",
      "lang_code": "cho",
      "word": "anumpa"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "tags": [
        "common-gender"
      ],
      "word": "tale"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ḥadīṯ",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "حَدِيث"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ḵuṭba",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "خُطْبَة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "kalām",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "كَلَام"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "qawl",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "قَوْل"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "nuṭq",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "نُطْق"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "xoskʻ",
      "word": "խոսք"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "kõne"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "goftâr",
      "word": "گفتار"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "soxan",
      "word": "سخن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "sohbat",
      "word": "صحبت"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "kalâm",
      "word": "کلام"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "puhe"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "parole"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "galra"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "fala"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "falar"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "siṭq̇va",
      "word": "სიტყვა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "meṭq̇veleba",
      "word": "მეტყველება"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "lapawòl"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "ukti",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "उक्ति"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bāt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "बात"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bātcīt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "बातचीत"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "bol",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "बोल"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "taqrīr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "तक़रीर"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "spraak"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "dibúr",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "דיבור / דִּבּוּר"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "speech"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "caint"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "urlabhra"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "labhairt"
    },
    {
      "lang": "Îsnagî",
      "lang_code": "isd",
      "word": "kaxi"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "parola"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "mál"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "tal"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "málhæfileiki"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "málfar"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "mæli"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "framburður"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "話"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "演説"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "スピーチ"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "parla"
    },
    {
      "lang": "Ketî",
      "lang_code": "ket",
      "word": "ӄаʼ"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "reçʹ",
      "word": "речь"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "süylöö",
      "word": "сүйлөө"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "mal",
      "word": "말"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "malhagi",
      "word": "말하기"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "yeonseol",
      "word": "연설"
    },
    {
      "lang": "Latgalî",
      "lang_code": "ltg",
      "word": "runa"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "dictiō"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "locutio"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "eloquium"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "fatum"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "runa"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "šneka"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "kalba"
    },
    {
      "lang": "Luksembûrgî",
      "lang_code": "lb",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Sprooch"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "govor",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "говор"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "reč",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "реч"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "saṃsāraṃ",
      "word": "സംസാരം"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "gisun",
      "word": "ᡤᡳᠰᡠᠨ"
    },
    {
      "lang": "Mbya guaraniyî",
      "lang_code": "gun",
      "word": "ayvu"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "beszéd"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "iltgel",
      "word": "илтгэл"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "üg",
      "word": "үг"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "saad"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "tale"
    },
    {
      "lang": "Norweciya bokmålî",
      "lang_code": "nb",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "stemme"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "paraula"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "abla"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "mowa"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "fala"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "söz",
      "word": "сөз"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "söileu",
      "word": "сөйлеу"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "vorbire"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "rečʹ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "речь"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "dar réči",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "дар ре́чи"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "góvor",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го́вор"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "govorénije",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "говоре́ние"
    },
    {
      "lang": "Santalî",
      "lang_code": "sat",
      "roman": "roṛ",
      "word": "ᱨᱳᱲ"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го̏во̄р"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "gȍvōr"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "rěčĭ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "рѣчь"
    },
    {
      "lang": "Glagolîtîk",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "rěčĭ",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ⱃⱑⱍⱐ"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "reč"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "govor"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "habla"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "tal"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "gap",
      "word": "гап"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "suxan",
      "word": "сухан"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "คำพูด"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "tɔ̂ɔi",
      "word": "ถ้อย"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "pâat",
      "word": "พาท"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "วจนะ"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "ภารดี"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "konuşma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "söz"
    },
    {
      "lang": "Toxarî B",
      "lang_code": "txb",
      "word": "plāce"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "taqrīr",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "تَقْرِیر"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "guftār",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "گُف٘تار"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "suxān",
      "word": "سُخَن"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "móva",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "мо́ва"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "hóvir",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "го́вір"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "móvlennja",
      "tags": [
        "gender-neutral"
      ],
      "word": "мо́влення"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "lời nói"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "ngôn từ"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "lleferydd"
    },
    {
      "lang": "Yagnobî",
      "lang_code": "yai",
      "word": "гап"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "lógos",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "λόγος"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "omilía",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ομιλία"
    }
  ],
  "word": "gotin"
}

Download raw JSONL data for gotin meaning in Kurmancî (99.3kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Gotinên pêşiyan",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Gotinên pêşiyan",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <abbr> not properly closed",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </span>",
  "path": [
    "gotin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Werger",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "gotin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "gotin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.