"twi" meaning in Swazi

See twi in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{ss-adj|twí}} -twí Inflection templates: {{ss-infl-adj|H}} Forms: -twí [canonical], lengimutwi [first-person, singular], ngimutwi [copulative, first-person, singular], lomutwi [second-person, singular], umutwi [copulative, second-person, singular], lesibatwi [first-person, plural], sibatwi [copulative, first-person, plural], lenibatwi [plural, second-person], nibatwi [copulative, plural, second-person], lomutwi [class-1], mutwi [class-1, copulative], labatwi [class-2], batwi [class-2, copulative], lomutwi [class-3], mutwi [class-3, copulative], lemitwi [class-4], mitwi [class-4, copulative], lelitwi [class-5], litwi [class-5, copulative], lamatwi [class-6], matwi [class-6, copulative], lesitwi [class-7], sitwi [class-7, copulative], letintwi [class-8], tintwi [class-8, copulative], lentwi [class-9], intwi [class-9, copulative], letintwi [class-10], tintwi [class-10, copulative], lolutwi [class-11], lutwi [class-11, copulative], lobutwi [class-14], butwi [class-14, copulative], lokutwi [class-15], kutwi [class-15, copulative], lokutwi [class-17], kutwi [class-17, copulative]
  1. very small
    Sense id: twi-ss-adj-R3xUTXWX

Download JSON data for twi meaning in Swazi (3.2kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "-twí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "batwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "litwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "matwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lentwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "intwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "butwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "twí"
      },
      "expansion": "-twí",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "H"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "very small"
      ],
      "id": "twi-ss-adj-R3xUTXWX",
      "links": [
        [
          "small",
          "small"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "twi"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "-twí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "batwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "litwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamatwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "matwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sitwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lentwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "intwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tintwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "butwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kutwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "twí"
      },
      "expansion": "-twí",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "H"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "very small"
      ],
      "links": [
        [
          "small",
          "small"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "twi"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.