"tsatfu" meaning in Swazi

See tsatfu in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: From Proto-Bantu *-tátʊ̀. Etymology templates: {{inh|ss|bnt-pro|*-tátʊ̀}} Proto-Bantu *-tátʊ̀ Head templates: {{ss-adj|tsâtfu}} -tsâtfu Inflection templates: {{ss-infl-adj|HH}} Forms: -tsâtfu [canonical], lengimtsatfu [first-person, singular], ngimtsatfu [copulative, first-person, singular], lomtsatfu [second-person, singular], umtsatfu [copulative, second-person, singular], lesibatsatfu [first-person, plural], sibatsatfu [copulative, first-person, plural], lenibatsatfu [plural, second-person], nibatsatfu [copulative, plural, second-person], lomtsatfu [class-1], mtsatfu [class-1, copulative], labatsatfu [class-2], batsatfu [class-2, copulative], lomtsatfu [class-3], mtsatfu [class-3, copulative], lemitsatfu [class-4], mitsatfu [class-4, copulative], lelitsatfu [class-5], litsatfu [class-5, copulative], lamatsatfu [class-6], matsatfu [class-6, copulative], lesitsatfu [class-7], sitsatfu [class-7, copulative], letintsatfu [class-8], tintsatfu [class-8, copulative], lentsatfu [class-9], intsatfu [class-9, copulative], letintsatfu [class-10], tintsatfu [class-10, copulative], lolutsatfu [class-11], lutsatfu [class-11, copulative], lobutsatfu [class-14], butsatfu [class-14, copulative], lokutsatfu [class-15], kutsatfu [class-15, copulative], lokutsatfu [class-17], kutsatfu [class-17, copulative]
  1. three
    Sense id: tsatfu-ss-adj-i1udsME9

Download JSON data for tsatfu meaning in Swazi (3.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-tátʊ̀"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-tátʊ̀",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-tátʊ̀.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tsâtfu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "batsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "litsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "matsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lentsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "intsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "butsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tsâtfu"
      },
      "expansion": "-tsâtfu",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "HH"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "three"
      ],
      "id": "tsatfu-ss-adj-i1udsME9",
      "links": [
        [
          "three",
          "three"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tsatfu"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-tátʊ̀"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-tátʊ̀",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-tátʊ̀.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tsâtfu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "batsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mtsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "litsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamatsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "matsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sitsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lentsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "intsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tintsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "butsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kutsatfu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tsâtfu"
      },
      "expansion": "-tsâtfu",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "HH"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "three"
      ],
      "links": [
        [
          "three",
          "three"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tsatfu"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.